ԱՄՆ-ը Մերձավոր Արևելքին գրեթե 8 մլրդ դոլարի զենք կմատակարարի
Միացյալ Նահագների կառավարությունը մտադիր է Քաթարին, Մարոկկոյին, Արաբական Միացյալ Էմիրություններին (ԱՄԷ) և Սաուդյան Արաբիային տրամադրել 7,899 միլիարդ դոլար ընդհանուր գումարի տարատեսակ զենք և ռազմական տեխնիկա:
Այս մասին դեկտեմբերի 8-ին հայտարարել է ԱՄՆ-ի պաշտանության նախարարության կառուցվածքում գործող պրոֆիլային կառավարական գերատեսչությունը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Սաուդյան Արաբիային ենթադրվում է վաճառել 48 CH-47F Chinook դեսանտային-փոխադրական ուղղաթիռներ և դրանց ուղեկցող սարքավորումներ և զենք. այս պարտավորագրի արժեքը կազմում է 3,51 միլիարդ դոլար: ԱՄԷ-ին նախատեսվում է մատակարարել 3,5 միլիարդ դոլարի AH-64E Apache հարվածային ուղղաթիռներ, դրանց համար նախատեսված շարժիչներ և այլ սարքավորումներ: Պլանավորվում է 781 միլիոն դոլարի դիմաց Քաթարին տրամադրել C-17 ռազմափոխադրական ինքնաթիռի 8 շարժիչներ: Վերջապես Մարոկկոյին Պենտագոնը պատրաստվում է 108 միլիոն դոլարով վաճառել 1214 TOW 2A հակատանկային հրթիռներ:

США поставят странам Ближнего Востока вооружение на $7,899 млрд
Американское правительство намерено поставить Катару, Марокко, ОАЭ и Саудовской Аравии новые партии различного оружия и военной техники на общую сумму $7,899 млрд. Об этом объявило в четверг профильное правительственное ведомство, действующее в структуре Министерства обороны США, передает ТАСС.
Саудовской Аравии предполагается продать 48 десантно-транспортных вертолетов CH-47F Chinook и сопутствующее оборудование и вооружение к ним; стоимость этого контракта составляет $3,51 млрд. ОАЭ намечается поставить ударные вертолеты AH-64E Apache, двигатели и иное оборудование к ним - на $3,5 млрд. Катару планируется за $781 млн передать 8 двигателей к военно-транспортному самолету C-17 и оказывать услуги по обслуживанию этой техники. Наконец, Марокко Пентагон собирается продать за $108 млн 1214 противотанковых ракет TOW 2A.