Ռուս-թուրքական համաձայնագիր «Թուրքական հոսքի» շուրջ. վերջնական համաձայնությո՞ւն, թե՞…
Ռուս-թուրքական ճգնաժամից հետո առաջին անգամ Ռուսաստանի նախագահն այցելել է Թուրքիա՝ Էներգետիկայի համաշխարհային 23-րդ համաժողովին մասնակցելու համար: Վլադիմիր Պուտինի և Թայիփ Էրդողանի երկկողմ փակ հանդիպումից հետո երկու երկրների միջև ստորագրվել է երկար սպասված միջկառավարական համաձայնագիրը «Թուրքական հոսք» գազատարի կառուցման վերաբերյալ: Ռուսաստանն ու Թուրքիան պայմանավորվել են ևս մեկ խնդրահարույց հարցի՝ «Թուրքական հոսքի» շրջանակներում գազի զեղչի տրամադրման մեխանիզմների շուրջ:
Թուրքիան տվել է նախագծի իրականացման առաջին թույլտվությունները
Ռուսական «Գազպրոմը» տեղեկացրել է, որ «Թուրքական հոսք» գազատարը բաղկացած է լինելու երկու գծից: Այն անցնելու է Սև ծովի հատակով: Գազատարի ծովային հատվածը լինելու է ռուսական կողմի տնօրինության, իսկ ցամաքային հատվածը՝ թուրքական կողմի տնօրինության տակ: «Գազպրոմը» ծրագրում է առաջին գծի շինարարությունն ավարտել 2019 թվականին: Այն հնարավորություն է տալու տարեկան 15,75 մլրդ մ/խ գազ մատակարարել Թուրքիային: Գազատարի երկրորդ գիծը նախատեսված է լինելու Եվրոպայի սպառողների համար:
Ռուսական «Գազպրոմի» և թուրքական «BOTAS»-ի միջև «Թուրքական հոսք» գազատարի նախագծի շուրջ համաձայնագիրը ստորագրվել է դեռևս 2014 թվականին: Ի սկզբանե նախատեսվում էր տարեկան 63 մլրդ մ/խ հզորությամբ խողովակաշարի շինարարությունն ավարտին հասցնել 2016 թվականի դեկտեմբերին: Նախագծի մեկնարկը տարբեր պատճառներով հետաձգվում էր: Արդյունքում 2015 թվականի նոյեմբերին ռուսական կողմը հայտարարեց, որ «Թուրքական հոսք» խողովակաշարի նախագիծը փոփոխվելու է, տարեկան թողունակությունը կրճատվելու է մոտ երկու անգամ՝ կազմելով մինչև 32 մլրդ մ/խ գազ, իսկ նախագծի իրականացման մեկնարկը հետաձգվելու է մինչև 2017 թվականի վերջ: Այնուհետև թուրք-սիրիական սահմանին թուրքական օդուժի կողմից ռուսական օդանավի խոցումից հետո երկու երկրների հարաբերություններում տիրող լարվածությունը, կարելի է ասել, մոռացության մատնեց նախագիծը: Սեպտեմբերին հայտարարվեց, որ «Գազպրոմը» դիվանագիտական խողովակներով Թուրքիայից ստացել է նախագծի իրականացման առաջին թույլտվությունները:
Համաձայնագրի ստորագրումը դեռևս չի կարող երաշխավորել նախագծի իրականացումը
Ներկա փուլում, երբ Մոսկվան և Անկարան հայտարարում են հարաբերություններում «ճգնաժամի» հաղթահարման մասին, «Թուրքական հոսք» գազատարի նախագծի մեկնարկը, այն էլ միջկառավարական համաձայնագրի ստորագրմամբ, լուրջ ազդակ է, որը կարելի է դիտարկել ինչպես երկկողմ, այնպես էլ գլոբալ հարթություններում:
Նախ, ռուս-թուրքական երկկողմ հարաբերություններում 2015 թվականի նոյեմբերից տիրող սառը մթնոլորտը ոչ միշտ էր հնարավոր որակել որպես ճգնաժամ, քանի որ չնայած հնչող ագրեսիվ հռետորաբանությանը՝ երկու երկրների միջև, ըստ էության, ռազմաքաղաքական և/կամ տնտեսական համագործակցության դադարեցում չի եղել: Գրեթե նույն կերպ, ինչպես ընթացավ թուրք-իսրայելական ճգնաժամը և ապա նաև հաշտությունը: Եթե շարժվում ենք այս տրամաբանությամբ, ապա Մոսկվան և Անկարան իրենց որոշակի հարցերը լուծելուց հետո այս պահին հաշտեցման գործընթաց ցույց տալու խնդիր ունեն: Եվ այս տեսանկյունից մեծ դժվարությամբ առաջ ընթացող «Թուրքական հոսք» գազատարի կառուցման շուրջ միջկառավարական համաձայնագրի ստորագրումն իսկապես կարող է ծառայել այդ նպատակին: Սա նաև տեղավորվում է երկու երկրներից հնչող այն հայտարարությունների համատեքստում, որ հարաբերությունները կարգավորման գործընթացը շատ արագ է ընթանում, և խնդիր է դրված հասնել համակողմանի և լիակատար կարգավորման:
Սա նշանակում է, որ միջկառավարական համաձայնագրի ստորագրումը դեռևս չի կարող երաշխավորել նախագծի իրականացումը, քանի որ այն կարող է զուտ քարոզչական նպատակ հետապնդել: Բացի այդ՝ նախկինում նախագծի մեկնարկի ձգձգումը պայմանավորվում էր Թուրքիայում տիրող անկայունությամբ: Անհասկանալի է, թե ինչ չափորոշիչներով է այսօր նախագծի մեկնարկի նպատակահարմարության տեսանկյունից Թուրքիայի ներքաղաքական իրավիճակը (հեղաշրջման տապալված փորձ, քրդական հակամարտություն, ահաբեկչություններ և այլն) կայուն գնահատվել:
«Թուրքական հոսք» գազատարի շինարարության վերաբերյալ ռուս-թուրքական միջկառավարական համաձայնագիրը հատկանշական է նաև Արևմուտքի հետ ունեցած երկու երկրների լարված հարաբերությունների համատեքստում: Ակնհայտ է, որ համաձայնագրի ստորագրման հիմնական նպատակներից մեկն Արևմուտքին համապատասխան ազդակ հաղորդելն է: Նույն նպատակն են հետապնդում նաև Պուտինի և Էրդողանի հայտարարությունները Սիրիայում միասնական տեսլականի մասին:
Ռուսաստանն ակտիվ բանակցություններ է վարում եվրոպական երկրների հետ
Միևնույն ժամանակ, գիտակցելով նախագծի իրականացման հարցում Արևմուտքի դիմադրության թուլացման անհրաժեշտությունը՝ աշխատանք է տարվում եվրոպական երկրներին ներգրավելու և նրանց համաձայնությունը ստանալու ուղղությամբ: Մասնավորապես, Թուրքիայի վարչապետը հայտարարել է, որ գազատարի շինարարությունն «ուժեղացնելու է Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգությունը, և եվրոպական երկրներն անհանգստանալու պատճառ չունեն»: Իսկ Ռուսաստանի նախագահը Ստամբուլում իր ելույթի ժամանակ ընդգծել է, որ «ռուսական էներգետիկ ռեսուրսները երաշխավորում են աշխարհի բազմաթիվ տնտեսությունների կենսագործունեությունը և կազմում են ԵՄ-ի վառելիքային բալանսի մոտ քառորդ մասը»: Միաժամանակ Ռուսաստանն ակտիվ բանակցություններ է վարում եվրոպական երկրների՝ հատկապես Հունաստանի հետ՝ նախագծի արագ իրականացման հարցում համաձայնության հասնելու համար: Ավելի վաղ բանակցություններ էին տարվում նաև Հունգարիայի, Մակեդոնիայի և Սերբիայի քաղաքական ղեկավարության հետ:
Այս տեսանկյունից «քաղաքական դասավորվածությունը» ևս կարող է շահեկան լինել նախագծի իրականացման համար: Օրինակ՝ իրանական կողմը, ողջունելով ռուս-թուրքական միջկառավարական համաձայնագիրը, հայտարարել է, որ «իրանական կառավարությունը կարող է պայմանավորվել Թուրքիայի հետ գազի մատակարարումները Թուրքիա և այնտեղից էլ Եվրոպա հասցնելու շուրջ»՝ հավելելով, որ դա կախված է «քաղաքական դասավորվածությունից»: «Թուրքական հոսքին» Իրանի միանալը կարող է էապես բարձրացնել այս նախագծի արդյունավետությունը: Իսկ եթե սրան հավելենք այն հանգամանքը, որ «Գազպրոմը» հայտարարել է 2019 թվականից ռուսական գազի մատակարարումներն ուկրաինական տրանզիտով դադարեցնելու մտադրության մասին, ապա «Թուրքական հոսքի» իրականացումն ավելի իրատեսական է դառնում:
Վերջնական պայմանավորվածության մասին խոսել դեռ վաղ է
Նախագծի հաջող իրականացման դեպքում Թուրքիայի էներգետիկ կշիռը տարածաշրջանում էապես կմեծանա: Բայց պետք է նկատի ունենալ, որ նախագծի իրականացման ճանապարհին բազմաթիվ խնդիրներ կան, որ դեռ պետք է կարգավորվեն: Նույն Բրյուսելի հետ գազի սպառման շուրջ համաձայնության գալը, իհարկե, հեշտ չի լինելու, և հավանաբար հենց այդ պատճառով Ռուսաստանը ժամանակ է շահում՝ սկզբնական փուլում բավարարվելով միայն առաջին գծի շինարարությամբ, որը նախատեսված է միայն Թուրքիայի սպառողների համար, մինչև հասկանալի կլինի ընդհանուր քաղաքական դասավորվածությունը: Թերևս հենց այդ մտավախությունից ելնելով՝ Ռուսաստանը գազատարի նախնական թողունակությունը կրճատեց մոտ երկու անգամ: Չի բացառվում նաև, որ Ռուսաստանը մեկ այլ ճանապարհ ևս նախատեսած լինի Բրյուսելի հետ համաձայնության չգալու պարագայում կիրառելու համար, օրինակ՝ Իրանի հետ պայմանավորվածության միջոցով:
Եթե սրան գումարենք նաև Թուրքիայի արկածախնդիր կեցվածքը, որը ցանկացած պահի կարող է հայտարարել նախագծից հրաժարվելու մասին, հասկանալի է դառնում, որ «Թուրքական հոսք» նախագծի վերջնական կյանքի կոչման խոսելու մասին դեռևս շատ վաղ է:

"Turkish Stream" Project: A Final Agreement between Russia and Turkey, or...?
For the first time after the crisis between Moscow and Ankara, Russian President visited Istanbul to attend the 23rd World Energy Congress. After the closed meeting between the presidents Russia and Turkey signed the "Turkish Stream" gas pipeline intergovernmental agreement. The two countries had reached a consensus on another problematic issue: on discount in natural gas prices as part of the deal.
Russian Gazprom informed that the "Turkish Stream" gas pipeline would consist of two lines. The pipeline will carry Russian natural gas to Turkey and to Europe under the Black Sea. The Russian side plans to complete the construction of the first line by 2019. Its annual capacity is to be 15.75 billion cubic meters of gas (bcma). The second line will supply gas to European consumers.
The memorandum of understanding (MoU) for the construction of the Turkish Stream gas pipeline with a capacity of 63 billion cubic meters (bcm) of gas per year was signed between Russia’s Gazprom and Turkey’s BOTAŞ in 2014. At first they were going to complete the construction by December 2016. But the launch of the project was being postponed due to various reasons. As a result, in November 2015 the Russian side said the "Turkish Stream" gas pipeline project would be changed, its annual capacity will be reduced by about two times and the launch of the project would be postponed until the end of 2017.
Then amid the tensions between the countries after the downing of the Russian Su-24 bomber by Turkish forces over the Syrian border in November 2015, the project was postponed. In September 2016 Gazprom said it received through diplomatic channels first permits from the authorities of Turkey for the implementation of the "Turkish Stream".
At this stage when Moscow and Ankara announce about overcoming the crisis between the two countries the launch of the project through the signing of the intergovernmental agreement is a serious impulse that should be considered both at bilateral and global levels.
At first, the "cold atmosphere" between the countries since November 2015 was hard to describe as a crisis as despite the aggressive rhetoric, military, political and economic cooperation between Ankara and Moscow continued. Almost the same way the process of Turkish-Israeli crisis and then the reconciliation took place. If we follow this logic Moscow and Ankara now try to demonstrate the process of reconciliation. And from this point of view the signing of the intergovernmental agreement on such a problematic issue like the "Turkish Stream" may serve this purpose. It means the signing of the intergovernmental agreement cannot still guarantee the implementation of the project. It may be signed for propaganda purposes.
The intergovernmental agreement between the two states is noteworthy also due to their strained relations with the West. It is obvious that one of the main aims of the agreement is to give the appropriate impulse to the West. The joint statement of Erdogan and Putin on the common vision in Syria pursues the same goal.
At the same time realizing the need of weakening the resistance of the EU for the implementation of the project Turkey and Russia try to involve European countries and obtain their consent. Particularly, Turkish Prime Minister said the construction of the pipeline "would strengthen Europe's energy security and they have no reason to worry". In his turn during his speech in Istanbul Putin said "Russian energy exports were a guarantee for the successful functioning of many countries’ economies". "I will only mention that our oil and gas account for more than a quarter of the European Union’s energy consumption," he said, Kremlin press service informs. At the same time Russia holds intensive talks with European countries, particularly Greece, to come to an agreement on rapid implementation of the project. Earlier such negotiations were being held with Hungary, Macedonia and Serbia.
From this point of view "the political landscape" can also be beneficial for the implementation of the project. For example, the Iranian side welcomed the signing of the agreement and said the Iranian government may come to an agreement with Turkey and use the "Turkish stream" pipeline to supply the Iranian gas to Turkey and then to Europe, adding that it depends on "the political landscape". Iranian involvement in the project may increase the effectiveness of the project. And if we accomplish the above mentioned, the fact that Russian Gazprom wants to cut gas supplies to Europe through Ukraine then the implementation of the "Turkish stream" pipeline project becomes more realistic.
In case of successful implementation of the project Turkey’s energy role in the region will greatly increase. But one should take note that there are lots of difficulties that need to overcome.  It will not be easy to come to an agreement with Brussels on gas consumption through this pipeline and perhaps this is the reason why Russia saves time and at the first stage being satisfied with the construction of the first line that is designed only for Turkish consumers in order to get the "general political landscape". Perhaps this is why Russia reduced the annual capacity of the pipeline by about two times. It is not excluded that Russian may have designed another way to supply its gas to Europe through another way, for the example, thought the agreement with Iran.
If we add to this the adventurous stance of Turkey that may refuse the project at any time it becomes clear that it is too early to talk about the successful implementation of the "Turkish stream" pipeline project.