Կալիֆորնիան ԱՄՆ-ից անկախանալու հարցով հանրաքվեի է նախապատրաստվում
ԱՄՆ-ից Կալիֆորնիա նահանգի անջատման կողմնակիցները ԱՄՆ-ի կազմից դուրս գալու հարցով հանրաքվե անցկացնելու առաջարկ են ներկայացրել նահանգի գլխավոր դատախազի գրասենյակ։ Նման նախաձեռնոթյամբ հանդես են եկել Yes California շարժման մասնակիցները, հայտնում է Los Angeles Times-ը:
Ակտիվիստները խնդրում են ընդունել« Calexit. 2019 թվականի հանրաքվե Կալիֆորնիայի անկախության հարցով» փաստաթուղթը, որպեսզի կարողանան սկսել հանրաքվեի աջակցության ստորագրահավաքը:
Հաղորդվում է, որ գլխավոր դատախազի գրասենյակ դիմելու առիթ է հանդիսացել ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում Դոնալդ Թրամփի հաղթանակը՝ հայտարարել է շարժման փոխնախագահ և համահիմնադիր Ռուիս Էվանսը։

В Калифорнии начали подготовку к референдуму о независимости
Сторонники независимости Калифорнии передали в прокуратуру штата предложение по референдуму о выходе из состава США, сообщает lenta.ru со ссылкой на The Los Angeles Times. Инициаторами выступают члены движения Yes California.
Активисты попросили поставить на учет их документ под названием "Calexit: плебисцит 2019 года о независимости Калифорнии". После оформления заявки они смогут приступить к сбору подписей в поддержку референдума. По их словам, у них есть для этого уже 13 тысяч добровольцев.
Вице-президент и сооснователь движения Маркус Руис Эванс пояснил, что вопрос о проведении референдума планировалось поднять к началу следующего года, однако победа Дональда Трампа на выборах президента США заставила активистов ускориться.