Եվրոպական ներդրումային բանկը 50 մլն եվրո վարկ կտրամադրի Հայաստանին
Եվրոպական ներդրումային բանկը կտրամադրի 50 մլն եվրո վարկ հայկական փոքր և միջին ձեռնարկությունների տարբեր ծրագրեր ֆինանսավորելու նպատակով` հիմնականում գյուղմշակման, գյուղատնտեսության և զբոսաշրջության ոլորտներում:
Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ կենտրոնական բանկի կայքը։
Վարկը կտրամադրվի ՀՀ կենտրոնական բանկին, որն այդ միջոցները հասանելի կդարձնի ՓՄՁ-երին` միջնորդ ֆինանսական կազմակերպությունների միջոցով: Վարկը հիմնականում ուղղված կլինի գյուղմշակման և զբոսաշրջության ոլորտներին, որոնք կարևոր դեր են խաղում Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործում:
Եվրոպական ներդրումային բանկի փոխնախագահ Յան Վապավուրին, որը պատասխանատու է Հայաստանում եվրոպական ներդրումայի բանկի վարկավորման համար, նշել է. «Եվրոպական Ներդրումային Բանկի միջոցները, որոնք տրամադրվում են մեր հուսալի գործընկեր ՀՀ կենտրոնական բանկին, կբարելավեն հայաստանյան փոքր և միջին ձեռնարկությունների` տեղական արժույթով և բարենպաստ պայմաններով երկարաժամկետ ֆինանսական միջոցների հասանելիությունը: Այն նաև կնպաստի հայկական տնտեսության դիվերսիֆիկացմանը, մասնավոր հատվածի զարգացմանը և դրականորեն կազդի երկրում աշխատատեղերի ստեղծման վրա»:

Европейский инвестиционный банк предоставит Армении 50 млн евро
Европейский инвестиционный банк предоставит Армении 50 млн евро с целью финансирования различных программ малого и среднего бизнеса, в основном, в сфере обработки сельскохозяйственной продукции, в сельскохозяйственной и сфере туризма.
Об этом сообщает на сайте Центрального банка Республики Армения.
Кредит будет предоставлен Центральному банку РА, который сделает эти средства доступными для МСБ при помощи посреднических финансовых организаций. Кредит, в основном, будет направлен на сферы обработки сельскохозяйственной продукции и туризма, которые играют важную роль в деле развития экономики Армении.
Вице-президент Европейского инвестиционного банка (EIB)  Ян Вапаавуори, который ответственен за кредитование Банка в Армении, отметил: ''Средства Европейского инвестиционного банка, которые предоставляются нашему надежному партнеру – Центральному Банку РА, улучшат доступность долгосрочных финансовых средств  в местной валюте и благоприятными условиями. Это также будет способствовать диверсификации армянской экономики, развитию частного сектора и положительно повлияет на создание рабочих мeст в стране''.