Հանրապետության Նախագահի հետ ՀՀ մշակույթի նախարարը քննարկել է նախարարության նոր նախաձեռնությունները
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը զեկուցել է նախարարության գործունեության գերակա ուղղություններից մեկի՝ Հայաստանում և արտերկրում հայկական մշակույթի հանրահռչակման ու զարգացման, մայրաքաղաքից բացի մարզերում ևս մշակութային կյանքի աշխուժացման ուղղությամբ նախարարության նոր նախաձեռնությունների մասին, որոնց Սերժ Սարգսյանն անդրադարձել էր օրերս՝ ՀՀԿ 16-րդ համագումարում հնչեցրած զեկույցի ժամանակ: Արմեն Ամիրյանը Հանրապետության Նախագահի հետ քննարկել է դրանց իրականացման, Հայաստանը մշակույթի միջոցով միջազգային հարթակներում լավագույնս ներկայացնելու հնարավորությունները:
Նախարարը փոխանցել է նաև ՀՀ Նախագահի հետ մշակույթի գործիչների հանդիպման խնդրանքը: Նախագահը սիրով համաձայնել է հանդիպելու և զրուցելու նրանց հետ, նշելով, որ ինքն էլ այդպիսի հանդիպման անհրաժեշտություն ունի, իր մոտ էլ շատ հարցեր են կուտակվել և խնդրել է պատրաստ լինել անկեղծ զրույցի:
Արմեն Ամիրյանն առաջարկել է ստեղծել համահայկական սիմֆոնիկ նվագախումբ, որի կազմում կընդգրկվեն աշխարհի տարբեր ծայրերում հանդես եկող մեր տաղանդավոր հայրենակիցները: Առաջին համերգը, ըստ նրա, նախատեսվում է իրականացնել Երևանում, 2017թ. ապրիլի 24-ին, այնուհետև նվագախումբը տարվա ընթացքում հանդես կգա համերգներով արտերկրի մի շարք հայաշատ քաղաքներում:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է գաղափարը, ընդգծելով, որ այն գրեթե ամբողջությամբ համապատասխանում է Հայաստան-սփյուռք համագործակցության մասին իր պատկերացումներին ու համոզմունքին և ինչ-որ տեղ նաև խորհրդանշական գաղափար է. այն առաջին հերթին նշանակում է ներդաշնակություն, միասին աշխատելու կարողություն և, թերևս, նվագախումբը կարող է ներդաշնակ ու միասնական աշխատանքի օրինակ հանդիսանալ մյուս ոլորտներում:

RA Minister of Culture Proposed to Create an All-Armenian Symphonic Orchestra
The Minister of Culture of Armenia Armen Amirian reported today to the President of the Republic on one of the priority areas of the Ministry – propagation and development of the Armenian culture in Armenia and abroad, new initiatives of the Ministry aimed at boosting the cultural life in the capital as well as in the regions of the country, official page of RA President reports.
The President spoke about this recently in his summary report at the 16th Convention of the Republican Party. Armen Amirian discussed with the President of Armenia opportunities to implement them and to present Armenia at its best through its culture on the international arena. The Minister also informed the President of the request of those working in the area of culture to meet with the President of Armenia. The President agreed with pleasure to meet and converse with them and noted that he too felt the necessity of such meeting since he has many questions and asked them to be prepared for a candid conversation.
Armen Amirian proposed to create an all-Armenian symphonic orchestra which will comprise our talented musicians performing in different corners of the world. According to Mr. Amirian, the first concert might be held on April 24, 2017 and then throughout the year, the orchestra would perform in a number of cities where the number of Armenians is considerable.
The President of Armenia welcomed the idea and underscored that it almost totally corresponds to his vision of Armenia-Spyurk cooperation and that he was sure that in a way it would also be symbolic: first of all, it signifies harmony, ability to work together and there is a change that the orchestra could become an example of a coherent and joint works for other areas.