Արցախին ինքնավարություն տալու Ալիևի հայտարարությունները կառուցողական չեն
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը շաբաթ օրը Բաքվում ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ, ընդգծելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացի շրջանակներում Հայաստանի նախագահի հետ հանդիպելու պատրաստակամությունը, միաժամանակ անդրադարձել է նաև կարգավիճակի խնդրին՝ նշելով. «Ապագա կարգավիճակի հարցը բարձրացվել է հենց նախագահ Ալիևի կողմից, և մենք ողջունում ենք այդ քայլը»: Գուցե և կարելի էր սպասել, որ Բաքվում գտնվող համանախագահը կփորձի ընդգծել այդ երկրի ու նրա նախագահի ջանքերը, «կառուցողական» տրամադրվածությունը հակամարտության կարգավորման գործում, սակայն ոչ երբեք իրականությունը խեղաթյուրելու ու Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման պատմությունն անտեսելու ճանապարհով:
Նախ Ալիևի հայտարարությունը Ղարաբաղին Ադրբեջանի կազմում լայն ինքնավարություն տալու պատրաստակամության մասին անընդունելի է ներկայացնել որպես ադրբեջանական կողմի զիջում կամ կառուցողականության դրսևորում: Բավական է միայն նշել, որ նույն համանախագահների կողմից բանակցային սեղանին դրված փաթեթի՝ Մադրիդյան փաստաթղթի դրույթներն են սահմանում, որ Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը որոշվելու է իրավաբանորեն պարտադիր ուժ ունեցող Արցախի ժողովրդի կամարտահայտման հիման վրա: Ադրբեջանի «բարի կամքն» այստեղ անելիք չունի, ավելին՝ սա փորձ է խախտելու բանակցությունների տրամաբանությունն ու կանխորոշելու Արցախի վերջնական կարգավիճակի հարցը:
Ադրբեջանի կողմից Արցախին լայն ինքնավարություն տրամադրելու մասին հայտարարությունն այսօր ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ Ալիևի հերթական «խորամանկ» քայլը՝ տապալելու Մադրիդյան գործընթացը: Բացի այդ՝ որպես կառուցողական կողմ ներկայանալու ճանապարհով Ալիևը փորձում է խուսափել նաև Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում տեղի ունեցած հանդիպումներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման անհրաժեշտությունից: Չէ՞ որ դեռ մի քանի օր առաջ Ալիևը խոստովանում էր, որ իրեն ստիպում են ճանաչել ԼՂՀ-ի անկախությունը:
Եվ վերջում չմոռանանք նաև այն փաստը, որ ժամանակին, այն է՝ 1998-ին, հենց Ադրբեջանն է դեմ արտահայտվել Ղարաբաղին լայն ինքնավարություն տալու գաղափարին, որն այն ժամանակ ձևակերպված էր Մինսկի խմբի կողմից ներկայացված «ընդհանուր պետության» տարբերակում: Ադրբեջանի մոտեցումները Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ողջ ընթացքում, այդ թվում այսօր շարունակում են մնալ ծայրաստիճան մաքսիմալիստական: Հակամարտության կարգավորման ամբողջ գործընթացի և ոչ մի փուլում ադրբեջանական կողմը չի ներկայացել որպես կառուցողական կողմ, այլ ճիշտ հակառակը՝ բանակցությունների ընթացքում հայտնվելով փակուղում՝ անմիջապես որդեգրել է ուժի կիրառման միջոցով գործընթացը տապալելու քաղաքականություն:
Այս ամենը հաշվի առնելով՝ առնվազն անլուրջ է կառուցողականություն փնտրել Ղարաբաղին լայն ինքնավարություն տալու Ալիևի հայտարարություններում: Սա պիտի գիտակցեն բոլորը, առավել ևս հակամարտության կարգավորման գործընթացում անմիջականորեն ներգրավված կողմերը:

Слова Алиева о предоставлении автономии Арцаху не являются конструктивными
В субботу американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик во время пресс-конференции в Баку, подчеркивая готовность президента Азербайджана Ильхама Алиева встретиться с президентом Армении в рамках урегулирования карабахского конфликта, одновременно обратился к проблеме урегулирования, отметив: "Вопрос будущего статуса поднят именно со стороны президента Алиева, и мы приветствуем этот шаг". Может и следует ожидать, что находящийся в Баку сопредседатель попытается подчеркнуть усилия этой страны и ее президента, его "конструктивное" предрасположение в деле урегулирования конфликта, но ни в коем случае не путем искажения действительности и пренебрежения историей урегулирования карабахского конфликта.
Во-первых, заявление Алиева о готовности предоставить Карабаху широкую автономию в составе Азербайджана неприемлемо представлять как уступку со стороны Азербайджана или проявление конструктивности. Достаточно лишь отметить, что положенные на стол переговоров теми же сопредседателями пункты Мадридского документа говорят, что окончательный статус Карабаха должен быть определен на основе имеющего юридически обязывающую силу свободного волеизъявления народа Арцаха. "Доброй воле" Азербайджана здесь делать нечего, это попытка нарушить логику переговоров и предопределить вопрос окончательного статуса Арцаха.
Заявление о предоставлении Арцаху широкой автономии сегодня является ничем иным, кроме как очередным "хитрым" ходом Алиева, направленным на развал Мадридского процесса. Кроме того, путем представления сделанного предложения - как "конструктивного" - Алиев пытается избежать необходимости исполнять договоренности, достигнутые в Вене и Санкт-Петербурге. Ведь всего лишь несколько дней назад Алиев признавался в том, что его заставляют признать независимость НКР.
А в конце материала не забудем также напомнить тот факт, что в свое время, в 1998-м году, именно Азербайджан был против предоставления Карабаху широкой автономии, идея которой была сформулирована Минской группой в рамках варианта "общее государство". Подходы Азербайджана в течение всего процесса урегулирования, в том числе и сегодня, продолжают оставаться крайне максималистскими. Ни на одном этапе всего процесса урегулирования конфликта азербайджанская сторона не выступала как конструктивная сторона, но поступала точно наоборот. Оказываясь в очередном тупике в процессе переговоров она сразу же прибегала к политике их провала путем применения силы.
Учитывая сказанное, как минимум, является несерьезным поиск конструктивности в заявлениях Алиева о предоставлении широкой автономии Карабаху. Это должны осознавать все, тем более стороны, непосредственно вовлеченные в процесс урегулирования конфликта.