Նախագահն ընդունել է Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Կունիո Միկուրիային
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Կունիո Միկուրիային:
Ողջունելով հյուրին՝ Հանրապետության Նախագահը նրա հերթական այցը Հայաստան համարել է մեր երկրի մաքսային ծառայության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին աջակցելու գործում Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության հետևողականության վկայություն: Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել կազմակերպության հետ Հայաստանի համագործակցությունը և հույս հայտնել, որ գլխավոր քարտուղարի այցը նոր խթան կհանդիսանա փոխգործակցության հետագա ամրապնդման ու խորացման համար, ինչպես նաև թույլ կտա գնահատել վերջին տարիներին այս բնագավառում Հայաստանի կողմից իրականացված բարեփոխումների արդյունավետությունը:
Նախագահ Սարգսյանը հաջողություն է մաղթել Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի մասնակցությամբ Երևանում անցկացվող «Մեկ պատուհան» սկզբունքի կիրառումը Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության Առևտրի դյուրացման համաձայնագրի համատեքստում» խորագրով եվրոպական տարածաշրջանային աշխատաժողովի աշխատանքներին:
Կունիո Միկուրիան աշխատաժողովի անցկացումը Երևանում պայմանավորել է այն հանգամանքով, որ Համաշխարհային մաքսային կազմակերպությունը տարիներ շարունակ Հայաստանում մասնակցել է բարեփոխումների իրականացմանը, և ցանկություն կար Հայաստանը ներկայացնել նաև որպես օրինակելի պետություն հարևան երկրների համար:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի և Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության միջև երկարամյա արդյունավետ փոխգործակցության հետագա զարգացման հնարավորություններին, ՀՀ մաքսային ոլորտում կազմակերպության աջակցությամբ իրականացված բարեփոխումների արդյունքներին, այդ թվում՝ օրենսդրության կատարելագործման, սահմանային անցակետերի արդիականացման, էլեկտրոնային համակարգերի ներդրման, կադրերի վերապատրաստման և մի շարք այլ ուղղություններով կատարված աշխատանքներին:

Президент Армении принял Генерального секретаря Всемирной таможенной организации
Президент Серж Саргсян принял Генерального секретаря Всемирной таможенной организации Кунио Микурию, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Приветствуя гостя, президент Республики счел его очередной визит в Армению свидетельством того, как последовательно Всемирная таможенная организация содействует реформам, проводимым в сфере таможенной службы нашей страны. Серж Саргсян высоко оценил сотрудничество Армении с организацией и выразил надежду, что визит генерального секретаря явится новым импульсом для дальнейшего укрепления и углубления взаимодействия, а также позволит оценить результативность реформ, осуществленных в этой сфере в Армении за последние годы.
Президент Саргсян пожелал успеха работе проходящего в Ереване с участием Генерального секретаря Всемирной таможенной организации европейского регионального семинара на тему "Применение принципа "одного окна" в контексте соглашения об упрощении торговли Всемирной торговой организации".
Кунио Микурия обусловил проведение семинара в Ереване тем обстоятельством, что Всемирная таможенная организация на протяжение многих лет участвовала в Армении в реализации реформ и было желание представить Армению в качестве примерного государства для соседних стран.
На встрече собеседники коснулись возможностей дальнейшего развития многолетнего результативного взаимодействия между Арменией и Всемирной таможенной организацией, результатов реализованных при содействии организации реформ в таможенной сфере РА, в том числе, речь шла о работе проведённой в направлении совершенствования законодательства, модернизации пограничных пропускных пунктов, внедрения электронных систем, переподготовки кадров и ряде других.