UNESCO-ն Դիլիջանն ընդգրկել է ուսումնառու քաղաքների համաշխարհային ցանցում
ՄԱԿ-ի Կրթության, գիտության և մշակույթի կազմակերպությունը (UNESCO) Դիլիջանն ընդգրկել է Ուսումնառու քաղաքների համաշխարհային ցանցում (GNLC): Դիլիջանը միանում է աշխարհի այնպիսի քաղաքների դինամիկ ցանցին, որոնք աջակցում են ցկյանս ուսումնառությանն աշխարհի տարբեր համայնքներում՝ կրթական քաղաքների առաջընթացին նպաստող կայուն կապերի և գործընկերության միջոցով խթանելով քաղաքական երկխոսությունը և անդամ քաղաքների միջև փորձի փոխանակումը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին IdeA հիմնադրամի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
«Դիլիջանի բոլոր քաղաքացիների համար UNESCO-ի կողմից նման ճանաչման արժանանալը մեծ պատիվ է, քանի որ Դիլիջանը շարունակում է առաջարկել նոր կրթական ծրագրեր՝ մեր քաղաքացիներին 21-րդ դարի կրթությանը պատրաստելու համար»,- ասել է Դիլիջանի համայնքային կենտրոնի ծրագրի տնօրեն Ռուբինա Տեր-Մարտիրոսյանը, ով կարևոր դերակատարում է ունեցել Դիլիջանը GNLC-ում ընդգրկելու գործում:
«Դիլիջանը հարթակ է դարձել այնպիսի տեղական և միջազգային կենտրոնների համար, ինչպիսին են UWC Դիլիջան քոլեջը, Կենտրոնական բանկի ուսումնահետազոտական կենտրոնը, Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանը, «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը, Դիլիջանի համայնքային կենտրոնը: Այս տարի քաղաքում անցկացվեց Դիլիջանի արվեստների դիտարանը»,- նշել է Դիլիջանի քաղաքապետ Արմեն Սանթրոսյանը:
UNESCO Ցկյանս ուսումնառության ինստիտուտի տնօրեն Արնե Կարլսենն իր նամակում նշել է Դիլիջանի «կրթական քաղաքի տեսլականի հաջող նախագծումն ու իրականացումը»՝ ցանկություն հայտնելով տեղեկանալ Դիլիջանում հետագա զարգացումների մասին:
Դիլիջանի համայնքային կենտրոնին և այլ տարածաշրջանային նախագծերին աջակցող Դիլիջանի զարգացման հիմնադրամի և UWC Դիլիջան քոլեջի համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդն ասել է.«Մեր հիմնադրամի նպատակը Դիլիջանին իր փառքը վերադարձնելն ու այն տարածաշրջանում կրթական, մշակութային և ժամանցային կենտրոն դարձնելն է, և նման միջազգային ճանաչումը կարևոր քայլ է այդ նպատակին հասնելու ուղղությամբ»:
Դիլիջանի զարգացման հիմնադրամի համահիմնադիր, UWC Դիլիջան քոլեջի հիմնադիր-գործընկեր Գագիկ Ադիբեկյանն էլ նշել է. «Մենք ապրում ենք բարդ և արագ փոփոխվող աշխարհում, որտեղ երկրի մրցունակությունն ու տնտեսական աճը մեծապես կախված են կրթության որակից: Վստահ եմ, որ Դիլիջանի ներգրավումն Ուսումնառու քաղաքների համաշխարհային ցանցում կնպաստի կարևորագույն խնդրի՝ Դիլիջանը Հայաստանի կրթական կենտրոն դարձնելու լուծմանը»:
Այս ցանցում Դիլիջանը Կայուն զարգացման նպատակներին (ԿԶՆ) հասնելու հնարավորություն կստանա՝ իր քաղաքացիներին ցկյանս ուսումնառության հնարավորություն տալով և, այդպիսով, բազմակողմ և հավասար կրթություն ապահովելով:
Ուսումնառու քաղաքների համաշխարհային ցանցի մասին
Այժմ աշխարհի ավելի քան 1000 քաղաքներ և համայնքներ դարձել են կամ դառնում են ուսումնառու/կրթական քաղաքներ: Այս քաղաքները հնարավորություն են ստանում մասնակցելու միջազգային քաղաքական  երկխոսությանը, ուսումնասիրություններին, կարողությունների զարգացմանն ու փորձի փոխանակմանը: Ինչպես նաև նրանք կարող են իրենց քաղաքացիների համար արդյունավետ օգտագործել ցկյանս ուսումնառությունը խթանելու՝ ուսումնառու քաղաքի մոտեցումները:  GNLC համաշխարհային ցանցը մոբիլիզացնում է քաղաքները՝ ներկայացնելով, թե տվյալ քաղաքի ռեսուրսները ինչպես կարող են բնակիչներին ուսումնառության արդյունավետ հնարավորություններ տալ՝ «խթանելով մարդկային ներուժի աճը, պահպանելով սոցիալական արդարությունն ու հավասարությունը, ինչպես նաև ապահովելով սոցիալական համախմբվածություն և կայուն բարեկեցություն»:

Дилижан вошел в глобальную сеть обучающихся городов ЮНЕСКО
Организация ООН по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) включила армянский город Дилижан в Глобальную сеть обучающихся городов ЮНЕСКО (ГСОГ). Дилижан присоединился к динамичной сети городов мира, которая способствует развитию диалога и обмену опытом между городами-участниками, содействует установлению связей и партнерских отношений, сообщает idea.am.
"Для всех жителей Дилижана огромная честь получить заветное признание ЮНЕСКО. Мы планируем и дальше разрабатывать инновационные программы обучения, цель которых – подготовить наших граждан к образованию XXI века", – сказала директор программ Dilijan Community Center Рубина Тер-Мартиросян, сыгравшая значительную роль во включении Дилижана в ГСОГ.
"Именно в Дилижане располагаются такие местные и международные центры обучения, как UWC Dilijan College, Учебно-исследовательский центр Центрального банка Армении, Центр креативных технологий TUMO, Dilijan Community Center, а также многочисленные творческие площадки. Благодаря этому в нынешнем году нам впервые удалось провести здесь Dilijan Arts Observatory", – сказал мэр Дилижана Армен Сантросян.
В специальной сопроводительной грамоте Директор Института ЮНЕСКО по обучению на протяжении всей жизни Арне Карлсен особо отметил "успешное создание, разработку и реализацию концепции обучающегося города", а также выразил интерес к будущим проектам Дилижана.
Вероника Зонабенд, сооснователь UWC Dilijan и соучредитель Фонда развития Дилижана (DDF), который поддерживает Dilijan Community Center и другие региональные проекты, заявила: "Цель нашего фонда – вернуть Дилижану былую славу и способствовать его превращению в образовательный, культурный и оздоровительный региональный центр. Подобное международное признание – важный шаг к выполнению этих задач".
Включение в сеть обучающихся городов позволит Дилижану достигнуть целей в области устойчивого развития (ЦУР), обеспечивая инклюзивное и справедливое качественное образование и создавая возможности для обучения на протяжении всей жизни для всех своих жителей. Помимо этого, Дилижан войдет в официальный список городов мира, признанных частью Глобальной сети обучающихся городов ЮНЕСКО.
Гагик Адибекян, соучредитель Фонда развития Дилижана (DDF), партнер-основатель UWC Dilijan College, сказал: "Мы живем в сложном, быстро меняющемся мире, в котором конкурентоспособность и экономический рост страны во многом завит от качества образования. Уверен, что вступление Дилижана в глобальную сеть обучающихся городов будет содействовать решению важнейшей задачи – превратить Дилижан в образовательный хаб Армении".