Հալեպի 90%-ն անցել է սիրիական բանակի հսկողության տակ
Սիրական գրոհայինները գրեթե ամբողջությամբ կորցրել են Հալեպ քաղաքի նկատմամբ վերահսկողությունը, որտեղից նրանց, մի քանի ամիսների ընթացքում ռուսական զորքերի աջակցությամբ սիրիական կառավարական ուժերը դուրս էին հանում: Այս մասին հաղորդում է BBC-ն:
«Բանակն ամբողջության իր վերահսկողության ներքո է վերցրել Շեյխ-Սաիդ թաղամասը: Սիրիական ռեժիմն այժմ կառավարում է Հալեպի 90 %-ը»,- հայտնել է Լոնդոնում գտնվող՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության մոնիթորինգով զբաղվող սիրիական կենտրոնի ղեկավար Ռամի Ռահմանը «Ֆրանս պրես» գործակալությանը տված հարցազրույցում:
Դիտորդների պնդմամբ, սիրիական ավիացիան շարունակում է հարվածներ հասցնել գրոհայինների հսկողության ներքո գտնվող տարածքներին, որտեղ նախկինի պես առկա են խաղաղ բնակիչներ:

Наблюдатели: 90% Алеппо перешло под контроль сирийской армии
Сирийские повстанцы почти полностью утратили контроль над городом Алеппо, из которого их в течение последних месяцев планомерно вытесняла сирийская армия при поддержке российских ВКС. Под контроль сирийской армии перешел квартал Шейх-Саид, теперь силы Башара Асада контролируют 90% города, сообщают наблюдатели.
"Армия полностью взяла под контроль квартал Шейх-Саид. Сирийский режим теперь контролирует 90% [Алеппо]," - заявил глава базирующегося в Лондоне сирийского центра мониторинга за соблюдением прав человека Рами Рахман в беседе с агентством Франс пресс.
По словам наблюдателей, авиация продолжает наносить удары по оставшимся под контролем повстанцев районам, где по-прежнему находятся мирные жители, передает BBC.
Продвижение сирийской армии в восточном Алеппо стало самым серьезным ударом по сирийским повстанцам за долгое время. Восточная часть города находилась под контролем противников Асада на протяжении четырех лет.