Բայդեն. Ուկրաինան համաձայն է Դոնբասի հատուկ կարգավիճակին
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել է, որ Ուկրաինայի իշխանությունները համաձայնվել են Դոնբասի հատուկ կարգավիճակին:
Նյու Յորքում տեղի ունեցած միջազգային հարաբերությունների խորհրդում քաղաքական գործչի ելույթի համապատասխան տեսանյութը հրապարակել է «Ամերիկայի ձայն»-ի ուկրաինական ծառայությունը, հաղորդում է Корреспондент-ը:
Բայդենը նշել է այդ որոշման բարդությունը Կիևի համար՝ հայտարարելով, որ դա նման է Վաշինգտոնի համաձայնությանը Տեխասի հատուկ կարգավիճակին, և որպես հետևանք` այնտեղ Մեքսիկայի ազդեցության աճին:
«Դա նույնն է, ինչ ասել. «Տեխասը կունենա հատուկ կարգավիճակ, քանի որ մենք կցանկանայինք, որ Մեքսիկան ունենար մեծ ազդեցություն Տեխասում և մենք պատրաստվում ենք դա անցկացնել ԱՄՆ Կոնգրեսով: Դա շատ բարդ քայլ է, որը նրանք (Կիևը) համաձայնվել են ընդունել: Ես վստահ եմ, որ նրանք դա կանեն»,- ասել է քաղաքական գործիչը:

Байден: Власти Украины согласились на спецстатус Донбасса
Американский вице-президент Джозеф Байден заявил, что власти Украины согласились на спецстатус Донбасса.
Соответствующее видео с речью политика в Совете по международным отношениям в Нью-Йорке опубликовала Украинская служба Голоса Америки, передает Корреспондент.
Байден отметил сложность такого решения для Киева, заявив что это аналогично согласию Вашингтона на спецстатус Техаса и, как следствие, роста влияния Мексики в регионе.
"Это все равно, что сказать: "Техас будет иметь специальный статус, потому что мы хотели бы, чтобы Мексика имела больше влияния в Техасе и мы собираемся провести это через Конгресс США. Это очень сложный шаг, который они (Киев - ред.) согласились предпринять. Я убежден что они это сделают", - сказал политик.