Էրդողանին հրավիրել են Ցեղասպանության հիշատակի համերգի՝ Ստամբուլում Գերմանիայի հյուպատոսարանում
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը հրավիրվել է Ստամբուլում գտնվող Գերմանիայի գլխավոր հյուպատոսարանում նոյեմբերի 13-ին կայանալիք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված «Աղետ» ստեղծագործության համերգին:
Նշյալ միջոցառումից հետո տեղի է ունենալու նաև գերմանա-հայ-թուրքական բարեկամության միության բացման արարողությունը: Այդ երկու միջոցառումին բացի Էրդողանից, հրավիրվել է նաև Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը, արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն և մշակույթի նախարար Նաբի Ավջըն, «Ակոս» թերթին հղումով գրում է Ermenihaber.am-ը:
«Ակոս»-ը ներկայացրել է Էրդողանին ուղղված հրավերքի տեքստը, որում նշվում է, որ նշյալ միջոցառումները, նպատակ ունեն նաև երեք երկրի արվեստագետների միջև ստեղծել համագործակցություն: Այդ համագործակցության նպատակն է նաև ուսումնասիրել «հայ և թուրք ժողովուրդների անցյալում տեղի ունեցած ընդհանուր վերքեր», ինչպես նաև մի շարք այլ հարցեր:
Հրավերի մեջ շեշտվել է նաև, որ Ստամբուլում գտնվող Գերմանիայի հյուպատոսարանում ծրագրված միջոցառումներն անցկացվում են Գերմանիայի արտգործնախարարության և Եվրամիության աջակցությամբ: Վերջում Էրդողանին խնդրվում է մինչև նոյեմբերի 5-ը պատասխան նամակով տեղեկացնել համերգին մասնակցել-չմասնակցելու վերաբերյալ որոշման մասին:

Дрезденский оркестр пригласил Эрдогана на концерт, посвященный Геноциду армян
Дрезденский симфонический оркестр пригласил президента Турции Реджепа Эрдогана, а также премьер-министра Бинали Йылдырыма, главу МИД Мевлюта Чавушоглу и министра культуры и туризма Наби Авджи на концерт, посвященный Геноциду армян, сообщает РИА Новости.
Концерт состоится 13 ноября в генконсульстве ФРГ в Стамбуле. Персональные приглашения президенту, премьеру и членам кабинета находятся в распоряжении агентства DPA, которое сообщает, что концерт будет посвящен "ранам турецкого и армянского прошлого". Оркестр исполнит произведение "Aghet", посвященное "Геноциду армян в Османской империи". В рамках мероприятия состоится также учреждение "армяно-турецко-немецкого общества дружбы". Подтвердить свое участие в мероприятии высоким гостям предлагается до 5 ноября.
МИД ФРГ отказался комментировать ситуацию вокруг концерта, сообщает DPA. По данным агентства, в Турции на протяжении последних месяцев идет волна протеста против данного проекта, который финансируется из средств ЕС и МИД Германии. Дрезденский симфонический оркестр планирует также исполнить в ноябре "Aghet" в Белграде и Ереване.