Ասադին տապալելու մասին Էրդողանի հայտարարությունից հետո Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել նրա հետ
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինն Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հեռախոսազրույց է ունեցել, որի ժամանակ քննարկել է իրավիճակը Հալեպում և Սիրիայում ընդհանրապես, հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը:
Պուտինի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը խուսափել է մանրամասներ հայտնել հեռախոսազրույցի վերաբերյալ և բավարարվել է՝ նշելով, որ նախագահների միջև տեղի է ունեցել «կարծիքների լայն փոխանակում»:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 29-ին Էրդողանը հայտարարել էր, որ թուրքական ԶՈւ-ն Սիրիայ տարածք է մտել Բաշար ալ Ասադի ռեժիմը տապալելու նպատակով, որին ՌԴ-ն համարում է իր դաշնակիցը: Այս կապակցությամբ Կրեմլը նախօրեին բացատրություններ էր պահանջել Անկարայից:

Путин поговорил с Эрдоганом после его заявления о свержении Асада
Президент России Владимир Путин обсудил со своим турецким коллегой Реджепом Тайипом Эрдоганом ситуацию в сирийском Алеппо и Сирии в целом, сообщает BBC со ссылкой на пресс-службу Кремля.
О содержании разговора сообщается мало. В заявлении Кремля говорится, что президенты продолжили "обстоятельный обмен мнениями по сирийской проблематике, в том числе по ситуации в Алеппо".
Накануне Кремль потребовал разъяснений в связи с заявлением Эрдогана о том, что цель сирийской операции Турции - свергнуть Башара Асада, которого Россия считает легитимным президентом Сирии и своим союзником.