Քաղաքական սկանդալ Հվ Կորեայում. նախագահի նկատմամբ հնարավոր է հետաքննություն սկսվի
Հարավային Կորեայի արդարատադության նախարարը չի բացառել նախագահ Պակ Կին Խեի նկատմամբ հետաքննության անցկացումը՝ կապված վերջինիս շուրջ ծագած քաղաքական սկանդալի հետ, հայտնում է Интерфакс-ը:
Նշենք, որ հարավկորեական հասարակության և քաղաքական շրջանակների մոտ մասնավորապես մեծ վրդովմունք էր առաջացրել այն փաստը, որ նախագահի ընկերուհին, պաշտոնապես չլինելով նախագահի թիմի անդամ, խմբագրել էր վերջինիս ելույթները:
Այս ֆոնին Հվ Կորեայի նախագահը կառավարությունում և իր ապարատում մի շարք փոփոխություններ էր արել՝ մասնավորապես փոխել էր վարչապետին, իր աշխատակազմի ղեկավարին և ֆինանսների նախարարին: Փորձագետների կարծիքով՝ այս կերպ Պակ Կին Խեն փորձում է վերականգնել բնակչության վստահությունը կառավարության նկատմամբ:

В Южной Корее не исключили расследования в отношении президента страны
Министр юстиции Южной Кореи Ким Хён Ун заявил, что не может исключать расследование в отношении президента страны Пак Кын Хе в связи с разразившимся вокруг нее политическим сандалом, передает Интерфакс.
В южнокорейском обществе и политических кругах вызвало волну возмущения тот факт, что подруга президента Цой Сун Силь редактировала речи президента, не являясь официальным членом президентской команды.
После этого скандала, Пак Кын Хе произвела ряд крупных перестановок в правительстве и своем аппарате. Так, она сменила премьер-министра, главу своей администрации, министра финансов. Новые назначения, считают эксперты, стали попыткой Пак Кын Хе восстановить доверие населения к правительству страны.