Իտալիայում հանրաքվեի արդյունքները կարող են ԵՄ-ում նոր ցնցումների պատճառ դառնալ
Իտալիայի վարչապետ Մատեո Ռենցին հայտարարել է, որ մտադիր է հրաժարական տալ, երկրում սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեում ձախողելուց հետո:
Կիրակի օրը տեղի ունեցած հանրաքվեին, որին մասնակցությունը կազմել է 70%, քաղաքացիների 60%-ը դեմ է քվեարկել առաջարկվող փոփոխություններին:
«Ես պարտվել եմ և դա ​​բարձրաձայնում եմ», - ասել է Իտալիայի վարչապետը, -«Կառավարության կազմում աշխատելու իմ փորձն այստեղ ավարտվում է»:
Մատեո Ռենցին ստանձնել էր Իտալիայի վարչապետի պաշտոնը 2014 թվականի փետրվար ամսին: Մինչ այդ նա մի քանի տարի եղել է Ֆլորենցիայի քաղաքապետը:
Օրինագիծը, որը Ռենցին առաջարկել էր հանրաքվեի, նախատեսում էր Իտալիայի պետական իշխանության մարմինների համակարգում երկրի սենատի դերի ու գործունեության փոփոխում։
Նախատեսվում էր, որ խորհրդարանը կձևավորեն շրջանային խորհուրդները, որոնցից Սենատ կանցնի 74 խորհրդական և 21 քաղաքապետ: Եվս 5 խորհրդականի պետք է նշանակեր նախագահը:
Եթե ուղղումներն ընդունվեին, Սենատը կկրճատվեր ավելի քան 3 անգամ` 315-ի փոխարեն ունենալով 100 անդամ:
Հանրաքվեի ելքի համար, սակայն, որոշիչը Սենատի կազմն ու լիազորությունները չէին:  Իտալացիները, ովքեր դժգոհ են Մերձավոր Արևելքից ժամանած փախստականների թվի ավելացումից ու տնտեսական լճացումից, նման կերպ հնարավորություն ստացան արտահայտել իրենց դժգոհությունը:
Արդյունքում արտահերթ ընտրություններ են անցկացվելու, իսկ հարցումների համաձայն՝ առաջատարը «Հինգ աստղ» ձախակողմյան շարժումն է, որի առաջնորդը դեմ է կառուցվածքային բարեփոխումներին և տնտեսման քաղաքականությանը։
Եվրոգոտուց դուրս գալու կոչերի շնորհիվ միավորներ է հավաքում նաև «Հյուսիսի Լիգա» աջակողմյան շարժումը, որի առաջնորդ Մատեո Սալվինին Ռենցիին կոչ է արել անհապաղ հեռանալ պաշտոնից:
Ինչ վերաբերում է  Իտալիայում սահմանադրական հանրաքվեի ձախողմանը եվրոպական արձագանքին, ապա, ըստ գերմանական Der Spiegel պարբերականի փորձագետների, այն կարող է կոլապս առաջացնել ոչ միայն իտալական էկոնոմիկայում, այլև սպառնալիք դառնալ ողջ եվրոգոտու գոյության համար։
Պարբերականը հիշեցնում է, որ Իտալիայի պետական պարտքը կազմում է ավելի քան 2,2 տրիլիոն եվրո կամ երկրի ՀՆԱ-ի 13 տոկոսը, ինչն աշխարհում ամենաբարձր ցուցանիշն է։ Բացի այդ, մշտապես աճում է Իտալիայի արտաքին պարտքը, որն այժմ կազմում է ՀՆԱ-ի 60 տոկոսը։ Արդյունքում, եթե Իտալիան ի վճակի չլինի վճարել այդ գումարները, կարող է տեղի ունենալ նոր գլոբալ ֆինանսական շոկ, որն իր չափերով կգերազանցի 2010-2012թթ․ ֆինանսական ցնցումները։ Իսկ Ռենցիի հրաժարականից հետո մյուս ֆավորիտ ուժերը կարծես հակված չեն կատարել ԵՄ պահանջները:

Италия: проиграло высокомерие...
Премьер-министр Италии Маттео Ренци уйдет в отставку. Такое заявление он сделал на пресс-конференции, посвященной итогам конституционного референдума, на котором инициатива правительства была отвергнута, - передает Reuters. "Мой опыт пребывания в правительстве на этом завершился", - отметил он. По словам Ренци, он берет на себя полную ответственность за "исключительно очевидное" поражение.
Маттео Ренци занял пост премьер-министра Италии в феврале 2014 года. До этого политик несколько лет был мэром Флоренции.
Референдум прошел накануне. Большинство итальянцев - около 60% - выступили против внесения поправок в Конституцию. На референдуме рассматривался лишь один вопрос - об изменениях в Конституции. Поправки, разработанные правительством Маттео Ренци, предполагали существенные изменения в работе Сената.
Так, предполагалось, что парламент будут формировать областные советы, от которых в Сенат должны были войти 74 советника и 21 мэр итальянских городов. Еще пятерых парламентариев должен был назначать президент страны.
Если бы поправки были приняты, то Сенат сократился более чем втрое - с 315 до ста человек. При этом под угрозой оказались бы и полномочия Сената - Ренци предлагал оставить сенаторам лишь ряд вопросов, связанных с проведением реформ и изменением Конституции.
Кроме того, конституционная реформа предполагала перераспределение полномочий между областными и центральными властями. Однако, по оценкам экспертов, состав и полномочия сената сами по себе не столь важны для общества, но граждане, недовольные наплывом иммигрантов с Ближнего Востока и экономической стагнацией, получили возможность выразить недовольство правительством.
После того как стали известны итоги плебисцита, представители оппозиции, в частности, лидер оппозиционной партии "Лига Севера" Маттео Сальвини, призвали Ренци немедленно покинуть пост и заявили о готовности стать серьезной альтернативой уходящему правительству, - сообщает Риа Новости.
Основатель крупнейшей оппозиционной силы страны "Движения 5 звезд", блогер и сатирик Беппе Грилло считает, что главным победителем в сложившейся ситуации является народ Италии.
"1. Прощай, Ренци. 2. Итальянцы должны быть призваны на выборы как можно скорее. Самое быстрое, реалистичное и конкретное решение, чтобы пойти на выборы, это голосовать согласно закону, который уже существует", - написал он в своем блоге.
Заместитель председателя Палаты депутатов парламента Луиджи Ди Майо заявил, что "сегодня проиграла правящая каста, ее высокомерие".
"С завтрашнего дня мы приступаем к работе над "правительством 5 звезд" и намерены вовлечь в него свободных людей, которые хотят принять участие в этом. Один человек во власти более не существует, граждане должны сами руководить властными институтами", - заявил политик.