ՆԱՏՕ-ն ընդլայնում է ներկայությունը Արևելյան Եվրոպայում
ՆԱՏՕ-ի 17 պետություններ իրենց զինվորականներին կուղարկեն դաշինքի բազմազգ գումարտակներ, որոնք 2017 թվականի սկզբին կտեղակայվեն Արևելյան Եվրոպայում: Եվս վեց երկրներ պատրաստ են իրենց ցամաքային, ծովային ու օդային ուժերն ուղարկել Ռումինիա՝ եկող տարում Սև ծովում ներկայությունն ընդլայնելու նպատակով: Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի պաշտպանության նախարարների հանդիպման այս արդյունքները հնչեցրել Է գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը, փոխանցում է TACC-ը:
«Մեր ավելի քան մեկ միլիարդ քաղաքացիների պաշտպանությունը մնում է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր խնդիրը»,- ասել է Ստոլտենբերգը:
Ստոլտենբերգը չի հստակեցրել զինվորականների թվաքանակը, սակայն, ՆԱՏՕ-ի մի շարք երկրների պաշտպանության նախարարների և դիվանագիտական աղբյուրների խոսքով՝ Մեծ Բրիտանիան կտրամադրի 800, Գերմանիան՝ մինչև 600, Կանադան՝ 450, Ֆրանսիան՝ մոտ 300 զինվորական:

НАТО наращивает присутствие в Восточной Европе
Семнадцать государств НАТО отправят своих военных в состав четырех многонациональных батальонов альянса, которые будут развернуты в Восточной Европе в начале 2017 года.
Еще шесть стран готовы направить свои наземные, морские и воздушные силы в Румынию для формирования там учебной бригады НАТО с целью наращивания присутствия в Черноморском регионе в следующем году. Такие итоги встречи министров обороны НАТО в Брюсселе озвучил генсек Йенс Столтенберг, сообщает ТАСС.
"Защита более миллиарда наших граждан остается центральной задачей НАТО", - сказал Столтенберг. Столтенберг ничего не сообщил о численности военных, однако, по словам ряда министров обороны стран НАТО и дипломатических источников, на сегодня известно, что Великобритания предоставит 800, Германия до 600, Канада - 450, Франция около 300.