Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունի հետ
Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեայի 71-րդ նստաշրջանին մասնակցող արտգործնախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը սեպտեմբերի 24-ին հանդիպում ունեցավ ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունի հետ:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը երախտագիտություն հայտնեց իր պաշտոնավարման ընթացքում կազմակերպության աշխատանքներին Հայաստանի ակտիվ մասնակցության համար և ընդգծեց, որ Հայաստանի դիվանագիտությունը շատ տեսանելի և կառուցողական դերակատարություն է ծավալել միջազգային ասպարեզում, ոչ միայն իր առաջնայնությունների առումով, այլև ՄԱԿ-ի առջև ծառացած խնդիրների լուծման նպատակով։
Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանում բարձր են գնահատում գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունի հետ արդյունավետ համագործակցությունը, ու շնորհակալություն հայտնեց ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում նրա առաջնորդության, նախաձեռնությունների և գործադրած ջանքերի համար՝ ուղղված ՄԱԿ-ի կանոնադրության արժեքների, նպատակների ու սկզբունքների առաջ մղմանը։
Զրուցակիցները քննարկեցին ՄԱԿ-ի օրակարգին վերաբերող մի շարք հարցեր։
Բան Կի Մունը Էդվարդ Նալբանդյանին հանձնեց իր հեղինակած գիրքը, որում ամփոփված է վերջին տաս տարիներին Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում նրա գործունեությունը։

Эдвард Налбандян встретился с генсеком ООН Пан Ги Муном
Участвующий в работах 71-ой сессии Генеральной Ассамблеи ООН, и.о. министра иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился с Генеральным секретарем ООН Пан Ги Муном, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Генсек ООН выразил признательность за активную вовлеченность Армении в деятельность Организации в ходе его председательства и подчеркнул, что армянская дипломатия играет очень видимую и конструктивную роль на международной арене не только в плане своих приоритетов, но и в направлении решения стоящих перед ООН задач.
Эдвард Налбандян подчеркнул, что в Армении высоко ценят результативное сотрудничество с Генсеком Пан Ги Муном. Министр поблагодарил Генерального секретаря за его лидерство, инициативы и приложенные усилия по продвижению ценностей, целей и принципов Устава ООН.
Собеседники обсудили ряд вопросов повестки ООН.
Пан Ги Мун подарил Эдварду Налбандяну свою книгу, в которой обобщена его деятельность на посту Генерального секретаря Организации Объединенных Наций в течение последних десяти лет.