Վրաստանի տարածաշրջանային քաղաքականությունը 2016թ.-ին
2016 թվականը տարածաշրջանի երկրների համար աչքի ընկավ թե՛ մարտահրավերներով, թե՛ հնարավորություններով: Վրաստանը՝ որպես տարածաշրջանում բավական ակտիվ դերակատարում ունեցող երկիր, փորձում էր մի կողմից ամրապնդել և զարգացնել իր հարաբերությունները տարածաշրջանային իր հարևանների հետ, մյուս կողմից, արդյունավետորեն մանևրելով, առաջ մղել իր շահերը տարածաշրջանում:
Վրաստան-Թուրքիա: Թուրքիան, ըստ տարվա ընթացիկ ցուցանիշների, շարունակում է մնալ Վրաստանի գլխավոր առևտրատնտեսական գործընկերը: Կողմերն այս տարի սկսեցին կյանքի կոչել հունվարին Դավոսի համաժողովի ժամանակ «Վրաց-Թուրքական ռազմավարական խորհուրդ» ստեղծելու շուրջ ձեռք բերված համաձայնությունը, իսկ արդեն հուլիսին կայացավ խորհրդի առաջին նիստը՝ երկու երկրների վարչապետների գլխավորությամբ: Խորհուրդը կոչված է նպաստելու երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը՝ մասնավորապես տարածաշրջանային նշանակություն ունեցող երկկողմ ծրագրերի կյանքի կոչմանը: Բավական հետաքրքիր էր այն հանգամանքը, որ Գեորգի Կվիրիկաշվիլիի այցը Թուրքիա առաջին օտարերկրյա պաշտոնական այցն էր հուլիսյան ձախողված հեղաշրջման փորձից հետո, ինչը նաև թուրք գործընկերներին ցուցաբերվող աջակցության խորհրդանիշ էր:
Վրաստան-Ադրբեջան: Ադրբեջանական ուղղությունը, թերևս, Վրաստանի արտաքին քաղաքականության ամենաակտիվ ուղղություններից էր այս տարի: Երկկողմ մեծաթիվ փոխայցելությունների մի մասը պայմանավորված էր Վրաստան մատակարարվող գազի հիմնախնդրով: Տեխնիկական գործոններով պայմանավորված՝ Ադրբեջանը չէր կարողանում ապահովել Վրաստանի գազի աճող պահանջները, ուստի Թբիլիսին սկսել էր այլընտրանքներ որոնել, այդ թվում՝ դիտարկելով «Գազպրոմ»-ից ձեռք բերվող գազի ծավալների մեծացման հնարավորությունը: Դա, իհարկե, Բաքվում որոշակի անհանգստություն առաջ բերեց, և ծավալվեցին բավական ինտենսիվ բանակցություններ: Արդյունքում մարտին ստորագրվեց ադրբեջանական գազի մատակարարումների պայմանագրի նոր տարբերակը, որով Ադրբեջանը պահպանեց իր մոնոպոլ դիրքերը, իսկ Թբիլիսիին հաջողվեց հասնել Ադրբեջանից Վրաստան մատակարարվող «սոցիալական գազի» (տարեկան մոտ 500 մլն մ/խ) գնի որոշ իջեցման:
Բավական ակտիվ աշխատանքներ են տարվել Ադրբեջան-Վրաստան-Թուրքիա համագործակցության և տարածաշրջանային ծրագրերի ուղղությամբ: Այս առումով բավական ակտիվ աշխատանքներ են տարվել Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգծի նախագծի ուղղությամբ, որի շահագործումը նախատեսվում է արդեն 2017 թվականին: Վրաստանի պատվիրակությունը մայիսին մասնակցել է նաև Հունաստանի Սալոնիկ քաղաքում կայացած Տրանսադրիատիկ գազատարի (TAP) կառուցումն աշխատանքների մեկնարկի արարողությունը: Նախատեսվում է, որ 2019թ. 800 կմ-անոց այս գազատարը շարունակելով՝ TANAP խողովակաշարը (որը պետք է սկսվի Ադրբեջանից և Վրաստանի ու Թուրքիայի տարածքով հասնի Հունաստան) միմյանց կկապի Հունաստանն ու Իտալիայի հարավը և հնարավորություն կտա ադրբեջանական գազը հասցնելու Եվրոպա:
Բավական ակտիվ էր նաև Ադրբեջան-Վրաստան-Թուրքիա համագործակցության ձևաչափը, և տարվա ընթացքում, արդեն ըստ ավանդույթի, կայացան վարչապետների, արտգործնախարարների ու տարբեր ոլորտների նախարարների եռակողմ հանդիպումները: Այս տեսանկյունից հատկանշական է Գաբալայում երեք երկրների պաշտպանության նախարարների հանդիպումը, որի արդյունքում ձեռք բերվեց պայմանավորվածություն՝ խորացնելու համագործակցությունը ռազմական կրթության, էներգետիկ անվտանգության ոլորտներում, ինչպես նաև նախապատրաստելու պաշտպանության ոլորտում երեք երկրների համագործակցության փոխըմբռնման հուշագիր:
Վրաստան-Իրան: Սանկցիաների չեղարկման գործընթացի մեկնարկից ի վեր Թբիլիսին բավական մեծհետաքրքրություն է ցուցաբերում Թեհրանի հետ հարաբերությունների վերականգնման և զարգացման ուղղությամբ: Այս ուղղությամբ թերևս բավական նշանակալի քայլ էր 3 տարվա ընդմիջումից հետո Թբիլիսիի կողմից Ւրանի քաղաքացիների համար առանց վիզային ռեժիմի վերականգնումը 2016թ փետրվարին: Ըստ տարբեր գնահատականների՝ նման քայլը կարող է նպաստել թե՛ դեպի Վրաստան իրանցի զբոսաշրջիկների հոսքի մեծացմանը, թե՛ իրանական կապիտալը դեպի վրացական տնտեսություն գրավելուն:
Տարվա ընթացքում քննարկվում էր իրանական գազը Վրաստան մատակարարելու հնարավորությունը, իսկ որպես տարանցման հնարավոր միջանցքներ՝ դիտարկվում էին Հայաստանը և Ադրբեջանը: Արդեն հուլիսին Իրանական գազի արտահանման ազգային ընկերությունը (NIGEC) և Վրացական միջազգային էներգետիկ կորպորացիան (GIEC) ստորագրեցին 4 ամսվա համաձայնագիր, որի համաձայն՝ Հայաստանի տարածքով ընդհանուր առմամբ Վրաստան կարտահանվի 40 միլիոն խորանարդ մետր գազ: Իսկ արդեն հոկտեմբերի վերջին հայկական և իրանական կողմերի միջև նախաստորագրվեց փոխըմբռնման հուշագիր՝ գազի առք ու վաճառքի և տարանցման վերաբերյալ։
Վրաց-իրանական համագործակցությունը տարվա ընթացքում չի սահմանափակվել միայն էներգետիկ ոլորտով, և ակտիվ քայլեր են ձեռնարկվել նաև կոմունիկացիոն նախագծերի կյանքի կոչման ուղղությամբ, որոնցում ևս Հայաստանը դիտարկվում է որպես կապող կամուրջ:
Վրաստան-Հայաստան: Հայ-վրացական փոխգործակցությունը 2016 թվականին ընթացել է բավական դինամիկ:Երկկողմ փոխայցելությունների ժամանակ կողմերը փորձել են առաջ մղել օրակարգում առկա կարևոր հարցերը, որոնց շարքում այս տարի բավական մեծ ուշադրություն էր հատկացված համատեղ տարածաշրջանային ծրագրերի կյանքի կոչմանը:
2016թ.-ի սկզբին լրացավ Հայաստանում Վրաստանի դեսպան Թենգիզ Շարմանաշվիլիի պաշտոնավարման ժամկետը: Շուրջ 3 ամիս դեսպանի պաշտոնը թափուր մնալուց հետո հունիսի վերջին Վրաստանի նախագահը Հայաստանում Վրաստանի դեսպան նշանակեց Գեորգի Սագանելիձեին:
Տարվա ընթացքում բավական ակտիվ քննարկումներ էին ընթանում իրանական գազը Հայաստանի տարածքով Վրաստան արտահանելու ուղղությամբ, որը Հայաստանի համար կարող է դառնալ բավական կարևոր և ռազմավարական ծրագիր՝ թե՛ երկրի տրանզիտային պոտենցիալի իրացման, թե՛ Վրաստանի համար Հայաստանի կարևորության մեծացման տեսանկյունից: Նախագիծը բավական իրատեսական է, և արդեն իսկ առկա են նախնական պայմանավորվածություններ իրանական գազը Հայաստանի տարածքով Վրաստան մատակարարելու վերաբերյալ, ինչը 2017թ.-ին, հուսով ենք, առավել կամրապնդվի:
Բացի այդ՝ ապրիլին Երևանում Հայաստանի, Ռուսաստանի, Իրանի և Վրաստանի էներգետիկայի նախարարները ստորագրեցին Հյուսիս-հարավ էլեկտրաէներգետիկական միջանցքի ձևավորման ճանապարհային քարտեզը և Փոխըմբռնման հուշագիրը: Էլեկտրաէներգետիկական միջանցքի նախագիծը բավական հեռանկարային է, և 4 երկրների էներգետիկ համակարգերի միավորումը հնարավորություն կտա փոխանակելու մինչև 1200 ՄՎտ հզորության հոսքեր:
Բացի էներգետիկ ոլորտից հայ-վրացական փոխգործակցությունն ակտիվ էր նաև Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի կյանքի կոչման ուղղությամբ: 2016թ.-ին ՀՀ իշխանությունները ոչ միայն շարունակեցին բավական ակտիվ կերպով առաջ մղել Սև ծով-Պարսից ծոց Հայաստանով անցնող տրանզիտային միջանցքի ստեղծման գաղափարը, այլ նաև ձեռնարկեցին դրա կյանքի կոչման քայլեր: Տարվա ընթացքում մասնավորապես մշակվեց և բավական հաջող փորձարկվեց մուլտիմոդալ բեռնափոխադրումների ծրագիրը: Նոյեմբերին փորձնական տարբերակով 2 կոնտեյներ ջրային ճանապարհով Եվրոպայից տեղափոխվել է Փոթի, այնուհետև՝ երկաթուղով Հայաստան` Երասխ կայարան, այստեղից էլ ավտոտրանսպորտով՝ Իրան: Ըստ նախնական տվյալների՝ կոնտեյներների մուլտիմոդալ բեռնափոխադրումը տևել է 38 ժամ, ինչը հնարավոր է բարելավել: Հաշվի առնելով տրանզիտային ժամանակը և այն հանգամանքը, որ փոխադրումները 1-2% ավելի էժան են՝ ի համեմատ Թուրքիայի տարածքով նման փոխադրումների, այս նախագիծը լիարժեք կյանքի կոչման մեծ հնարավորություն ունի, ինչը բավական կարևոր է Հայաստանի՝ որպես տրանզիտային երկրի դերակատարման ամրապնդման համար: Ավելին՝ ՀՀ իշխանությունները բազմիցս բարձրաձայնել են Սև ծով-Պարսից ծոց տրանզիտային միջանցքի նախագծի կյանքի կոչման կարևորության մասին:
Ըստ էության, հաշվի առնելով Իրան-Հայաստան, Հայաստան-Վրաստան, Վրաստան-Իրան խորացող համագործակցությունը, արդեն կարելի է խոսել համագործակցության եռակողմ ձևաչափերի մշակման հիմքերի մասին, որոնց տարբեր նախագծերի շրջանակներում կարող են միանալ նաև այլ երկրներ (օրինակ՝ Ռուսաստանը, Բուլղարիան, Հունաստանը և այլն):
Հատկանշական է, որ ապրիլյան պատերազմի ժամանակ վրացական կողմը որդեգրեց բավական հավասարակշռված, չեզոք դիրքորոշում: Բացի խաղաղության կոչերից՝ վրացական ղեկավարությունը հանդես եկավ միջնորդության առաջարկով: Միևնույն ժամանակ պետք է նշել, որ Վրաստանում նկատելի էր որոշակի անհանգստություն, ինչը բավական տրամաբանական էր՝ հաշվի առնելով մի կողմից Թբիլիսիի ջերմ հարաբերությունները Բաքվի և Երևանի հետ, մյուս կողմից՝ Վրաստանում ադրբեջանական և հայկական մեծաքանակ համայնքների առկայությունը:
Տարվա հիշարժան իրադարձություններից էր նաև Բագրատաշենի նորակառույց սահմանային անցման կետի բացումը: Նոյեմբերին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին անձամբ մասնակցեցին անցակետի պաշտոնական բացման արարողությանը, ինչից հետո ծանոթացան նաև երկու երկրներին կապող «Բարեկամության կամրջի» կառուցման նախապատրաստական աշխատանքներին: Կամուրջը, որի շինարարությունը պետք է մեկնարկի 2017թ.-ին, առավել կդյուրինացնի երկու երկրների բեռնափոխադրումների ու ուղևորափոխադրումների սպասարկման որակը և կապահովի ժամանակի խնայողություն:
Ամփոփելով Վրաստանի տարածաշրջանային քաղաքականությունը 2016 թվականին՝ կարող ենք այն գնահատել որպես բավական ակտիվ և արդյունավետ: Չնայած տարին ընտրական էր՝ իրենից բխող բոլոր հետևանքներով, Թբիլիսիին ընդհանուր առմամբ հաջողվել է զգալի ձեռքբերումների հասնել ինչպես իր հարևանների հետ հարաբերությունների զարգացման, այնպես էլ տարածաշրջանում իր դերի ամրապնդման տեսանկյունից:

2016-ый: региональная политика Грузии
2016-ый для стран региона был ознаменован как вызовами, так и возможностями. Грузия - как страна с активной ролью в регионе - пытается с одной стороны укрепить и развить свои отношения с соседями по региону, с другой – эффективно маневрируя, продвигать свои интересы в регионе.
Грузия-Турция
Турция, судя по годовым показателям, продолжает оставаться главным торгово-экономическим партнером Грузии. Стороны стали претворять в жизнь достигнутые в январе этого года в Давосе соглашения по созданию "Грузино-турецкого стратегического совета", а уже в июле под руководством премьер-министров двух стран состоялось первое заседание совета. Совет призван способствовать развитию двухсторонних отношений, в частности, по реализации двусторонних программ регионального значения. Достаточно интересно и то обстоятельство, что визит Георгия Квирикашвили в Турцию был первым визитом иностранного чиновника после провалившегося переворота, что также является символом поддержки турецких партнеров.
Грузия-Азербайджан
Азербайджанское направление, возможно, в этом году является самым активным во внешней политике Грузии. Большая часть двухсторонних визитов обусловлена проблемой поставляемого в Грузию газа. Из-за технических факторов Азербайджан не мог обеспечивать растущую потребность Грузии в газе, следовательно, Тбилиси стал искать альтернативные пути, в том числе и рассматривая возможности увеличения объемов газа от "Газпрома". Это, конечно, вызвало определенное беспокойство в Баку, и развернулись достаточно интенсивные переговоры. В результате этого в марте был подписан новый вариант договора по поставкам азербайджанского газа, чем Азербайджан и сохранил свое монопольное положение, а Тбилиси удалось достичь некоторого снижения цены поставляемого из Азербайджана в Грузию т.н. "социального газа" (около 500 миллионов кубометров в год).
Были проведены достаточно интенсивные работы в направлении сотрудничества и региональных программ по линии Азербайджан-Грузия-Турция. В этом плане достаточно активные работы были проведены по реализации железнодорожного проекта Баку-Тбилиси-Карс, эксплуатация которого намечается уже в 2017-ом году. Грузинская делегация в мае месяце участвовала на церемонии начала строительных работ Трансадриатического трубопровода (TAP). Предполагается, что в 2019-ом этот 800-километровый трубопровод, продолжая трубопровод TANAP (который должен начинаться в Азербайджане и через территории Грузии и Турции достичь Греции), свяжет друг с другом Грецию и юг Италии, дав возможность азербайджанскому газу достичь Европы.
Достаточно активен и формат сотрудничества Азербайджан-Грузия-Турция. В течение этого года, согласно традиции, уже состоялись трехсторонние встречи премьер-министров, министров иностранных дел и министров различных ведомств стран. С этой точки зрения знаменательна встреча в Габале министров обороны трех стран, в результате которой была достигнута договоренность углублять сотрудничество в областях военного образования, энергетической безопасности, а также подготовлен меморандум взаимопонимания о сотрудничестве трех стран в области обороны.
Грузия-Иран
Начиная с момента снятия санкций, Тбилиси проявляет достаточно большой интерес к восстановлению и развитию отношений с Тегераном. В этом направлении, возможно, довольно знаменательным шагом является восстановление в феврале 2016-го со стороны Тбилиси безвизового режима для граждан Ирана. По различным оценкам, подобный шаг может способствовать как увеличению потока иранских туристов в Грузию, так и иранского капитала в грузинскую экономику.
В течение года обсуждалась возможность поставок иранского газа в Грузию, а в качестве возможного транзитного коридора рассматривались Армения и Азербайджан. Уже в июле этого года Национальная компания по экспорту иранского газа (NIGEC) и Грузинская международная энергетическая корпорация (GIEC) подписали соглашение, согласно которому в течение 4 месяцев через территорию Армении в Грузию будет экспортировано в общей сложности 40 миллионов кубометров газа. А уже в конце октября между армянской и иранской сторонами был парафирован меморандум взаимопонимания о купле-продаже и транзите газа.
Грузино-иранское сотрудничество в течение года не ограничилось лишь областью энергетики. Были предприняты активные шаги и по претворению в жизнь коммуникационных проектов, в которых Армения также рассматривается как связующее звено.
Грузия-Армения
Армяно-грузинское сотрудничество в 2016-ом было достаточно динамичным. Во время двусторонних визитов стороны пытались продвинуть имеющиеся в повестках встреч важные вопросы, в ряду которых в этом году было обращено большое внимание на претворение в жизнь совместных региональных проектов.
В начале 2016-го завершился срок службы посла Грузии в Армении Тенгиза Шарманашвили. После того, как три почти месяца место посла оставалось вакантным, в конце июня президент Грузии назначил послом Грузии в Армении Георгия Саганелидзе.
В течение года проходили достаточно активные обсуждения в направлении транзита иранского газа в Грузию через территорию Армении, что могло стать для Армении достаточно важной и стратегической программой - как с точки зрения реализации транзитного потенциала, так и с точки зрения увеличения значения Армении для Грузии.
Проект достаточно реалистичен, и уже есть предварительные договоренности по поставкам иранского газа в Грузию через территорию Армении, что, надеемся, в 2017-ом более укрепится.
Кроме того, в апреле в Ереване министры энергетики Армении, России, Ирана и Грузии подписали дорожную карту и меморандум о взаимопонимании по формированию электроэнергетического коридора Север-Юг. Проект электроэнергетического коридора достаточно перспективен, и объединение энергетических систем четырех стран даст возможность обмениваться энергопотоками мощностью до 1200 МВт.
Кроме области энергетики, армяно-грузинское сотрудничество активно также в направлении претворения в жизнь транспортного коридора Север-Юг. В 2016-ом власти РА не только продолжили достаточно активно продвигать идею создания транзитного коридора Черное море-Персидский залив, проходящего через Армению, но и предприняли шаги по ее реализации. В течение года, в частности, была разработана и достаточно удачно испытана программа мультимодальных грузоперевозок. В ноябре - в качестве пробы - из Европы в Поти водным путем были перевезены два контейнера, затем по железной дороге их доставили в Армению – на станцию Ерасх, оттуда автотранспортом в Иран. Согласно предварительны данным, мультимодальная грузоперевозка контейнеров была осуществлена за 38 часов и есть возможность улучшить этот результат. Учитывая время на транзит и то обстоятельство, что перевозка обходится на 1-2% дешевле по сравнению с аналогичной перевозкой по территории Турции, этот проект имеет большую возможность полноценного претворения в жизнь, что очень важно для Армении - в качестве укрепления ее роли транзитной страны. Более того, власти РА многократно говорили о важности претворения в жизнь проекта транзитного коридора Черное море-Персидский залив.
По сути, учитывая углубляющееся сотрудничество между Ираном и Арменией, Арменией и Грузией, Грузией и Ираном, уже можно говорить об основах разработки трехстороннего формата, к которому, в рамках различных программ, могут присоединиться и другие страны (например, Россия, Болгария, Греция и др.).
Знаменательно, что во время апрельской войны в Карабахе грузинская сторона показала достаточно сбалансированную, нейтральную позицию. Кроме призывов к миру, грузинское руководство выступило с предложением посредничества. Одновременно необходимо отметить, что в Грузии было заметно определенное беспокойство, что достаточно логично, если с одной стороны учесть теплые отношения Тбилиси с Ереваном и Баку, а с другой – наличие больших армянской и азербайджанской диаспор в Грузии.
Знаменательным событием года было также открытие построенного заново пункта пограничного перехода в Баграташене. В ноябре президент Армении Серж Саргсян и премьер-министр Грузии Георгий Квирикашвили лично участвовали на церемонии официального открытия пропускного пункта, после чего ознакомились также с подготовительными работами по построению связывающего две страны "Моста Дружбы". Мост, строительство которого должно начаться в 2017-ом, более упростит обслуживание грузо- и пассажироперевозок, обеспечив экономию времени и ресурсов.
Обобщая рассмотрение региональной политики Грузии в 2016-ом году, можем оценить ее как достаточно активную и эффективную. Несмотря на то, что год для Грузии был годом выборов - со всеми вытекающими отсюда последствиями, Тбилиси в общей сложности удалось достичь значительных результатов, как с точки зрения развития отношений с соседями, так и с позиций укрепления своей роли в регионе.