ԱՄՆ-ի Պետդեպը Թուրքիային մեղադրել է ռուս դեսպանի սպանության հետ կապված ստի մեջ
ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին միանգամայն անհիմն և սուտ է անվանել Թուրքիայում Ռուսաստանի դեսպանի սպանությանը ԱՄՆ-ի մասնակցության մասին Անկարայի մեղադրանքները:
«Դա միանգամայն անհեթեթ մեղադրանք է, միանգամայն սուտ և ճշմարտության ոչ մի գրամ չպարունակող», - հայտարարել է Քիրբին:
Նրա փոխանցմամբ՝ Ջոն Քերին Թուրքիայի արտգործնախարար Չավուշօղլուի հետ հեռախոսազրույցում մտահոգություն է հայտնել «այդ սարսափելի սպանությանը լուռ աջակցությամբ ամերիկյան մասնակցության մասին Թուրքիայից եկող հռետորաբանության առնչությամբ, զուտ այն պատճառով, որ Գյուլենը գտնվում է ԱՄՆ-ում»:

Госдеп обвинил МИД Турции во лжи об убийстве посла РФ
Полностью лишенными оснований и "лживыми" назвал представитель американского госдепартамента Джон Кирби заявления о причастности США к убийству российского посла в Турции Андрея Карлова, передает Интерфакс.
"Это совершенно абсурдные обвинения, абсолютно лживые и абсолютно не имеющие в основе ни грамма правды", - сказал он на брифинге в ведомстве.
Кирби сообщил, что госсекретарь США Джон Керри в телефонной беседе с Чавушоглу "выразил озабоченность исходящей от Турции риторикой, касающейся американской причастности, молчаливой поддержки этого ужасающего убийства, только потому, что Гюлен находится в США".