Հանրաքվեի միջոցով Ադրբեջանը թևակոխում է «հետնավթային» փուլ. ադրբեջանագետ
Ներկայացնում ենք ադրբեջանագետ Տաթև Հայրապետյանի մեկնաբանությունը՝ սեպտեմբերի 26-ին Ադրբեջանում կայանալիք սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեի վերաբերյալ:
Ինչպես հայտնի է սեպտեմբերի 26-ին Ադրբեջանում անցկացվելու է հանրաքվե առաջարկվող սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի վերաբերյալ: Փոփոխություններն ուղղած են նախագահի լիազորությունների ընդլայնմանը: Նախատեսվում է Ադրբեջանում առաջին փոխնախագահի և փոխնախագահների ինստիտուտի հաստատում: Փոխնախագահին նշանակելու է անձամբ պետության ղեկավարն` առանց որևէ ինստիտուտի հետ համաձայնեցնելու: Ավելին, առաջարկվում է նախագահի լիազորությունների ժամկետը 5 տարուց դարձնել 7 տարի: Նախագահին լիազորություն է տրվում պետության ղեկավարի արտահերթ ընտրություններ հայտարարել: Առաջարկվող փոփոխությունները քննադատության են արժանանում Արևմուտքում, մասնավորապես Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովն իր նախնական եզրակացության մեջ քննադատել է Ադրբեջանում նախատեսվող սահմանադրական փոփոխությունները:
Անդրադառնալով առաջարկող փոփոխություններին՝ Միլլի միջլիսի՝ Մարդու իրավունքների գծով հանձնաժողովի տեղավարի տեղակալ Յեվդա Աբրամովան, ով անմիջականորեն պատասխանատու է հանրաքվեի անցկացման համար, հայտարարել է. «Ժողովուրդը հանրաքվեի ժամանակ 100%-ով ասելու է «այո»:
Այդ հարցի առնչությամբ կրթության և գիտության հարցերով հանձնաժողովի ղեկավար, Միլլի մեջլիսի պատգամավոր Շամսադին Հաջիևը «Ազատություն» ռադիոկայանի ադրբեջանական ծառայությանը տված հարցազրույցում նշել է. «Գործող սահմանադրության մեջ երկու անգամ է փոփոխություն մտցվել՝ 2002 և 2009 թվականներին: 2009 թվականից այս կողմ շատ բան է փոխվել: Երկիրը նոր փուլ է մտել, մենք մտել ենք հետնավթային փուլ, ձևավորում ենք հասարակության նոր տիպ, նոր ծրագրեր ենք առաջ քաշում, որոնց իրագործման համար պետք ենք անհրաժեշտ փոփոխություններ Սահմանադրության մեջ»:
Իսկ ի՞նչ է կատարվում Ադրբեջանում և ինչպե՞ս է հասարակությունը արձագանքում այս զարգացումներին:
Նշենք, որ «Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատ» կուսակցության նախաձեռնության սեպտեմբերի 11-ին ցույց էր կազմակերպվել Բաքվում, որտեղ կոչ էր արվում չեղյալ հայտարարել առաջարկվող փոփոխությունները: Այնուհետև իշխանություններն այլևս թույլ չտվեցին ցույցերի կազմակերպումը: Մեյդան TV-ի անցկացրած հարցումներն էլ գալիս են փաստելու, որ բնակչության մի ստվար զանգված անտարբեր է առաջարկվող փոփոխությունների հանդեպ: Ըստ էության, շատերի համար արդեն միևնույն է ընտրությունների իմիտացիա կլինի 5, թե 7 տարին մեկ. այսպես թե այնպես Ադրբեջանում իշխելու են Ալիևները:
Ուշագրավ է նաև այն հանգամանքը, որ «Ազատություն» ռադիոկայանի ադրբեջանական ծառայությունը հրապարակել էր հոդված, որտեղ ցույց է տրվում, որ Ադրբեջանից հեռանում են «ուղեղները»: Այսինքն՝ Ալիևների վարած քաղաքականությունը՝ ճնշելու ընդդիմադիր զանգվածին և ակտիվիստներին, տալիս է սպասված արդյունքը. բանտերից ազատված շատ ընդդիմադիրներ հեռանում են Ադրբեջանում՝ գիտակցելով առկա վարչակարգի պայմաններում փոփոխությունների անհնարինությունը: Արդյունքում՝ ադրբեջանական հասարակությունը դառնում է առավել փակ, մեծապես վերահսկելի և լոյալ իշխանություններին:

Азербайджан: для многих нет разницы - имитация выборов будет раз в 5 или в 7 лет
Азербайджановед Татев Айрапетян - о состоявшемся 26-го сентября референдуме по конституционным реформам Азербайджана.
Как известно, 26-го сентября в Азербайджане был проведен референдум по поводу проекта предлагаемых конституционных реформ. Изменения эти направлены на расширение полномочий президента. По итогам референдума предполагается утверждение в Азербайджане институтов первого вице-президента и вице-президентов. По проекту реформ, вице-президента назначает лично глава государства, без согласования с каким-либо институтом. Более того, предполагается увеличение срока полномочий президента с 5-и до 7-и лет. Президент Азербайджана будет иметь полномочия для объявления досрочных выборов главы государства.
Предлагаемые реформы были удостоены критики за Западе. В частности, Венецианская комиссия Совета Европы в своем предварительном заключении подвергла критике конституционные реформы в Азербайджане. Между тем, заместитель Комитета по правам человека Милли меджлиса Азербайджана Евда Абрамов - непосредственный ответственный за проведение конституционных реформ, заявил, что "на референдуме народ на все 100% скажет "да"".
В свою очередь руководитель Комитета по образованию и науке, депутат Милли меджлиса Шамсадин Гаджиев в интервью, данном азербайджанской службе радиостанции "Свобода", отметил, что "в действующей Конституции сделаны две поправки – в 2002-ом и 2009-ом годах. С 2009-го года многое изменилось. Страна вошла в новую фазу, мы вошли в постнефтяную фазу, формируем новый тип общества, выдвигаем новые программы, для выполнения которых необходимы изменения в Конституции".
А что происходит в Азербайджане и как общество реагирует на эти события?
Отметим, что по инициативе партии "Народный фронт Азербайджана" 11-го сентября в Баку был организован митинг, на котором призывалось аннулировать предлагаемые поправки. После этого власти больше не разрешали проведение митингов. Опросы, проведенные Мейдан TV, свидетельствовали о том, что значительная часть азербайджанского населения безразлична по отношению к конституционным поправкам. По сути, для многих нет разницы в том – будет ли имитация выборов раз в 5 или в 7 лет, – так или иначе Азербайджаном будут править Алиевы.
Примечательно также то обстоятельство, что азербайджанская служба радиостанции "Свобода" опубликовала статью, в которой показывается, что из Азербайджана уходят "мозги". Т.е., политика Алиевых по подавлению оппозиционной массы и активистов дает свои результаты: многие освобожденные из тюрем оппозиционеры уезжают из Азербайджана, осознавая невозможность перемен в условиях правления нынешнего режима. В результате, азербайджанское общество становится более закрытым, в большинстве своем контролируемым и лояльным к властям.
А это - рисунок азербайджанского карикатуриста Гюндуза Агаева, посвященный референдуму по Конституции АР.