Օբաման «վտանգավոր նախադեպ» է անվանել իր վետոն շրջանցելու Կոնգրեսի որոշումը
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման սխալ է համարել Կոնգրեսի որոշումը՝ շրջանցելու օրենքի նախագծի վրա իր դրած վետոն։ Այդ օրինագիծը թուլատրում էր սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչության զոհերի հարազատներին դատի տալ Սաուդյան Արաբիայի կառավարությանը, հայտնում է Reuters-ը։
«Եթե մենք բացառենք սուվերեն անձեռնմխելիության հասկացությունը, ապա ողջ աշխարհում զինվորական համազգեստով մեր տղամարդիկ ու կանայք պոտենցիալ կերպով կարող են դառնալ նման բռնագանձումների փորձերի օբյեկտներ։ Դա վտանգավոր նախադեպ է»,- ասել է պետության ղեկավարը։
Սեպտեմբերի 28-ին ամերիկյան Կոնգրեսը, այնուհետև ներկայացուցիչների պալատը ձայների գերակշռող մեծամասնությամբ հավանություն ընդունեցին օրենք, որն իրավունք է տալիս ամերիկյան քաղաքացիներին դատական հայց ներկայացնելու ահաբեկչություն հովանավորող երկրների դեմ՝ այդպիսով շրջանցելով դրույթը, որով օտարերկրյա պետություններին տրվում էր իմունիտետ ամերիկյան դատարաններում գործերի քննության ժամանակ:

Обама назвал "опасным прецедентом" решение Конгресса преодолеть его вето
Президент США Барак Обама назвал ошибкой решение Конгресса преодолеть его вето на проект закона, разрешающего родственникам жертв теракта 11 сентября подать в суд на правительство Саудовской Аравии, передает lenta.ru.
"Если мы исключим это понятие суверенного иммунитета, то наши мужчины и женщины в военной форме во всем мире потенциально могут стать объектами аналогичных попыток взыскания", - пояснил он.
В среду, 28 сентября, сенат Конгресса США, а вслед за ним и палата представителей подавляющим большинством приняли закон, позволяющий американским гражданам подавать в суд на страны-пособницы терроризма. Это стало первым случаем, когда Конгресс преодолел вето Обамы за все время его президентства.