Նախագահն ընդունել է ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին, տեղեկացնում է ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Ընդգծելով, որ ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի հետ նախորդ բոլոր հանդիպումներն անցել են բաց և անկեղծ մթնոլորտում, Նախագահը հույս է հայտնել, որ հերթական այս հանդիպումը ևս իր բնույթով այդպիսին կլինի: Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Եվրամիության հանձնառությունը՝ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման նպատակով կողմերի միջև վստահության մթնոլորտ ձևավորելու հարցում:
Նախագահ Սարգսյանը և Հերբերտ Զալբերը մտքեր են փոխանակել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումներից հետո ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումների և առկա իրավիճակի շուրջ:
Սերժ Սարգսյանը ներկայացրել է Հայաստանի կողմից, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ, հիմնախնդրի լուծմանը խաղաղ բանակցությունների միջոցով հասնելու ջանքերը և վերահաստատել, որ հայկական կողմը պատրաստ է շարունակել կառուցողական քայլերը՝ ի նպաստ տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության հաստատման:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը նշել է, որ Հայաստան այցի շրջանակներում հանդիպումներ է ունենում նաև քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների, այդ թվում՝ սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչների հետ:

Президент Армении принял специального представителя ЕС по Южному Кавказу
Президент Серж Саргсян сегодня принял специального представителя ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Герберта Залбера, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Отметив, что все предыдущие встречи со специальным представителем ЕС прошли в открытой и искренней атмосфере, президент выразил надежду, что эта очередная встреча также будет таковой по своему характеру. Серж Саргсян высоко оценил приверженность Евросоюза в вопросе формирования атмосферы доверия с целью мирного урегулирования конфликта НК.
Президент Саргсян и Герберт Залбер обменялись мнениями относительно последних развитий в переговорном процессе по урегулированию НК после Вены и Санкт-Петербурга а также нынешней ситуации.
Серж Саргсян представил усилия Армении по достижению, при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ, урегулирования проблемы посредством мирных переговоров и подтвердил, что армянская сторона готова продолжать конструктивные шаги на благо утверждения мира и безопасности в регионе.
Специальный представитель ЕС отметил, что в рамках визита в Армению встречается также с представителями гражданского общества, в том числе – жителями приграничных населенных пунктов.