Հանրապետության Նախագահի հետ ՀՀ մշակույթի նախարարը քննարկել է նախարարության նոր նախաձեռնությունները
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը զեկուցել է նախարարության գործունեության գերակա ուղղություններից մեկի՝ Հայաստանում և արտերկրում հայկական մշակույթի հանրահռչակման ու զարգացման, մայրաքաղաքից բացի մարզերում ևս մշակութային կյանքի աշխուժացման ուղղությամբ նախարարության նոր նախաձեռնությունների մասին, որոնց Սերժ Սարգսյանն անդրադարձել էր օրերս՝ ՀՀԿ 16-րդ համագումարում հնչեցրած զեկույցի ժամանակ: Արմեն Ամիրյանը Հանրապետության Նախագահի հետ քննարկել է դրանց իրականացման, Հայաստանը մշակույթի միջոցով միջազգային հարթակներում լավագույնս ներկայացնելու հնարավորությունները:
Նախարարը փոխանցել է նաև ՀՀ Նախագահի հետ մշակույթի գործիչների հանդիպման խնդրանքը: Նախագահը սիրով համաձայնել է հանդիպելու և զրուցելու նրանց հետ, նշելով, որ ինքն էլ այդպիսի հանդիպման անհրաժեշտություն ունի, իր մոտ էլ շատ հարցեր են կուտակվել և խնդրել է պատրաստ լինել անկեղծ զրույցի:
Արմեն Ամիրյանն առաջարկել է ստեղծել համահայկական սիմֆոնիկ նվագախումբ, որի կազմում կընդգրկվեն աշխարհի տարբեր ծայրերում հանդես եկող մեր տաղանդավոր հայրենակիցները: Առաջին համերգը, ըստ նրա, նախատեսվում է իրականացնել Երևանում, 2017թ. ապրիլի 24-ին, այնուհետև նվագախումբը տարվա ընթացքում հանդես կգա համերգներով արտերկրի մի շարք հայաշատ քաղաքներում:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է գաղափարը, ընդգծելով, որ այն գրեթե ամբողջությամբ համապատասխանում է Հայաստան-սփյուռք համագործակցության մասին իր պատկերացումներին ու համոզմունքին և ինչ-որ տեղ նաև խորհրդանշական գաղափար է. այն առաջին հերթին նշանակում է ներդաշնակություն, միասին աշխատելու կարողություն և, թերևս, նվագախումբը կարող է ներդաշնակ ու միասնական աշխատանքի օրինակ հանդիսանալ մյուս ոլորտներում:

Президент Армении встретился с министром культуры РА
Министр культуры РА Армен Амирян сегодня доложил президенту Сержу Саргсяну о новых инициативах по одному из приоритетных направлений деятельности министерства - популяризации и развитию армянской культуры в Армении и за рубежом, а также активизации культурной жизни кроме столицы также в областях Республики, о чем Серж Саргсян говорил на днях в своем докладе на 16-м съезде РПА. Армен Амирян обсудил с президентом Республики возможности реализации этих инициатив для наилучшего представления Армении посредством культуры международному сообществу, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Министр передал также просьбу деятелей культуры о встрече с президентом РА. президент с радостью согласился встретиться и побеседовать с ними, отметив, что, действительно, ему и самому необходима такая встреча - у него накопилось много вопросов, и попросил быть готовыми к искренней беседе.
Армен Амирян предложил создать всеармянский симфонический оркестр, в состав которого войдут выступающие в разных концах мира наши талантливые соотечественники. Первый концерт, по его словам, намечено провести в Ереване 24 апреля 2017 года, после чего оркестр в течение года будет выступать с концертами в ряде городов мира, где проживают многочисленные армянские общины.
Президент Республики приветствовал идею, подчеркнув, что она почти полностью соответствует его убеждениям и представлениям о сотрудничестве Армения-Диаспора и это также символичная идея: она в первую очередь означает гармонию, способность работать вместе и, вероятно, оркестр может послужить примером гармоничной и сплочённой работы в других сферах.