Բակո Սահակյանը այցելել է Մարտակերտի շրջանի Թալիշ գյուղ
Նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 29-ին այցելել է Մարտակերտի շրջանի Թալիշ գյուղ, որտեղմասնակցել է ապրիլյան քառօրյա պատերազմի օրերին Սիսիանի ջոկատի զոհված ազատամարտիկների հիշատակին տեղադրված խաչքար-հուշարձանի բացման հանդիսավոր արարողությանը, հայտնում է ԼՂՀ Նախագահի պաշտոնական կայքը:
Իր խոսքում Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ այս պահին բոլորս համակված ենք տարբեր զգացումներով. մի կողմից, կա խոր թախիծ և տխրություն, քանի որ հիշում ենք մեր նահատակված ընկերներին և հարազատներին, որոնց կերպարը միշտ կենդանի է մեր սրտերում, իսկ մյուս կողմից, մենք լի ենք հպարտությամբ, որ ունենք այդպիսի հերոս մարտիկներ, ովքեր իրենց խիզախությամբ ու անձնվիրությամբ պաշտպանեցին հարազատ ժողովրդին և պետությունը, ում համար հայրենիքին ծառայելը ամենամեծ և կարևոր առաքելությունն էր կյանքում:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ սյունեցիները և, մասնավորապես, սիսիանցիները միշտ էլ ակտիվ մասնակցություն են ունեցել հայրենիքի պաշտպանության գործում, և այդ առումով Արցախյան ազատամարտը բացառություն չէր, որի ընթացքում նրանք պայքարել են թշնամու դեմ և իրենց անգնահատելի ավանդը բերել մեր փառավոր հաղթանակների կերտմանը:
Միջոցառմանը մասնակցում էին ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը, պաշտոնատար այլ անձինք, ներկայայացուցիչներ Հայաստանից ու Սփյուռքից:

Президент НКР посетил село Талиш
29 октября президент Республики Арцах Бако Саакян посетил село Талиш Мартакертского района, где принял участие в торжественной церемонии открытия хачкара-памятника погибшим в дни апрельской четырехдневной войны воинам-освободителям из Сисианского отряда.
В своем слове президент Саакян отметил, что в данный момент все мы переполнены разными чувствами: с одной стороны - присутствуют печаль и грусть, так как мы вспоминаем наших павших друзей и близких, чьи образы всегда живут в наших сердцах, с другой стороны - мы полны гордости за то, что имеем таких героических воинов, которые своей отвагой и самоотверженностью защитили родной народ и государство, и для которых служение Родине - самая большая и важная миссия в жизни.
Глава государства подчеркнул, что сюникцы, в частности сисианцы, всегда принимали активное участие в деле защиты Родины, и в этом отношении не стала исключением и Арцахская освободительная война, в ходе которой они, сражаясь с врагом, внесли свой неоценимый вклад в славные победы.
В мероприятии приняли участие председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян, заместитель председателя Национального собрания Республики Армения Эдуард Шармазанов, другие должностные лица, представители Армении и Диаспоры, сообщает пресс-служба президента НКР.