Նախագահն ընդունել է Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Կունիո Միկուրիային
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Կունիո Միկուրիային:
Ողջունելով հյուրին՝ Հանրապետության Նախագահը նրա հերթական այցը Հայաստան համարել է մեր երկրի մաքսային ծառայության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին աջակցելու գործում Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության հետևողականության վկայություն: Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել կազմակերպության հետ Հայաստանի համագործակցությունը և հույս հայտնել, որ գլխավոր քարտուղարի այցը նոր խթան կհանդիսանա փոխգործակցության հետագա ամրապնդման ու խորացման համար, ինչպես նաև թույլ կտա գնահատել վերջին տարիներին այս բնագավառում Հայաստանի կողմից իրականացված բարեփոխումների արդյունավետությունը:
Նախագահ Սարգսյանը հաջողություն է մաղթել Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի մասնակցությամբ Երևանում անցկացվող «Մեկ պատուհան» սկզբունքի կիրառումը Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության Առևտրի դյուրացման համաձայնագրի համատեքստում» խորագրով եվրոպական տարածաշրջանային աշխատաժողովի աշխատանքներին:
Կունիո Միկուրիան աշխատաժողովի անցկացումը Երևանում պայմանավորել է այն հանգամանքով, որ Համաշխարհային մաքսային կազմակերպությունը տարիներ շարունակ Հայաստանում մասնակցել է բարեփոխումների իրականացմանը, և ցանկություն կար Հայաստանը ներկայացնել նաև որպես օրինակելի պետություն հարևան երկրների համար:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի և Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության միջև երկարամյա արդյունավետ փոխգործակցության հետագա զարգացման հնարավորություններին, ՀՀ մաքսային ոլորտում կազմակերպության աջակցությամբ իրականացված բարեփոխումների արդյունքներին, այդ թվում՝ օրենսդրության կատարելագործման, սահմանային անցակետերի արդիականացման, էլեկտրոնային համակարգերի ներդրման, կադրերի վերապատրաստման և մի շարք այլ ուղղություններով կատարված աշխատանքներին:

President Sargsyan Received Secretary General of the World Customs Organization Kunio Mikuriya
President Serzh Sargsyan received today the Secretary General of the World Customs Organization (WCO) Kunio Mikuriya, official page of RA President reports.
Welcoming the guest, the President of Armenia viewed his visit to Armenia as a proof of the World Customs Organization’s consistency in providing assistance to the reforms carried out in our country in the area of customs administration. Serzh Sargsyan hailed Organization’s cooperation with Armenia and expressed hope that the visit of the Secretary General will become a new impetus for the further strengthening and deepening of the existing cooperation and will allow to assess the efficiency of the reforms implemented by Armenia in recent years in that sphere.
President Sargsyan wished success to the works of the European regional conference titled "Implementation of the "One Window" principle in the context of the Trade Facilitation Agreement of the World Trade Organization", which is taking place in Yerevan with the participation of the Secretary General of the WCO.
Kunio Mikuriya said that the convening of the Conference in Yerevan is conditioned by the fact that the WCO has been participating in the process of reformation in Armenia for years, and there was a desire to present Armenia to the neighboring states as an exemplary country.
At the meeting, the parties spoke about the possibility of further developing the years-long efficient cooperation between Armenia and the World Customs Organization, discussed results of the reforms carried out in Armenia with the assistance of the WOC, including the improved charter, modernization of the border check-points, introduction of electronic systems, training of the personnel and the works in some other areas.