ԵԱՏՄ բոլոր երկրներում, բացի Հայաստանից, բնակչության աջակցությունն ինտեգրացիային 60 տոկոսից բարձր է. Միխայիլ Դեմիդենկո (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Եվրասիական ինտեգրման առկա իրավիճակի և հեռանկարների մասին «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է Եվրասիական զարգացման բանկի ինտեգրացիոն հետազոտությունների կենտրոնի փոխտնօրեն Միխայիլ Դեմիդենկոյի հետ:
- ԵԱՏՄ տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացն ի՞նչ հիմնական խոչընդոտների է բախվում, և դրանց հաղթահարման ի՞նչ ուղիներ եք տեսնում:
- ԵԱՏՄ-ում խոչընդոտները պայմանավորված են այն հանգամանքով, որ մեր տնտեսությունները, ունենալով ընդհանուր խորհրդային անցյալ, այնուամենայնիվ վերջին ավելի քան 20 տարիներին միմյանցից անկախ են զարգացել: Բնական է, որ առաջացել են մի շարք խոչընդոտներ, որոնք մենք փորձում ենք հաղթահարել եվրասիական ինտեգրացիայի շրջանակներում: Առաջին հերթին դրանք փոխադարձ առևտրի հետ կապված խոչընդոտներ են: Եվրասիական ինտեգրման հետազոտության կենտրոնն իրականացրել է համապատասխան հետազոտություններ, և պարզվել է, որ վնասների մոտ 20 տոկոսն ընկերությունները կրում են հենց այդ խոչընդոտների հետևանքով: Վերջիններիս վերացման հարցով աշխատանքներն իրականացվում են Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կողմից: Ես համոզված եմ, որ դրանք բավականին հաջող կլուծվեն, քանի որ միանգամայն ակնհայտ է, որ երկարաժամկետ հեռանկարում հատկապես փոքր տնտեսությամբ երկրների համար, ինչպիսիք են Բելառուսը, Հայաստանը և Ղրղըզստանը, եվրասիական ինտեգրացիան շահեկան է:
Այնուհետև լուրջ խոչընդոտներ կան նաև ֆինանսական ոլորտում: Մենք կառուցում ենք այդ թվում նաև ընդհանուր ֆինանսական շուկա, որին խանգարում են մեր տնտեսությունների այնպիսի հարցեր, ինչպես, օրինակ, բարձր դոլարիզացիան, ինչը բնորոշ է Բելառուսին, Հայաստանին և Ղրղըզստանին (ազգային արժույթի հանդեպ յուրօրինակ անվստահությամբ պայմանավորված): Կարող էին ԵԱՏՄ երկրների միջև փոխհաշվարկներն ավելի շատ լինեին ազգային արժույթով: Այս հարցն այժմ օրակարգում է:
Մեր երկրներին նաև բնորոշ է մակրոտնտեսական անկայունություն՝ բարձր և փոփոխվող ինֆլյացիա: Այս հարցի լուծումը պահանջում է երկարաժամկետ ջանքեր: Այստեղ հարկ է նշել, որ Հայաստանի Կենտրոնական բանկն առաջ է ԵԱՏՄ երկրներից. ավանդաբար ցածր ինֆլյացիա ունի: Դա արվում է արժույթի փոխարժեքի կայունացման հաշվին, ինչը, սակայն, որոշակի հարցեր է առաջացնում:
- Ձեր կենտրոնի հետազոտությունների համաձայն՝ ինչպե՞ս է փոխվում ԵԱՏՄ երկրների տրամադրվածությունը միմյանց և ինտեգրացիոն գործընթացի նկատմամբ ընդհանրապես: ԵԱՏՄ զարգացման հետ կապված լավատեսությունն աճո՞ւմ, թե՞ անկում է ապրում: Առանձին երկրներում միմյանց նկատմամբ վստահություն կա՞, թե՞ ոչ:
- Այս տարի կան ինչպես դրական, այնպես էլ բացասական միտումներ: Նախ ԵԱՏՄ բոլոր երկրներում, բացի Հայաստանից, ինտեգրացիայի նկատմամբ բնակչության աջակցության մակարդակը շատ բարձր է՝ ավելի քան 60 տոկոս: Օրինակ՝ Բելառուսում կազմում է 63 տոկոս. նախորդ տարվա համեմատ աճել է: Ղազախստանում աննշան իջել է՝ 80-ից 74 տոկոսի, իսկ Ղրղըզստանում՝ 76-ից 71 տոկոսի: Աջակցության մակարդակի առավել էական անկում գրանցվել է Հայաստանում և Ռուսաստանում: Հայաստանում 56 տոկոսից դարձել է 46 տոկոս: Վերլուծաբանների կարծիքով՝ դա առաջին հերթին կապված է հայ-ադրբեջանական վերջին ճգնաժամի վերաբերյալ Ռուսաստանի դիրքորոշումից դժգոհ լինելու, ինչպես նաև ռուսական ընկերությունների կողմից Հայաստանին մատակարարվող էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման հետ: Ամենայն հավանականությամբ սրանք որոշակի դեր են խաղացել, որ Հայաստանի բնակչությունն ավելի քիչ է աջակցում եվրասիական ինտեգրմանը:
- Դուք այս խնդրին մասամբ անդրադարձաք: Հաճախ քաղաքական հակասություններն ազդում են ինտեգրացիոն գործընթացի նկատմամբ հասարակության վերաբերմունքի վրա: Ի՞նչ միտումներ կարելի է արձանագրել այս ուղղությամբ, և ինչպե՞ս կարելի է պայքարել դրա դեմ:
- Կարծում եմ, որ ինտեգրացիայի նկատմամբ հասարակության վերաբերմունքը մեծապես ազդվում է ԶԼՄ-ների կողմից տարածվող տեղեկություններից: Ամեն դեպքում եվրասիական ինտեգրացիան ոչ թե քաղաքական է, այլ տնտեսական: Ինտեգրացիայի հիմքում ընկած են բավականին հզոր տնտեսական հիմքեր, ինչպես, օրինակ, աշխատանքի, ապրանքների ընդհանուր շուկան, ընդհանուր ֆինանսական տարածքը, ինչը լուրջ հնարավորություններ է տալիս առաջին հերթին փոքր տնտեսությամբ երկրներին: Տնտեսական հիմնավորումներն ավելի ծանրակշիռ են, քան ինչ-որ ժամանակավոր քաղաքական հարցերը: Իսկ քաղաքական առումով, կարծում եմ, որ լուրջ տարաձայնություններ չեն լինի. Ռուսաստանը ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ մյուս երկրների անվտանգության երաշխավորն է:
- Վերջին շրջանում ԶԼՄ-ները հաճախ են քննարկում ԵԱՏՄ ընդլայնումը: Ինչպե՞ս են վերաբերվում ԵԱՏՄ երկրները դրան:
- ԵԱՏՄ ընդլայումը կարող է ընթանալ երկու ուղով: Առաջինը՝ հնարավոր նոր անդամների ընդունում: Այստեղ այս պահին միակ թեկնածուն Տաջիկստանն է, և անդամ երկրներից ոչ մեկը դեմ չէ սրան:
Երկրորդ ուղղությունն ազատ առևտրի գոտիների ստեղծումն է, և այստեղ շատ հեռանկարներ կան: Ավելի քան 50 երկիր է ցանկանում ԵԱՏՄ-ի հետ ազատ առևտրի գոտի ստեղծել, 15-ի հետ այս ուղղությամբ բանակցություններ են տարվում:

В основе евразийской интеграции - не политическая, а экономическая интеграция (эксклюзив)
- С какими основными препятствиями сталкиваются интеграционные процессы на пространстве ЕАЭС, какие Вы видите пути их преодоления?
- Препятствия связаны с тем, что наши экономики, имея общее советское прошлое, более 20 лет развиваются независимо друг от друга. Естественно, возникла масса барьеров, которые мы сейчас пытаемся в рамках евразийской интеграции снимать. В первую очередь, естественно, это барьеры и всевозможные изъяны во взаимной торговле. Мы проводили соответствующие исследования Центром Евразейских интеграционных исследований и оказалось, что примерно 20% издержек фирмы несут в результате этих барьеров. Работа по их устранению ведется Евразийской экономической комиссией. Я думаю, что все эти вопросы будут достаточно успешно решаться, так как совершенно очевидно, что в долгосрочной перспективе,особенно для малых стран - таких как Армения, Беларусь, Кыргызстан, евразийская интеграция выгодна.
Есть также серьезные препятствия в финансовой сфере, ведь мы строим в том числе общий финансовый рынок. Созданию единого финансового пространства мешают такие аспекты в наших экономиках, как высокая долларизация, что характерно для Беларуси, Армении, Кыргызстана - это своеобразное недоверие к национальным валютам. Могло бы быть больше взаиморасчетов на наших национальных валютах между странами ЕАЭС. Сейчас этот вопрос стоит на повестке дня.
Также для наших стран характерна макроэкономическая нестабильность. Решение подобных вопросов требует долгосрочных усилий. Тут надо отметить, что Центральный банк Армении - впереди наших стран, он традиционно имеет более низкую инфляцию, однако есть опасение, что это делается за счет стабилизации валютного курса, что вызывает определенные вопросы.
- Как меняются настроения в странах ЕАЭС по отношению друг к другу и вообще - к процессам интеграции? Растет или падает оптимизм в связи с развитием ЕАЭС?
- В этом году есть как негативные, так и позитивные тенденции. Во-первых, во всех странах -кроме Армении - уровень поддержки населением интеграции очень высок, это больше 60%. Например, в Беларуси это 63%, остальные страны - выше. В Беларуси уровень поддержки вырос, в Казахстане незначительно снизился - с 80 до 74%, в Кыргызстане  - с 76 до 71%. Надо отметить, что люди с позитивным отношением к интеграционным процессам в рамках ЕАЭС перешли к более нейтральной позиции. Наиболее существенное снижение уровня поддержки ЕАЭС - в России и Армении. В Армении он снизился с 56 до 46%. По мнению аналитиков, это связано в первую очередь неудовлетворенностью позицией России в недавнем армяно-азербайджанском кризисе с одной стороны, а с другой стороны - с недавним повышением цен на электроэнергию, которая поставляется российскими компаниями. Наверно, эти моменты сыграли определенную роль в том, что население Армении стало меньше поддерживать процессы евразийской интеграции.
- Политические противоречия среди стран ЕАЭС зачастую каким-то образом влияют на отношения обществ к процессу интеграции. Какие тенденции в этом направлении можно отметить?
- Я думаю, что отношение к вопросу интеграции очень сильно подвержено влиянию информации в СМИ. Все-таки в основе евразийской интеграции - не политическая интеграция, у нас экономическая интеграция. В ее основе очень мощные экономические факторы - общий рынок труда, товаров, финансовый общий рынок, что дает очень серьезные возможности, в первую очередь, малым экономикам. Экономические основания более веские, чем какие-то временные конъюнктурные, политические вопросы. А в политическом плане я не думаю, что будут какие-то серьезные расхождения: Россия для Армении и для других стран является гарантом безопасности.
- В последнее время в СМИ часто обсуждается вопрос расширения ЕАЭС. Как страны ЕАЭС относятся к этому?
- Расширение ЕАЭС может идти по двум направлениям. Первое - возможное принятие новых стран. Здесь есть единственный претендент - Таджикистан. Ни одна из стран ЕАЭС не против.
Второе направление - создание зон свободной торговли, и здесь очень много перспектив. Более 50 стран хотят создать ЗСТ с ЕАЭС, с 15 странами уже ведутся переговоры.