Քրդերն ու իրաքցի զինվորականները լայնամասշտաբ գործողություն են սկսել Մոսուլի մոտ
Քրդական զորամիավորումները (փեշմերգա) ու իրաքյան զորքերը լայնամասշտաբ գործողություն են սկսել Մոսուլ քաղաքի մոտ՝ նպատակ ունենալով մաքրել իրաքյան Նայնավա նահանգն ու դրա վարչական կենտրոն համարվող Մոսուլն «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման անդամներից: Այս մասին, ինչպես փոխանցում է РИА Новости-ն, Twitter-ում հայտնել է քրդական հրամանատարությունը:
«Մոտավորապես ժամը 06:00-ին Մոսուլից դեպի արևելք ընկած Խազերում տեղակայված քրդական ուժերն ու  Մոսուլից դեպի հարավ ընկած Գվերում և Գայարայում գտնվող անվտանգության իրաքյան ուժերը սկսել են համակարգված լայնամասշտաբ գործողություն, որն ԻՊ-ի ահաբեկիչներից Նայնավան ազատագրելուն ուղղված առաջին քայլն է»,-նշվում է թվիթերյան հաղորդագրությունում:
Նշվում է, որ Խազերում կենտրոնացված է մոտ 4.000 քուրդ զինյալ, որոնք Իրաքի դաշնային կառավարության հետ կնքած համաձայնագրի շրջանակում պետք է 3 ռազմաճակատում ազատագրեն իսլամիստների գրաված գյուղերը:
Միևնույն ժամանակ միջազգային կոալիցիայի ռազմական օդուժը հոկտեմբերի 16-ից ռմբակոծում է ԻՊ-ի դիրքերն ու աջակցում Մոսուլի ազատագրման գործողությանը:
Իրաքի՝ մեծությամբ երկրորդ քաղաք Մոսուլը 2014 թվականից մնում է ԻՊ-ի գլխավոր պատվարը։ Տարբեր տվյալներով քաղաքում կա 3,5-4 հազար գրոհային:

В Ираке началась операция по освобождению Мосула
Бойцы курдского ополчения (пешмерга) и иракские военные начали операцию под Мосулом в Ираке. Об этом, как передает РИА Новости, сообщает курдское командование в Twitter.
"Около 6.00… силы пешмерга в Хазире, к востоку от Мосула, и иракские силы безопасности из Гвера и Гайяры, к югу от Мосула, начали скоординированную широкомасштабную операцию как первый шаг к освобождению провинции Найнава (провинция с центром в Мосуле) от террористов ИГ", - говорится в сообщении.
В Хазире сосредоточено около четырех тысяч бойцов пешмерга. В рамках соглашения между Курдистаном и федеральным правительством Ирака они должны на трех фронтах очистить занятые боевиками группировки "Исламское государство" деревни.
Самолеты международной коалиции наносят удары по позициям ИГ с 16 октября и продолжат поддерживать операцию по освобождению Мосула, уточняется в сообщении курдского командования.
Второй по величине город Ирака Мосул, захваченный боевиками в 2014 году, остается главным оплотом ИГ. По разным данным, в городе могут находиться около 3-4,5 тысячи боевиков.