Իտալիայում հանրաքվեի արդյունքները կարող են ԵՄ-ում նոր ցնցումների պատճառ դառնալ
Իտալիայի վարչապետ Մատեո Ռենցին հայտարարել է, որ մտադիր է հրաժարական տալ, երկրում սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեում ձախողելուց հետո:
Կիրակի օրը տեղի ունեցած հանրաքվեին, որին մասնակցությունը կազմել է 70%, քաղաքացիների 60%-ը դեմ է քվեարկել առաջարկվող փոփոխություններին:
«Ես պարտվել եմ և դա ​​բարձրաձայնում եմ», - ասել է Իտալիայի վարչապետը, -«Կառավարության կազմում աշխատելու իմ փորձն այստեղ ավարտվում է»:
Մատեո Ռենցին ստանձնել էր Իտալիայի վարչապետի պաշտոնը 2014 թվականի փետրվար ամսին: Մինչ այդ նա մի քանի տարի եղել է Ֆլորենցիայի քաղաքապետը:
Օրինագիծը, որը Ռենցին առաջարկել էր հանրաքվեի, նախատեսում էր Իտալիայի պետական իշխանության մարմինների համակարգում երկրի սենատի դերի ու գործունեության փոփոխում։
Նախատեսվում էր, որ խորհրդարանը կձևավորեն շրջանային խորհուրդները, որոնցից Սենատ կանցնի 74 խորհրդական և 21 քաղաքապետ: Եվս 5 խորհրդականի պետք է նշանակեր նախագահը:
Եթե ուղղումներն ընդունվեին, Սենատը կկրճատվեր ավելի քան 3 անգամ` 315-ի փոխարեն ունենալով 100 անդամ:
Հանրաքվեի ելքի համար, սակայն, որոշիչը Սենատի կազմն ու լիազորությունները չէին:  Իտալացիները, ովքեր դժգոհ են Մերձավոր Արևելքից ժամանած փախստականների թվի ավելացումից ու տնտեսական լճացումից, նման կերպ հնարավորություն ստացան արտահայտել իրենց դժգոհությունը:
Արդյունքում արտահերթ ընտրություններ են անցկացվելու, իսկ հարցումների համաձայն՝ առաջատարը «Հինգ աստղ» ձախակողմյան շարժումն է, որի առաջնորդը դեմ է կառուցվածքային բարեփոխումներին և տնտեսման քաղաքականությանը։
Եվրոգոտուց դուրս գալու կոչերի շնորհիվ միավորներ է հավաքում նաև «Հյուսիսի Լիգա» աջակողմյան շարժումը, որի առաջնորդ Մատեո Սալվինին Ռենցիին կոչ է արել անհապաղ հեռանալ պաշտոնից:
Ինչ վերաբերում է  Իտալիայում սահմանադրական հանրաքվեի ձախողմանը եվրոպական արձագանքին, ապա, ըստ գերմանական Der Spiegel պարբերականի փորձագետների, այն կարող է կոլապս առաջացնել ոչ միայն իտալական էկոնոմիկայում, այլև սպառնալիք դառնալ ողջ եվրոգոտու գոյության համար։
Պարբերականը հիշեցնում է, որ Իտալիայի պետական պարտքը կազմում է ավելի քան 2,2 տրիլիոն եվրո կամ երկրի ՀՆԱ-ի 13 տոկոսը, ինչն աշխարհում ամենաբարձր ցուցանիշն է։ Բացի այդ, մշտապես աճում է Իտալիայի արտաքին պարտքը, որն այժմ կազմում է ՀՆԱ-ի 60 տոկոսը։ Արդյունքում, եթե Իտալիան ի վճակի չլինի վճարել այդ գումարները, կարող է տեղի ունենալ նոր գլոբալ ֆինանսական շոկ, որն իր չափերով կգերազանցի 2010-2012թթ․ ֆինանսական ցնցումները։ Իսկ Ռենցիի հրաժարականից հետո մյուս ֆավորիտ ուժերը կարծես հակված չեն կատարել ԵՄ պահանջները:

Italian Prime Minister Matteo Renzi has said he will resign on Monday after voters dismissed his plans for constitutional reform. Almost 60% of the voters said "no" to the reforms.
"My experience in government ends here … I did all I could to bring this to victory. If you fight for an idea, you cannot lose," Renzi said, according to BBC.
The referendum was designed to speed up the legislative process by reducing the powers of the upper house Senate and regional authorities.
Renzi's resignation could open the door to early elections next year and to the possibility of an anti-euro party, the opposition 5-Star Movement, gaining power in the heart of the single currency. 5-Star campaigned hard for a 'No' vote.
The new prime minister, who will need the backing of Renzi's Democratic Party (PD) to take office, will have to draw up a new electoral law, with 5-Star urging a swift deal to open the way for elections in early 2017, a year ahead of schedule.
"From tomorrow, we will start work on putting together 5-Star's future program and the team of people that will make up a future government," said Luigi Di Maio, tipped to be the group's prime ministerial candidate.
The referendum outcome also energised the anti-immigrant Northern League party, an ally of French far-right leader Marine Le Pen. The party called for an early general election in Italy.
The party leader Matteo Salvini called the referendum a "victory of the people against the strong powers of three-quarters of the world," Reuters reports.
But the referendum was more than a vote on constitutional reform, it was widely regarded as a chance to reject establishment politics.
According to many experts, the main reasons for the referendum failure are Renzi's declining popularity, years of economic stagnation, and the problems caused by tens of thousands of migrants arriving in Italy from Africa.