Թուրքական հոսք նախագիծ. ռուս-թուրքական «անխնդիր» հարաբերություններում ամեն ինչ հարթ է
Ռուսաստանն ու Թուրքիան ջանք չեն խնայում իրենց հաշտեցման վերջնական և անբեկանելի բնույթը ցույց տալու համար: Այս տեսանկյունից կիրառական է հատկապես «Թուրքական հոսք» գազատարի շինարարության նախագիծը, որի շուրջ աշխատանքները դեռևս քարոզչական մակարդակից այն կողմ չեն գնում:
Թուրքիայի էներգետիկայի նախարար Բերաթ Ալբայրաքը հայտարարել է, որ Թուրքիան որևէ հետաձգում չի ակնկալում «Թուրքական հոսք» նախագծի իրականացման ժամկետների հարցում: Anadolu գործակալության հետ զրույցում թուրք նախարարը հաստատել է ավելի վաղ ռուսական Գազպրոմ ընկերության նախագահի հայտարարությունն այն մասին, որ նախագծի երկու հոսքերը պատրաստ կլինեն 2019 թվականին, հայտնում է թուրքական Yeni Safak-ը: Թուրքիայի էներգետիկայի նախարարը հերթական անգամ ընդգծել է, որ նախագիծը win-win ծրագիր է լինելու Թուրքիայի և Ռուսաստանի համար:
Հիշեցնենք, որ Ստամբուլում Վլադիմիր Պուտինի և Թայիփ Էրդողանի երկկողմ փակ հանդիպումից հետո երկու երկրների միջև ստորագրվել է երկար սպասված միջկառավարական համաձայնագիրը «Թուրքական հոսք» գազատարի կառուցման վերաբերյալ: Այն անցնելու է Սև ծովի հատակով: Գազատարի ծովային հատվածը լինելու է ռուսական կողմի տնօրինության, իսկ ցամաքային հատվածը՝ թուրքական կողմի տնօրինության տակ: Գազատարը բաղկացած է լինելու երկու գծից: Առաջին գիծը հնարավորություն է տալու տարեկան 15,75 մլրդ մ/խ գազ մատակարարել Թուրքիային: Գազատարի երկրորդ գիծը նախատեսված է լինելու Եվրոպայի սպառողների համար: Ավելի վաղ Գազպրոմը հայտնում էր առաջին փուլում միայն առաջին գծի շինարարության մասին՝ որպես վերջնաժամկետ մատնանշելով 2019 թվականը:
Սակայն հոկտեմբերի 24-ին ՌԴ նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ Գազպրոմի նախագահ Ալեքսեյ Միլլերը տեղեկացրել է, որ ժամանակացույցի համաձայն երկու ծովային գծերի շինարարությունը պետք է ավարտվի 2019 թվականին: Ինչպես հայտնում է Կրեմլի մամլո ծառայությունը, Միլլերը տեղեկացրել է, որ Ռուսաստանի տարածքում արդեն ստեղծվել են բոլոր անհրաժեշտ ենթակառուցվածքները գազը ծովային խողովակաշար մատակարարելու համար:
Ռուս-թուրքական «հաշտեցման» գործընթացն ապացուցելու տեսանկյունից «Թուրքական հոսք» գազատարի կառուցման վերաբերյալ նման հավակնոտ հայտարարություններն, ինչ խոսք, կարող են ծառայել քարոզչական նպատակների: Դրանք լիովին տեղավորվում են երկու երկրներից հնչող այն հայտարարությունների համատեքստում, որ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը շատ արագ է ընթանում, և խնդիր է դրված հասնել համակողմանի և լիակատար կարգավորման: Իսկ իրականում նախագծի իրականացման համար ոչ միայն զգալի ֆինանսական միջոցներ պետք է ներդրվեն, որոնց մասին դեռևս տեղեկություններ չկան, այլ նաև պետք է համաձայնության գալ Եվրոպայի (Բրյուսելի կամ առանձին եվրոպական երկրների մակարդակով) գազի սպառման շուրջ, ինչն այս պահին, մեղմ ասած, խնդրահարույց է:

"Turkish Stream" Project: "No Problem" in Relations between Russian and Turkey Have
Russia and Turkey do their best to show the final and irreversible nature of their reconciliation. From this point of view the "Turkish Stream" gas pipeline project is quite useful. But it still does not go beyond propaganda.
Berat Albayrak, Turkey's Energy Minister, said Turkey does not foresee a delay to the scheduled timetable for the TurkStream natural gas pipeline project announced by the Russian project partner Gazprom's chairman. He had declared that the two lines would be ready by the end of 2019, YeniSafak reports. Albayrak said it would be a win-win project for Turkey.
It should be reminded that after the closed meeting between the Presidents of Russia and Turkey in Istanbul, the two countries signed the "Turkish Stream" gas pipeline intergovernmental agreement. The pipeline will carry Russian natural gas to Turkey and to Europe under the Black Sea. The pipeline will consist of two lines. Earlier the Russian side said it plans to complete the construction of the first line by 2019. Its annual capacity is to be 15.75 billion cubic meters of gas (bcma). The second line will supply gas to European consumers.
But on October 24 CEO of Gazprom, Alexey Miller during the meeting with the Russian President on said that according to the project schedule both pipelines completed by the end of 2019, Kremlin press service reports. Miller said the necessary gas transport infrastructure is already created by the Russian side for delivering gas to the sub-sea pipeline.
Of course, ambitious statements on such a problematic issue like the "Turkish Stream" gas pipeline project may serve for propaganda in order to prove the Russian-Turkish reconciliation. But they cannot still guarantee the implementation of the project that needs significant financial investments. Besides, they need to come to an agreement with Europe (at the level of Brussels or individual European countries) on gas sales which is,to say the least, quite problematic at the moment.