Նախագահը ներկա է գտնվել «Երևան շոու-2016» ոսկերչական ցուցահանդեսի և «Երևան Տոնավաճառ»-ի բացման արարողություններին (Լուսանկարներ)
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր «Մերիդիան» ցուցահանդեսային կենտրոնում ներկա է գտնվել հոկտեմբերի 27-30-ը անցկացվող «ՋՈՒՆՎԵՔՍ Երևան շոու-2016» ոսկերչական միջազգային ցուցահանդեսի բացմանը: Ցուցահանդեսային կենտրոնը տեղակայված է ոսկերչական ազատ տնտեսական գոտու տարածքում, որից օգտվող տնտեսվարողներն օգտվում են հարկային և մաքսային արտոնություններից: Հանրապետության Նախագահը շրջել է «Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության» (AJA) կողմից արդեն վեցերորդ տարին կազմակերպվող ցուցահանդեսում, որին մասնակցում են աշխարհի տարբեր երկրներից հայտնի ոսկերչական ընկերություններ, անհատ ոսկերիչներ, փորձագետներ: Հանրապետության Նախագահը շրջել է ցուցահանդեսի տաղավարներով, դիտել հայրենական և արտերկրյա ընկերությունների ներկայացրած ոսկերչական իրերը, ոսկերչական արտադրության սարքավորումները, ծանոթացել այդ ընկերությունների գործունեությանն ու հետագա ծրագրերին։
Նախագահն այսօր ներկա է գտնվել նաև «Երևան» տոնավաճառ առևտրի կենտրոնի բացմանը: Կենտրոնի ստեղծումը նախաձեռնել է «ՍԻԼ Կոնցեռն» ընկերությունը: Հանրապետության Նախագահին շրջայցի ընթացքում հիշյալ ընկերության պատասխանատուները ներկայացրել են առաջին փուլի շրջանակներում իրականացված աշխատանքները, կատարված ներդրումները, բացված նոր աշխատատեղերը, ինչպես նաև զարգացման առաջիկա ծրագրերը, մասնավորապես՝ երկրորդ փուլում նախատեսվող աշխատանքները: Նշվել է, որ 2016թ. հունվարից մինչև հոկտեմբեր տոնավաճառի շինարարության աշխատանքներում մշտապես ներգրավված են եղել ավելի քան 250 աշխատակից, որոնց միջին ամսական աշխատավարձը կազմել է 200.000 ՀՀ դրամ: Տոնավաճառի առաջին փուլով շահագործման հանձնված հատվածում կբացվի 550 աշխատատեղ՝ ամսական միջինը 150.000 ՀՀ դրամ աշխատավարձով: Կառույցի այս փուլի ներդրումները, պատասխանատուների հավաստմամբ, կազմել են շուրջ 2 մլրդ 500 մլն ՀՀ դրամ: Երկրորդ փուլի իրականացման արդյունքում 2017թ. ամռանը Երևանը կունենա 43 000 քմ տարածքով, 850 մանրածախ և մեծածախ առևտրի համար նախատեսված վաճառքի տաղավարներով հագեցված և ժամանակակից բոլոր պահանջներին համապատասխանող տոնավաճառ, որտեղ կբացվի շուրջ 1000 աշխատատեղ՝ միջին ամսական 150 000 ՀՀ դրամ աշխատավարձով:

Президент РА присутствовал на церемониях открытия ювелирной выставки "Yerevan Show - 2016" и торгового центра "Ярмарка Ереван"
Президент Серж Саргсян сегодня в выставочном центре "Меридиан" присутствовал на открытии международной ювелирной выставки "JUNWEX Yerevan Show-2016". Выставочный центр расположен на территории свободной экономической зоны. Действующие в этой зоне хозяйствующие субъекты пользуются налоговыми и таможенными льготами. Президент Республики совершил экскурсию по выставке, которую уже шестой год организует Всемирный союз армянских ювелиров (AJA). В выставке участвуют известные ювелирные компании, индивидуальные ювелиры, эксперты из разных стран мира. Президент Республики обошел павильоны выставки, осмотрел представленные отечественными и зарубежными компаниями ювелирные изделия, приборы для ювелирного производства, ознакомился с деятельностью и дальнейшими планами этих компаний.
Президент сегодня также присутствовал на открытии торгового центра "Ярмарка Ереван". Создание центра инициировала компания "СИЛ Концерн".
В ходе осмотра президентом Республики помещений торгового центра, ответственные управляющие компании представили ему реализованные в рамках первого этапа работы, сообщили информацию об осуществленных инвестициях, открытых новых рабочих местах, а также рассказали о планах будущего развития, в частности, о работе, намеченной на второй этап. Было отмечено, что с января по октябрь 2016 года в строительных работах ярмарки было постоянно задействовано более 250 сотрудников, чья средняя месячная зарплата составила 200 000 драмов РА. В части ярмарки, которая сдана в эксплуатацию на первом этапе, откроется 550 рабочих мест со средней месячной зарплатой 150 000 драмов РА. Инвестиции этого этапа строительства, по заверениям ответственных должностных лиц предприятия, составили порядка 2 млрд 500 млн драмов РА. В результате реализации второго этапа, летом 2017 года Ереван будет иметь торговый комплекс площадью 43 000 кв.м с 850 торговыми павильонами, предусмотренными для оптовой и розничной торговли и оснащенными в соответствии со всеми современными требованиями. Здесь будет открыто порядка 1000 рабочих мест со средней заработной платой 150 000 драмов РА.