Կոլումբիացիները դեմ են քվեարկել ապստամբների հետ հրադադարին
Կոլումբիայի քաղաքացիները հանրաքվեի ժամանակ դեմ են քվեարկել ձախ արմատական ապստամբների հետ հրադադարին, հայտնում է BBC-ն։ Խմբավորման և Կոլումբիայի կառավարության միջև համաձայնագիրը ստորագրվել էր անցած շաբաթ՝ 4 տարի տևած բանակցություններից հետո։
Համաձայն Կոլումբիայի կառավարության հետ գործարքի պայմանների՝ խմբավորումը հրաժարվում է զինված պայքարից ու դառնում քաղաքական կուսակցություն, որը կմասնակցի 2018 թվականի ընտրություններին։
Նշենք, որ կոլումբիական իշխանությունների և ապստամբների միջև զինված հակամարտությունն Արևմտյան կիսագնդի պատմության մեջ ամենաերկարն է. այն տևել է 52 տարի՝ հանգեցնելով ավելի քան 260 հազար զոհի:

Колумбийцы проголосовали против перемирия с ФАРК
Жители Колумбии на рефендуме проголосовали против перемирия с леворадикальной группировкой ФАРК на предложенных условиях, передает BBC.
Соглашение между ФАРК и правительством Колумбии было подписано на прошлой неделе после четырех лет переговоров.
Согласно условиям сделки с правительством Колумбии, ФАРК отказывается от вооруженной борьбы и становится политической партией, которая будет участвовать в выборах 2018-го года.
Конфликт между правительством и повстанцами стал самым длительным по времени в истории Западного полушария: противостояние колумбийских властей и ФАРК длилось более 52 лет.