Հալեպի 90%-ն անցել է սիրիական բանակի հսկողության տակ
Սիրական գրոհայինները գրեթե ամբողջությամբ կորցրել են Հալեպ քաղաքի նկատմամբ վերահսկողությունը, որտեղից նրանց, մի քանի ամիսների ընթացքում ռուսական զորքերի աջակցությամբ սիրիական կառավարական ուժերը դուրս էին հանում: Այս մասին հաղորդում է BBC-ն:
«Բանակն ամբողջության իր վերահսկողության ներքո է վերցրել Շեյխ-Սաիդ թաղամասը: Սիրիական ռեժիմն այժմ կառավարում է Հալեպի 90 %-ը»,- հայտնել է Լոնդոնում գտնվող՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության մոնիթորինգով զբաղվող սիրիական կենտրոնի ղեկավար Ռամի Ռահմանը «Ֆրանս պրես» գործակալությանը տված հարցազրույցում:
Դիտորդների պնդմամբ, սիրիական ավիացիան շարունակում է հարվածներ հասցնել գրոհայինների հսկողության ներքո գտնվող տարածքներին, որտեղ նախկինի պես առկա են խաղաղ բնակիչներ:

The 90% Of Aleppo is Under the Syrian Army Control
Forces loyal to Syrian President Bashar al-Assad have retaken the important district of Sheikh Saeed in southeast Aleppo from rebels in overnight fighting, a group monitoring the country's conflict said on Monday, the DW reports.
"The army is now in full control of Sheikh Saeed," said Rami Abdel Rahman, the head of the Britain-based Syrian Observatory for Human Rights, which gathers information by means of a network of activists on the ground in Syria.
"Syrian regime forces are now in control of 90 percent" of areas that were once held by rebels in the east of the northwestern city, Syria's second, a major focus in the country's civil war.
He said government warplanes had been pounding the remaining opposition-controlled districts of Aleppo overnight and into early Monday morning.