Բակո Սահակյանը սահմանադրական բարեփոխումներին նվիրված խորհրդակցություն է անցկացրել
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հրավիրել է ընդլայնված խորհրդակցություն՝ նվիրված սահմանադրական բարեփոխումներին:
Նախագահը բավարար է գնահատել Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի իրականացրած մեծածավալ աշխատանքը, հավելելով, որ ներկայացված նախագիծը հիմնականում տալիս է մեր հանրային ու քաղաքական մտածողության մեջ շրջանառվող հարցերի պատասխանները:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ սահմանադրական բարեփոխումները ժամանակի պահանջ են և կրում են օբյեկտիվ բնույթ՝ նպատակ ունենալով էլ ավելի ամրապնդելու մեր երկրում մարդու հիմնական իրավունքներն ու ազատությունները, ժողովրդավարությունը և իրավունքի գերակայությունը, կատարելագործելու իշխանության ճյուղերի հավասարակշռումը, բարձրացնելու պետական կառավարման արդյունավետությունը:
«Որոշակի խմբագրական աշխատանք իրականացնելուն պես, ինչպես նախատեսված է գործող Սահմանադրությամբ և օրենքներով, Սահմանադրության նախագիծը կուղարկվի Ազգային ժողով՝ խորհրդարանի հավանությունը ստանալու համար, ինչից հետո միայն կարող ենք խոսել այն հանրաքվեի դնելու ժամկետների մասին», - նշել է Բակո Սահակյանը:

Президент НКР созвал совещание, посвященное конституционным реформам
Президент Республики Арцах Бако Саакян созвал расширенное совещание, посвященное конституционным реформам, сообщает пресс-служба президента НКР.
Президент дал удовлетворительную оценку осуществленной профессиональной комиссией объемной работе, добавив, что представленный проект в основном дает ответы на вопросы, возникающие в нашем общественном и политическом сознании.
Глава государства подчеркнул, что конституционные реформы являются требованием времени и носят объективный характер, ставя своей целью в еще большей мере укрепить в государстве основные права и свободы человека, демократию и верховенство права, усовершенствовать баланс ветвей власти, повысить эффективность государственного управления.
"После проведения определенной редакционной работы, как это предусмотрено действующей Конституцией и законами, проект Конституции будет отправлен в Национальное Собрание для получения одобрения парламента, и лишь потом мы сможем говорить о сроках его вынесения на референдум", - отметил Бако Саакян.