Կատալոնիայում անձը հաստատող փաստաթուղթ են մշակում ապագա «պետության» քաղաքացիների համար
Կատալոնիայի իշխանությունները ձեռնամուխ են եղել անձը հաստատող միասնական փաստաթղթի մշակմանը, որոնք քաղաքացիներին կհանձնվեն Իսպանիայից ինքնավարության ենթադրվող «անջատումից» հետո, հայտնում է La Vanguardia թերթը:
Անձը հաստատող փաստաթուղթը (DNI) ենթադրաբար կներառի ոչ միայն սովորական «անձնագրային տվյալները» (անուն, ազգանուն, ծննդյան ամսաթիվ ու ծննդավայր և այլն), այլև սոցիալական ապահովագրության տվյալները, բժշկական ապահովագրության համարը, հարկային տվյալները:
Նմանօրինակ փաստաթղթի մշակումը և պատրաստումը Կատալոնիայի գանձարանի վրա կնստի 9 մլն եվրո:
Այսպիսով, ինքնավարության իշխանությունները ցանկանում են հաստատել, որ Իսպանիայից Կատալոնիայի «պաշտոնապես անջատման» ամենաառաջին պահից Կատալոնիայի բնակիչների բոլոր իրավունքներն ու սոցիալական երաշխիքները կպահպանվեն:

В Каталонии разрабатывают удостоверения для граждан будущего "государства"
Власти Каталонии приступили к разработке единого удостоверения личности, которые будут выдаваться гражданам после предполагаемого "отделения" этого автономного сообщества от Испании, сообщает РИА Новости со ссылкой на газету La Vanguardia.
Удостоверение личности (DNI) предположительно будет включать не только обычные "паспортные данные" (имя, фамилии, дата и место рождения, место жительства и тд), но и данные социального страхования, номер медицинского страхования, налогвые данные.
Разработка и изготовление подобного документа обойдется каталонской казне в 9 миллионов евро.
Таким образом, власти автономного сообщества хотят подтвердить, что с самого первого момента "официального отделения" Каталонии от Испании все права и социальные гарантии жителей Каталонии будут сохранены.