Միակ դրականը, որ կարող է Թուրքիան բերել Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում, դրանից հեռու մնալն է
Օրերս ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններին, որպես կարևոր գործոն նշեց, որ Թուրքիան կարող է դրական դերակատարում ունենալ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում՝ ապահովելով «Լեռնային Ղարաբաղի, Հայաստանի ապաշրջափակումը, տարածաշրջանում նորմալ փոխգործակցությունը՝ տնտեսական, լոգիստիկ, տրանսպորտային, ենթակառուցվածքային»:
Լավրովը միաժամանակ կարծիք հայտնեց, որ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում առաջընթացը կարող է դառնալ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման առանցքային պահ:
Լավրովի այս հայտարարությունը լիովին տեղավորվում է ռուս-թուրքական հարաբերությունների մերձեցման համատեքստում, սակայն ոչ ավելին: Որքան էլ ռուսական կողմը փորձի թուրքահաճո հայտարարություններ անել, թե՛ ռուսների, թե՛ Մինսկի խմբի համանախագահող մյուս երկու երկրների, և թե՛ ընդհանրապես միջազգային հանրության համար ակնհայտ է, որ Թուրքիայի հնարավոր դերակատարումը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում ոչ մի կերպ ու ոչ մի դեպքում չի կարող դրական լինել: Միակ դրականը, որ կարող է Թուրքիան բերել Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում, դրանից հեռու մնալն է: Սահմանների բացումը, Արցախի ու Հայաստանի ապաշրջափակումը և Լավրովի նշած նորմալ փոխգործակցությունը ոչ մի կերպ չեն կարող որպես նախապայման դրվել Ղարաբաղյան կարգավորման բանակցային սեղանին. այս հարցում հայկական կողմի դիրքորոշումը առավել քան հստակ է:
Ռուս-թուրքական տնտեսական, էներգետիկ փոխգործակցության խորացման և, որպես արդյունք, «Թուրքական հոսք» գազատարի մասին համաձայնագրի ստորագրումից հետո ռուսական կողմից նման հայտարարությունները սպասելի էին: Բնականաբար, երկկողմ հարաբերությունների ջերմացման համատեքստում կողմերը պետք է ցույց տան, որ կարևորում են միմյանց դերն ու նշանակությունը տարածաշրջանային կարևորագույն խնդիրների լուծման հարցում, սակայն Մոսկվան շատ լավ գիտի, որ Թուրքիայի ներգրավումը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում կբերի իրապես անկանխատեսելի հետևանքների, ինչն այսօր բացարձակ չի բխում ռուսական շահերից:
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը ոչ մի կապ չունի հայ-թուրքական հարաբերությունների հետ, որոնց կարգավորումն առանձին, ոչ պակաս խրթին գործընթաց է, որը հայ-թուրքական արձանագրությունների տապալումից հետո, կարծես թե, հայտնվել է փակուղում: Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում Թուրքիայի կողմնապահ, ակնհայտ պրոադրբեջանական դիրքորոշումից արդեն իսկ պարզ է, որ այս պետությունը ոչ մի կերպ և երբեք չի կարող որևէ դրական ներդրում ունենալ հակամարտության կարգավորման հարցում: Ավելին՝ նման իրավիճակը կարող է հանգեցնել ընդհուպ մինչև պատերազմի վերսկսման: Մոսկվան, բնականաբար, այս ամենը շատ լավ է հասկանում:

The Only Positive Thing that Turkey Can Bring to Karabakh Conflict Resolution Process Is to Stay Away from It
The other day Russian Foreign Minister Sergei Lavrov referring to the Armenian-Turkish relations and as an important factor mentioned the positive role that Turkey can play in Karabakh conflict settlement, as he noted  by "ensuring the unblocking of Armenia, Nagorno-Karabakh as well as ensuring  normal economic, logistic, transport, infrastructural  cooperation in the region." Lavrov also noted that a progress in the Karabakh conflict settlement will be crucial for the normalization of Armenian-Turkish relations.
Lavrov's statement totally fits in the context of the Russian-Turkish rapprochement, and nothing more. No matter how pro-Turkish Russia’s statements tend to be, it is obvious for Russia, for the other two Minsk Group Co-Chairs and for the international community in general, that Turkey’s possible involvement in the Karabakh conflict settlement in no way and in no case can be positive. The only positive thing that Turkey can bring to the Karabakh conflict settlement process is to stay away from it. The opening of the borders, lifting the blockade of Armenia and Artsakh and the so-called normal cooperation mentioned by Lavrov can in no way be presented as preconditions in the Karabakh conflict negotiation process. The position of Armenian sides on this issue is more than clear.
Such kind of statements by Russia were expected after Turkish-Russian deepening economic and energy cooperation and after the signed agreement on "Turkish Stream" pipeline. It is natural that in the context of warming bilateral relations, the parties need to show that they highlight each other's role in the resolution of regional problems. However Moscow knows very well that Turkey's involvement in the Karabakh conflict settlement process will lead to really unpredictable consequences; the fact that absolutely does not meet Russian current interests.
The Karabakh conflict settlement is in no way related to the Armenian-Turkish relations, the normalization of which is itself a difficult issue.   Turkey's biased, pro-Azerbaijani position in the Karabakh conflict settlement makes it clear that Turkey can never have any positive contribution to the peace process. Moreover, such a situation can lead to the resumption of the war. Moscow, of course, realized this very well.