Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելել է «Քվանտ» վարժարան (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է «Քվանտ» վարժարան, որն այս տարի նշում է հիմնադրման 25-ամյակը: Սերժ Սարգսյանը կրթության ոլորտի պատասխանատուների, Երևանի քաղաքապետի և վարժարանի ղեկավարության ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել Հայաստանի Հանրապետության առաջին փորձարարական ոչ պետական դպրոցում, ծանոթացել հանրակրթության ոլորտում միջազգային ճանաչում ունեցող նորարարական-գիտական կենտրոնի հիմնանորոգված ուսումնական մասնաշենքի պայմաններին, կրթական ծրագրերին, զրուցել դպրոցի սաների և ուսուցիչների հետ:
«Քվանտ» վարժարանը 2011թ.-ից ստացել է Միջազգային բակալավրիատի «Դիպլոմա» ծրագրի իրականացման թույլտվություն: Վարժարանի շրջանավարտները ստանում են պետական ատեստատ, իսկ Միջազգային բակալավրիատի ծրագրով սովորողները՝ նաև Միջազգային բակալավրիատի դիպլոմ, որը հիմք է հանդիսանում առանց ընդունելության քննությունների ընդունվել աշխարհի բազմաթիվ առաջատար համալսարաններ: Կենտրոնի պատասխանատուների հավաստմամբ, կրթական այս հաստատության մի շարք մշակումներ արդեն ներդրվել են հանրակրթության ոլորտում: Վարժարանի սաներն ակտիվ մասնակցում են դպրոցականների ինչպես հանրապետական, այնպես էլ միջազգային առարկայական օլիմպիադաներին՝ արձանագրելով շատ լավ արդյունքներ:
Այցի ավարտին Նախագահը Կրթության և գիտության նախարարի, Երևանի քաղաքապետի և վարժարանի տնօրենի հետ քննարկում է ունեցել կրթության ոլորտի խնդիրների, այս ոլորտում պետական-մասնավոր հատված համագործակցության և կրթական համակարգի զարգացման ծրագրերի վերաբերյալ: Սերժ Սարգսյանը լսել է ոլորտի առանձին խնդիրների լուծման վերաբերյալ վարժարանի տնօրենի մոտեցումներն ու առաջարկությունները: Հանրապետության Նախագահը Կրթության և գիտության նախարարին հանձնարարել է առաջիկայում աշխատանքային հանդիպում անցկացնել հանրակրթության և բարձրագույն կրթության հարցերի քննարկման նպատակով:

Президент Армении посетил гимназию "Квант" (фотографии)
Президент Армеиии Серж Саргсян сегодня посетил гимназию "Квант", которая в этом году отмечает своё 25-летие. Серж Саргсян в сопровождении ответственных должностных лиц сферы образования, мэра Еревана и руководства гимназии совершил экскурсию по первой экспериментальной не государственной школе Республики Армения, ознакомился с условиями, созданными в капитально отремонтированном учебном корпусе имеющего международную известность в образовательной сфере инновационного научного центра, с образовательными программами, побеседовал с воспитанниками и учителями, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Гимназия "Квант" с 2011г. получила разрешение на выполнение программы Международного бакалавриата "Диплом". Выпускники гимназии получают государственный аттестат, а учащиеся по программе Международного бакалавриата также диплом Международного бакалавриата, который является основой для поступления без вступительных экзаменов во многие ведущие университеты мира. По заверению руководителей центра, ряд разработок этого учебного заведения уже внедрен в общеобразовательную сферы. Воспитанники гимназии активно участвуют как в республиканских, так и в международных предметных олимпиадах школьников, достигая очень хороших результатов.
В конце визита Президент провел обсуждение с министром образования и науки, мэром Еревана и директором гимназии о проблемах сферы образования, сотрудничестве государства и частного сектора в этой сфере и программах развития системы образования. Серж Саргсян выслушал подходы и предложения директора гимназии относительно решения отдельных проблем сферы. Президент Республики поручил министру образования и науки в ближайшее время провести рабочую встречу с целью обсуждения вопросов общего и высшего образования.