Աֆղանստանում իրավիճակը կտրուկ վատացել է․ ՄԱԿ
2016 թվականի դեկտեմբերի 18-ի դրությամբ Աֆղանստանում ավելի քան 580 հազար մարդ դարձել է ներքին փախստական։ Այս մասին ասվում է ՄԱԿ-ի հումանիտար գործողությունները համակարգող վարչության զեկույցում։
ՄԱԿ ԱԽ զեկույցի համաձայն՝ 2016 թվականին կտրուկ աճել է կառավարական զորքերի և «Թալիբան» շարժման իսլամիստների միջև ռազմական բախումները։ 2015 թվականի համեմատ՝ բախումների թիվն աճել է 22 տոկոսով, ինչը ամենաբարձր ցուցանիշն է 2007 թվականից ի վեր, երբ ՄԱԿ-ը սկսել է վերլուծել երկրում ստեղծված իրավիճակը։
Հաղորդվում է, որ չնայած բանակին հաջողվում է դեռևս վերահսկել շրջանների բոլոր կենտրոնները, բայց «Թալիբան»-ը նոր դիրքեր է գրավում։

ООН зафиксировала резкое ухудшение ситуации в Афганистане
Больше чем 580 тысяч человек стали внутренними беженцами в Афганистане в 2016 году по состоянию на 18 декабря. Об этом сообщается в докладе Управления ООН по координации гуманитарных операций (OCHA), занимающегося координацией международной помощи в Афганистане, передает Корреспондент.
В докладе Совбеза ООН говорится, что количество вооруженных столкновений между правительственными войсками и исламистами из Талибана в 2016 году резко выросло. По сравнению с 2015 годом прирост составил 22%, что является самым высоким результатом за все время анализа ситуации со стороны ООН. Такой анализ ведется с 2007 года.