Լավրովն առաջարկել է գաղտնազերծել Սիրիայի հարցով ԱՄՆ-ի հետ պայմանավորվածությունը
Ռուսաստանը մտադիր է հրապարակել սեպտեմբերի 9-ին Սիրիայի հարցով ձեռք բերված ռուս-ամերիկյան պայմանավորվածությունները, հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Որպեսզի կասկածներ չառաջանան, թե ինչպես ենք մենք իրականացնելու պայմանավորվածություններն այն տեսքով, ինչպես դրանք ձեռք են բերվել, մենք առաջարկել ենք այդ պայմանավորվածությունը հրապարակել, չպահել այն գաղտնի, ինչպես դա կցանկանային մեր ամերիկացի գործընկերները: Մենք ոչինչ չունենք թաքցնելու, այն, ինչ գրված է այնտեղ, համաձայնության առարկա է»,- Լավրովի խոսքերը մեջբերում է Интерфакс-ը:
Համաձայն Ժնևում ձեռք բերված ռուս-ամերիկյան պայմանավորվածությունների՝ սեպտեմբերի 12-ի երեկոյան Սիրիայի ողջ տարածքում դադարեցվել են ռազմական գործողությունները:

Лавров предложил рассекретить соглашение с США по Сирии
Россия намерена добиваться опубликования российско-американских договоренностей по Сирии от 9 сентября, сообщает Интерфакс со ссылкой на главу МИД РФ Сергея Лаврова.
"Чтобы не возникали сомнения насчет того, как мы будем выполнять договоренность в том виде, в котором она заключена, мы предложили эту договоренность опубликовать, не сохранять ее в секрете, как этого хотели бы наши американские партнеры. Нам скрывать нечего, все, что там написано - это предмет согласия", - заявил Лавров.
В соответствии с достигнутыми в Женеве российско-американскими договоренностями с вечера 12 сентября на всей территории Сирии прекращены боевые действия.