Դեկտեմբերի 20-ի լույս 21-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի գրեթե բոլոր ուղղություններով, բացառությամբ հյուսիսային /Գյուլիստան/ հատվածի, արձանագրվել է հրադադարի ռեժիմի խախտման աճ: Հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, այդ թվում գնդացիրներից, ‹‹УТЕС›› տիպի զենքերից և դիպուկահար հրացաններից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան  40 անգամ՝ հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակելով շուրջ  1000 կրակոց, հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները կանխարգելիչ գործողությունների են դիմել միայն խիստ անհրաժեշտության դեպքում և վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

По оперативным данным, в ночь с 20 на 21 декабря практически на всех направлениях карабахско-азербайджанской границы, за исключением северного участка (Гюлистан), зарегистрирован рост числа нарушений режима прекращения огня, сообщает пресс-служба минобороны НКР.
Противник из стрелкового оружия различного калибра, а также пулеметов "УТЕС" и снайперских винтовок нарушил режим прекращения огня более 40 раз. За указанный период ВС Азербайджана произвели в направлении армянских позиций около 1000 выстрелов.
Передовые подразделения Армии обороны прибегали к превентивным действиям  лишь в случае крайней необходимости, продолжая уверенно выполнять поставленную перед ними боевую задачу.