Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Դուբայի կառավարիչ շեյխ Մուհամմադ ալ Մաքթումի հետ (Լուսանկարներ)
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Արաբական Միացյալ Էմիրություններ կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում այսօր հանդիպում է ունեցել Արաբական Միացյալ Էմիրությունների փոխնախագահ, վարչապետ, Դուբայի կառավարիչ շեյխ Մուհամմադ բին Ռաշիդ ալ Մաքթումի հետ:
Հանրապետության Նախագահը հանդիպման սկզբում նախ շնորհակալություն է հայտնել բարեկամ Արաբական Միացյալ Էմիրություններ իր այցելության ընթացքում ՀՀ պաշտոնական պատվիրակությանը ցուցաբերվող ջերմ ընդունելության համար և վստահություն հայտնել, որ այցը հնարավորություն կընձեռի գործնական քննարկումներ ծավալել և փոխշահավետ պայմանավորվածություններ ձեռք բերել, որոնք նոր մակարդակի կբարձրացնեն հայ-էմիրաթական բազմոլորտ բարեկամական հարաբերություններն ու իրենց լուրջ ներդրումը կունենան երկկողմ համագործակցության հետագա զարգացման գործում:
Կարևորելով հայ-արաբական պատմամշակութային հարուստ անցյալը, բազմաթիվ հարցերում ընդհանուր շահերի համընկնումները, ինչպես նաև արաբական երկրներում հայկական համայնքների առկայությունը՝ Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ մերձավորարևելյան տարածաշրջանը մշտապես նշանակալի տեղ է զբաղեցրել, և Հայաստանը 25-ամյա անկախությունից հետո արդյունավետ և բազմաբովանդակ համագործակցություն է ծավալել արաբական երկրների հետ:
ՀՀ Նախագահի գնահատմամբ, հայ-էմիրաթական հարաբերություններն այս առումով առանձնակի տեղ են զբաղեցնում և փոխգործակցության լավագույն օրինակներից են:
Հանդիպման ժամանակ կողմերը թանկ են գնահատել երկու բարեկամ երկրների և ժողովուրդների միջև ձևավորված հարաբերություններն ու պատրաստակամություն հայտնել դրանք ավելի զարգացնել և ամրապնդել:
Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ մեծապես կարևորելով Ծոցի երկրների հետ առևտրատնտեսական և ներդրումային համագործակցության խորացումը՝ Հայաստանը Էմիրությունները դիտարկում է կարևորագույն հանգույց ինչպես Հայաստանից դեպի Ծոցի տարածաշրջան և այլ երկրներ, այնպես էլ հակառակ ուղղությամբ: Նա տեղեկացրել է շեյխ Մուհամմադ բին Ռաշիդ ալ Մաքթումին, որ երկու բարեկամ երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից առաջարկ է ներկայացրել շեյխ Մուհամմադ բին Զայեդ ալ Նահյանին` Էմիրություններում Հայաստանին նվիրված ներդրումային համաժողով կազմակերպելու վերաբերյալ։ Հանրապետության Նախագահի համոզմամբ, նմանօրինակ համաժողովների հաջող անցկացման Արաբական Միացյալ Էմիրությունների փորձն ու բարի համբավը կնպաստեն էմիրաթական կողմի և տարածաշրջանի ներդրող խոշոր կազմակերպություններին ի մի բերել, այն վերածել գործնական հանդիպման և հնարավորություն ստեղծել Հայաստանում ներդրումների զարգացման համար:
Զրուցակիցները երկուստեք կարևորել են մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի ազատականացման հնարավորությունը, որը զգալիորեն կխթանի նաև զբոսաշրջությունը: Շեյխ Մուհամմադ բին Ռաշիդ ալ Մաքթումը նշել է, թե էմիրաթական կողմը մտադրություն ունի եկող տարվանից Ֆլայ Դուբայ ավիաընկերության դեպի Երևան ուղիղ չվերթները դարձնել ամենօրյա:
ՀՀ Նախագահը և ԱՄԷ փոխնախագահ, վարչապետ, Դուբայի կառավարիչ շեյխը համակարծիք են եղել, որ երկու երկրների միջև փոխգործակցությունը խորացնելու մեծ ներուժ կա:
Հանդիպումից հետո տեղի է ունեցել մի շարք ոլորտներում հայ-էմիրաթական համագործակցության խորացմանն ու ամրապնդմանն ուղղված փաստաթղթերի ստորագրման արարողություն:
Մասնավորապես ստորագրվել են՝ «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների կառավարության միջև անվտանգության բնագավառում համագործակցության և ահաբեկչության դեմ պայքարի մասին» համաձայնագիր, ինչպես նաև փոխըմբռնման հուշագրեր «Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների նախարարության և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի արտակարգ իրավիճակների, ճգնաժամերի և աղետների կառավարման ազգային վարչության միջև արտակարգ իրավիճակների ոլորտում համագործակցության մասին», «Հայաuտանի Հանրապետության կառավարության և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների կառավարության միջև գիտական և տեխնիկական համագործակցության մասին» և «Հայաստանի Հանրապետության առևտրաարդյունաբերական պալատի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների առևտրաարդյունաբերական պալատների ֆեդերացիայի միջև` Հայաստանի Հանրապետության և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների միջև ներդրումային և բիզնես հնարավորությունների ընդլայնման մասին»:
Փաստաթղթերի ստորագրման արարողությունից հետո ի պատիվ պաշտոնական այցով ԱՄԷ-ում գտնվող ՀՀ Նախագահի, Էմիրությունների փոխնախագահ, վարչապետ, Դուբայի կառավարիչ շեյխ Մուհամմադ բին Ռաշիդ ալ Մաքթումի անունից տրվել է պաշտոնական ճաշ:

Президент Армении встретился с эмиром Дубая шейхом Мухаммадом аль Мактумом (фото)
Президент Серж Саргсян в рамках официального визита в Объединённые Арабские Эмираты сегодня встретился с вице-президентом Объединенных Арабских Эмиратов, премьер-министром, эмиром Дубая шейхом Мухаммадом бин Рашидом аль Мактумом.
Президент Республики в начале встречи также выразил благодарность за теплый прием оказанный официальной делегации РА в ходе визита в дружественные Объединенные Арабские Эмираты. Он выразил уверенность, что визит предоставит возможность провести практические обсуждения и достигнуть взаимовыгодных договоренностей, которые возведут на новый уровень многоплановые дружественные армяно-эмиратские отношения и внесут свой серьезный вклад в дело дальнейшего развития двустороннего сотрудничества.
Подчеркнув важное значение богатого армяно-арабского культурно-исторического прошлого, отметив по многим вопросам совпадение общих интересов, а также наличие в арабских странах армянских общин, Серж Саргсян подчеркнул, что во внешней политике Армении ближневосточный регион всегда занимал особое место и после обретения 25 лет назад независимости, Армения наладила результативное и содержательное сотрудничество с арабскими странами.
По оценке президента РА, армяно-эмиратские отношения в этом плане занимают особое место и являются одним из лучших примеров взаимодействия.
На встрече собеседники отметили, сколь дороги сформировавшиеся между двумя дружественными странами и народами отношения и выразили готовность укреплять и развивать их в дальнейшем.
Президент Саргсян отметил, что придавая большое значение торгово-экономическому и инвестиционному сотрудничеству со странами Залива, Армения рассматривает Эмираты в качестве важнейшего узла как из Армении к региону Залива и другим странам, так и в обратном направлении. Он проинформировал шейха Мухаммада бин Рашида аль Мактума, что имея в виду развитие отношений между двумя дружественными странами предложил шейху Мухаммаду бин Зайду аль Нахайяну организовать в эмиратах инвестиционную конференцию, посвященную Армении. По убеждению президента Республики, опыт и добрая слава Объединенных Арабских Эмиратов по успешному проведению подобных конференций будут способствовать привлечению крупных инвестиционных организаций Эмиратов и региона, сделают этот форум практической встречей и создадут возможность для развития инвестиций в Армении.
Собеседники подчеркнули важность либерализации режима получения въездных виз, что серьезно стимулирует также туризм. Шейх Мухаммад бин Рашид аль Мактум отметил, что сторона Эмиратов намерена с наступающего года сделать ежедневными прямые рейсы авиакомпании Fly Dubai в Ереван.
Президент РА и вице-президент ОАЭ, премьер-министр, эмир Дубая шейх выразили единое мнение, что существует большой потенциал для углубления взаимодействия между двумя странами.
После встречи состоялась церемония подписания документов, направленных на углубление и укрепление армяно-эмиратского сотрудничества в ряде отраслей. В частности, подписаны соглашение между правительством Республики Армения и правительством Объединенных Арабских Эмиратов "О сотрудничестве в области безопасности и борьбе с терроризмом"; а также меморандумы о взаимопонимании между министерством чрезвычайных ситуаций Республики Армения и Национальным управлением по вопросам чрезвычайных ситуаций, кризисов и стихийных бедствий Верховного совета национальной безопасности Объединенных Арабских Эмиратов "О сотрудничестве в области чрезвычайных ситуаций"; между правительством Республики Армения и правительством Объединенных Арабских Эмиратов "О научном и техническом сотрудничестве" и между Торгово-промышленной палатой Республики Армения и Федерацией торгово-промышленных палат Объединенных Арабских Эмиратов "О расширении инвестиционных и бизнес возможностей между Республикой Армения и Объединенными Арабскими Эмиратами".
После церемонии подписания документов в честь находящегося с официальным визитом в ОАЭ президента РА от имени вице-президента Эмиратов, премьер-министра, эмира Дубая шейха Мухаммада бин Рашида аль Мактума дан официальный обед.