ԵԱՏՄ բոլոր երկրներում, բացի Հայաստանից, բնակչության աջակցությունն ինտեգրացիային 60 տոկոսից բարձր է. Միխայիլ Դեմիդենկո (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Եվրասիական ինտեգրման առկա իրավիճակի և հեռանկարների մասին «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է Եվրասիական զարգացման բանկի ինտեգրացիոն հետազոտությունների կենտրոնի փոխտնօրեն Միխայիլ Դեմիդենկոյի հետ:
- ԵԱՏՄ տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացն ի՞նչ հիմնական խոչընդոտների է բախվում, և դրանց հաղթահարման ի՞նչ ուղիներ եք տեսնում:
- ԵԱՏՄ-ում խոչընդոտները պայմանավորված են այն հանգամանքով, որ մեր տնտեսությունները, ունենալով ընդհանուր խորհրդային անցյալ, այնուամենայնիվ վերջին ավելի քան 20 տարիներին միմյանցից անկախ են զարգացել: Բնական է, որ առաջացել են մի շարք խոչընդոտներ, որոնք մենք փորձում ենք հաղթահարել եվրասիական ինտեգրացիայի շրջանակներում: Առաջին հերթին դրանք փոխադարձ առևտրի հետ կապված խոչընդոտներ են: Եվրասիական ինտեգրման հետազոտության կենտրոնն իրականացրել է համապատասխան հետազոտություններ, և պարզվել է, որ վնասների մոտ 20 տոկոսն ընկերությունները կրում են հենց այդ խոչընդոտների հետևանքով: Վերջիններիս վերացման հարցով աշխատանքներն իրականացվում են Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կողմից: Ես համոզված եմ, որ դրանք բավականին հաջող կլուծվեն, քանի որ միանգամայն ակնհայտ է, որ երկարաժամկետ հեռանկարում հատկապես փոքր տնտեսությամբ երկրների համար, ինչպիսիք են Բելառուսը, Հայաստանը և Ղրղըզստանը, եվրասիական ինտեգրացիան շահեկան է:
Այնուհետև լուրջ խոչընդոտներ կան նաև ֆինանսական ոլորտում: Մենք կառուցում ենք այդ թվում նաև ընդհանուր ֆինանսական շուկա, որին խանգարում են մեր տնտեսությունների այնպիսի հարցեր, ինչպես, օրինակ, բարձր դոլարիզացիան, ինչը բնորոշ է Բելառուսին, Հայաստանին և Ղրղըզստանին (ազգային արժույթի հանդեպ յուրօրինակ անվստահությամբ պայմանավորված): Կարող էին ԵԱՏՄ երկրների միջև փոխհաշվարկներն ավելի շատ լինեին ազգային արժույթով: Այս հարցն այժմ օրակարգում է:
Մեր երկրներին նաև բնորոշ է մակրոտնտեսական անկայունություն՝ բարձր և փոփոխվող ինֆլյացիա: Այս հարցի լուծումը պահանջում է երկարաժամկետ ջանքեր: Այստեղ հարկ է նշել, որ Հայաստանի Կենտրոնական բանկն առաջ է ԵԱՏՄ երկրներից. ավանդաբար ցածր ինֆլյացիա ունի: Դա արվում է արժույթի փոխարժեքի կայունացման հաշվին, ինչը, սակայն, որոշակի հարցեր է առաջացնում:
- Ձեր կենտրոնի հետազոտությունների համաձայն՝ ինչպե՞ս է փոխվում ԵԱՏՄ երկրների տրամադրվածությունը միմյանց և ինտեգրացիոն գործընթացի նկատմամբ ընդհանրապես: ԵԱՏՄ զարգացման հետ կապված լավատեսությունն աճո՞ւմ, թե՞ անկում է ապրում: Առանձին երկրներում միմյանց նկատմամբ վստահություն կա՞, թե՞ ոչ:
- Այս տարի կան ինչպես դրական, այնպես էլ բացասական միտումներ: Նախ ԵԱՏՄ բոլոր երկրներում, բացի Հայաստանից, ինտեգրացիայի նկատմամբ բնակչության աջակցության մակարդակը շատ բարձր է՝ ավելի քան 60 տոկոս: Օրինակ՝ Բելառուսում կազմում է 63 տոկոս. նախորդ տարվա համեմատ աճել է: Ղազախստանում աննշան իջել է՝ 80-ից 74 տոկոսի, իսկ Ղրղըզստանում՝ 76-ից 71 տոկոսի: Աջակցության մակարդակի առավել էական անկում գրանցվել է Հայաստանում և Ռուսաստանում: Հայաստանում 56 տոկոսից դարձել է 46 տոկոս: Վերլուծաբանների կարծիքով՝ դա առաջին հերթին կապված է հայ-ադրբեջանական վերջին ճգնաժամի վերաբերյալ Ռուսաստանի դիրքորոշումից դժգոհ լինելու, ինչպես նաև ռուսական ընկերությունների կողմից Հայաստանին մատակարարվող էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման հետ: Ամենայն հավանականությամբ սրանք որոշակի դեր են խաղացել, որ Հայաստանի բնակչությունն ավելի քիչ է աջակցում եվրասիական ինտեգրմանը:
- Դուք այս խնդրին մասամբ անդրադարձաք: Հաճախ քաղաքական հակասություններն ազդում են ինտեգրացիոն գործընթացի նկատմամբ հասարակության վերաբերմունքի վրա: Ի՞նչ միտումներ կարելի է արձանագրել այս ուղղությամբ, և ինչպե՞ս կարելի է պայքարել դրա դեմ:
- Կարծում եմ, որ ինտեգրացիայի նկատմամբ հասարակության վերաբերմունքը մեծապես ազդվում է ԶԼՄ-ների կողմից տարածվող տեղեկություններից: Ամեն դեպքում եվրասիական ինտեգրացիան ոչ թե քաղաքական է, այլ տնտեսական: Ինտեգրացիայի հիմքում ընկած են բավականին հզոր տնտեսական հիմքեր, ինչպես, օրինակ, աշխատանքի, ապրանքների ընդհանուր շուկան, ընդհանուր ֆինանսական տարածքը, ինչը լուրջ հնարավորություններ է տալիս առաջին հերթին փոքր տնտեսությամբ երկրներին: Տնտեսական հիմնավորումներն ավելի ծանրակշիռ են, քան ինչ-որ ժամանակավոր քաղաքական հարցերը: Իսկ քաղաքական առումով, կարծում եմ, որ լուրջ տարաձայնություններ չեն լինի. Ռուսաստանը ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ մյուս երկրների անվտանգության երաշխավորն է:
- Վերջին շրջանում ԶԼՄ-ները հաճախ են քննարկում ԵԱՏՄ ընդլայնումը: Ինչպե՞ս են վերաբերվում ԵԱՏՄ երկրները դրան:
- ԵԱՏՄ ընդլայումը կարող է ընթանալ երկու ուղով: Առաջինը՝ հնարավոր նոր անդամների ընդունում: Այստեղ այս պահին միակ թեկնածուն Տաջիկստանն է, և անդամ երկրներից ոչ մեկը դեմ չէ սրան:
Երկրորդ ուղղությունն ազատ առևտրի գոտիների ստեղծումն է, և այստեղ շատ հեռանկարներ կան: Ավելի քան 50 երկիր է ցանկանում ԵԱՏՄ-ի հետ ազատ առևտրի գոտի ստեղծել, 15-ի հետ այս ուղղությամբ բանակցություններ են տարվում:

Michael Demidenko: In All EAEU Countries, Except Armenia, 60 Percent of the Population Support the Integration (EXCLUSIVE)
"Armedia" IAA presents an exclusive interview with Michael Demidenko, Deputy Director of the Center for Integration Studies of the Eurasian Development Bank on the situation and prospects of Eurasian integration.
- What are the main obstacles the integration processes face in the EAEU space and what ways do you see to overcome them?
- Obstacles are related to the fact that our economies, having a common Soviet past, nevertheless  for more than 20 years have been developing independently. Naturally, there are various obstacles that we are trying to overcome within the framework of Eurasian integration. First of all, this refers to mutual trade. Eurasian Integration Research Center has conducted relevant research, and found that about 20 percent of losses of the companies are the result of these obstacles. Work on their elimination is carried out by the Eurasian Economic Commission. I think that all these issues will be resolved quite successfully, as it is obvious that in the long term, especially for countries with small economies - such as Armenia, Belarus, Kyrgyzstan, the Eurasian integration is beneficial.
There are also serious obstacles in the financial sector, because we are building also a single financial market. The creation of a single financial space is hindered by such issues in our economies as high dollarization, which is typical to Belarus, Armenia, Kyrgyzstan.
For our countries macroeconomic instability is also typical-  high and volatile inflation. The solution of this issue requires long-term effort. Here it should be noted that the Central Bank of Armenia is ahead of the EAEU countries - it has traditionally had lower inflation. This is done at the expense of the stabilization of the exchange rate, which raises certain questions.
- According to the research of your center, how has the mood in the EAEU countries in relation to each other and the integration process in general change? Does the optimism  in relation to the development of the EAEU rise or fall? Do the member countries trust each other?
- This year there are both positive and negative trends. First,  in all countries of Eurasian Economic Union, except Armenia, the integration support level is very high, more than 60%.  For example, in Belarus it is 63 percent, a rise from the previous year. Kazakhstan dropped slightly to 74 percent from 80, while in Kyrgyzstan, 76 to 71 percent. The most significant decrease in the level of support to the EAEU has been recorded in Russia and Armenia. In Armenia it fell from 56 to 46%. According to analysts, this is primarily due to dissatisfaction with the position of Russia in the recent Armenian-Azerbaijani crisis on the one hand and with the recent increase in prices for electricity, which is supplied by Russian companies, on the other hand.
-  Political contradictions often affect the public's attitudes toward the integration process. What trends can be observed in this regard, and how to fight it?
- I think that attitude towards integration is very much influenced by information in the media. In any case, the Eurasian integration is not political, but economic. Integration is based on a powerful economic reasons, such as common labor, commodities market, the overall financial area, which provides opportunity first of all for the countries with small economies. Economic justifications are heavier than some temporary political issues. Russia is a guarantee of security to Armenia and other countries.
- Recently, the media is often discussing the expansion of the Eurasian Economic Union. What is the attitude of the EAEU countries towards this?
- Eurasian Economic expansion could proceed in two ways: first, the acceptance of new members. Tajikistan is the only candidate here, and no member country is against it. The second direction is the creation of free trade zones, and there are many perspectives. More than 50 countries want to create a free trade zone with the Eurasian Economic Union, with 15 of them  negotiations are being held now.