Նախագահն այցելել է «ԴիջիԹեք էքսպո-2016» տեխնոլոգիական ցուցահանդես (լուսանկարներ)
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է «Երևանի մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտ» ընկերության «Երևան Էքսպո» ցուցահանդեսային համալիրում «ԴիջիԹեք էքսպո-2016» 12-րդ ամենամյա տեխնոլոգիական ցուցահանդես:
Սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 2-ը «Տոն տեխնոլոգիական հայության համար» կարգախոսի ներքո անցկացվող ցուցահանդեսի հիմնական նպատակն է ստեղծել տեխնոլոգիական ոլորտի ընկերությունների, սպառողների և հասարակության միջև հաղորդակցման բարենպաստ միջավայր, ինչպես նաև ծանոթացնել հայաստանյան տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների դաշտի իրական պատկերին, ձեռքբերումներին ու հեռանկարներին:
Հանրապետության Նախագահը շրջել է ցուցահանդեսի տաղավարներով, ծանոթացել ընկերությունների ներկայացրած արտադրանքին ու ծառայություններին, այդ ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ զրուցել նրանց գործունեության և հետագա զարգացման ծրագրերի մասին: «ԴիջիԹեք էքսպո-2016»-ին այս տարի մասնակցող ավելի քան 120 ընկերությունների շարքում տեղական հեղինակավոր ընկերություններից բացի, մասնակցում են նաև առաջատար ընկերություններ ՌԴ-ից, ԱՄՆ-ից, Չինաստանից և Հնդկաստանից:
«Երևան Էքսպո»-ի առանձին սրահում ցուցահանդեսի կազմակերպիչները և ոլորտի պատասխանատուները Նախագահ Սերժ Սարգսյանին ներկայացրել են ռազմարդյունաբերության մեջ կիրառվող նորարարական տեխնոլոգիաների ներդրման ընթացքը, զեկուցել ՀՀ Նախագահի հանձնարարությամբ ձևավորված ռազմարդյունաբերական համալիր-տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ընկերություններ ձևաչափով համագործակցության այս փուլի արդյունքներն ու առաջիկա ծրագրերը՝ ուղղված տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ներուժի լիարժեք օգտագործմանը` ի նպաստ Հայաստանի ռազմարդյունաբերության զարգացման:

В Ереване стартовала международная технологическая выставка "DigiTec Expo-2016" (фото)
Президент Серж Саргсян сегодня посетил 12-ую ежегодную технологическую выставку "Digitec-Expo 2016", которая открылась в выставочном комплексе "Ереван Экспо" компании "Ереванский научно-исследовательский институт математических машин"сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Основная цель выставки, которая проходит с 30 сентября по 2 октября под девизом "Праздник для технологического армянства", - создать благоприятную среду для коммуникации между компаниями сферы, пользователями и обществом, а также показать реальную картину армянского поля информационных и телекоммуникационных технологий, представить достижения и перспективы.
Президент Республики обошел экспозиционные павильоны, ознакомился с представленной на выставке продукцией компаний и услугами, которые они оказывают, побеседовал с представителями компаний об их деятельности и планах дальнейшего развития. Среди более чем 120 компаний, участвующих в этом году на "Digitec-Expo 2016", кроме авторитетных отечественных компаний принимают участие также ведущие компании из РФ, США, Китая и Индии.
В отдельном зале "Ереван Экспо" организаторы выставки и ответственные за сферу должностные лица представили Сержу Саргсяну ход внедрения инновационных технологий, применяемых в военной промышленности, доложили о налаженном по поручению Президента РА сотрудничестве в формате военно-промышленный комплекс - компании сферы информационных технологий, о результатах этого сотрудничества на данный момент и о планах на будущее, направленных на полноценное использование потенциала сферы информационных технологий в деле военно-промышленного развития Армении.