Վրաստանի տարածաշրջանային քաղաքականությունը 2016թ.-ին
2016 թվականը տարածաշրջանի երկրների համար աչքի ընկավ թե՛ մարտահրավերներով, թե՛ հնարավորություններով: Վրաստանը՝ որպես տարածաշրջանում բավական ակտիվ դերակատարում ունեցող երկիր, փորձում էր մի կողմից ամրապնդել և զարգացնել իր հարաբերությունները տարածաշրջանային իր հարևանների հետ, մյուս կողմից, արդյունավետորեն մանևրելով, առաջ մղել իր շահերը տարածաշրջանում:
Վրաստան-Թուրքիա: Թուրքիան, ըստ տարվա ընթացիկ ցուցանիշների, շարունակում է մնալ Վրաստանի գլխավոր առևտրատնտեսական գործընկերը: Կողմերն այս տարի սկսեցին կյանքի կոչել հունվարին Դավոսի համաժողովի ժամանակ «Վրաց-Թուրքական ռազմավարական խորհուրդ» ստեղծելու շուրջ ձեռք բերված համաձայնությունը, իսկ արդեն հուլիսին կայացավ խորհրդի առաջին նիստը՝ երկու երկրների վարչապետների գլխավորությամբ: Խորհուրդը կոչված է նպաստելու երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը՝ մասնավորապես տարածաշրջանային նշանակություն ունեցող երկկողմ ծրագրերի կյանքի կոչմանը: Բավական հետաքրքիր էր այն հանգամանքը, որ Գեորգի Կվիրիկաշվիլիի այցը Թուրքիա առաջին օտարերկրյա պաշտոնական այցն էր հուլիսյան ձախողված հեղաշրջման փորձից հետո, ինչը նաև թուրք գործընկերներին ցուցաբերվող աջակցության խորհրդանիշ էր:
Վրաստան-Ադրբեջան: Ադրբեջանական ուղղությունը, թերևս, Վրաստանի արտաքին քաղաքականության ամենաակտիվ ուղղություններից էր այս տարի: Երկկողմ մեծաթիվ փոխայցելությունների մի մասը պայմանավորված էր Վրաստան մատակարարվող գազի հիմնախնդրով: Տեխնիկական գործոններով պայմանավորված՝ Ադրբեջանը չէր կարողանում ապահովել Վրաստանի գազի աճող պահանջները, ուստի Թբիլիսին սկսել էր այլընտրանքներ որոնել, այդ թվում՝ դիտարկելով «Գազպրոմ»-ից ձեռք բերվող գազի ծավալների մեծացման հնարավորությունը: Դա, իհարկե, Բաքվում որոշակի անհանգստություն առաջ բերեց, և ծավալվեցին բավական ինտենսիվ բանակցություններ: Արդյունքում մարտին ստորագրվեց ադրբեջանական գազի մատակարարումների պայմանագրի նոր տարբերակը, որով Ադրբեջանը պահպանեց իր մոնոպոլ դիրքերը, իսկ Թբիլիսիին հաջողվեց հասնել Ադրբեջանից Վրաստան մատակարարվող «սոցիալական գազի» (տարեկան մոտ 500 մլն մ/խ) գնի որոշ իջեցման:
Բավական ակտիվ աշխատանքներ են տարվել Ադրբեջան-Վրաստան-Թուրքիա համագործակցության և տարածաշրջանային ծրագրերի ուղղությամբ: Այս առումով բավական ակտիվ աշխատանքներ են տարվել Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգծի նախագծի ուղղությամբ, որի շահագործումը նախատեսվում է արդեն 2017 թվականին: Վրաստանի պատվիրակությունը մայիսին մասնակցել է նաև Հունաստանի Սալոնիկ քաղաքում կայացած Տրանսադրիատիկ գազատարի (TAP) կառուցումն աշխատանքների մեկնարկի արարողությունը: Նախատեսվում է, որ 2019թ. 800 կմ-անոց այս գազատարը շարունակելով՝ TANAP խողովակաշարը (որը պետք է սկսվի Ադրբեջանից և Վրաստանի ու Թուրքիայի տարածքով հասնի Հունաստան) միմյանց կկապի Հունաստանն ու Իտալիայի հարավը և հնարավորություն կտա ադրբեջանական գազը հասցնելու Եվրոպա:
Բավական ակտիվ էր նաև Ադրբեջան-Վրաստան-Թուրքիա համագործակցության ձևաչափը, և տարվա ընթացքում, արդեն ըստ ավանդույթի, կայացան վարչապետների, արտգործնախարարների ու տարբեր ոլորտների նախարարների եռակողմ հանդիպումները: Այս տեսանկյունից հատկանշական է Գաբալայում երեք երկրների պաշտպանության նախարարների հանդիպումը, որի արդյունքում ձեռք բերվեց պայմանավորվածություն՝ խորացնելու համագործակցությունը ռազմական կրթության, էներգետիկ անվտանգության ոլորտներում, ինչպես նաև նախապատրաստելու պաշտպանության ոլորտում երեք երկրների համագործակցության փոխըմբռնման հուշագիր:
Վրաստան-Իրան: Սանկցիաների չեղարկման գործընթացի մեկնարկից ի վեր Թբիլիսին բավական մեծհետաքրքրություն է ցուցաբերում Թեհրանի հետ հարաբերությունների վերականգնման և զարգացման ուղղությամբ: Այս ուղղությամբ թերևս բավական նշանակալի քայլ էր 3 տարվա ընդմիջումից հետո Թբիլիսիի կողմից Ւրանի քաղաքացիների համար առանց վիզային ռեժիմի վերականգնումը 2016թ փետրվարին: Ըստ տարբեր գնահատականների՝ նման քայլը կարող է նպաստել թե՛ դեպի Վրաստան իրանցի զբոսաշրջիկների հոսքի մեծացմանը, թե՛ իրանական կապիտալը դեպի վրացական տնտեսություն գրավելուն:
Տարվա ընթացքում քննարկվում էր իրանական գազը Վրաստան մատակարարելու հնարավորությունը, իսկ որպես տարանցման հնարավոր միջանցքներ՝ դիտարկվում էին Հայաստանը և Ադրբեջանը: Արդեն հուլիսին Իրանական գազի արտահանման ազգային ընկերությունը (NIGEC) և Վրացական միջազգային էներգետիկ կորպորացիան (GIEC) ստորագրեցին 4 ամսվա համաձայնագիր, որի համաձայն՝ Հայաստանի տարածքով ընդհանուր առմամբ Վրաստան կարտահանվի 40 միլիոն խորանարդ մետր գազ: Իսկ արդեն հոկտեմբերի վերջին հայկական և իրանական կողմերի միջև նախաստորագրվեց փոխըմբռնման հուշագիր՝ գազի առք ու վաճառքի և տարանցման վերաբերյալ։
Վրաց-իրանական համագործակցությունը տարվա ընթացքում չի սահմանափակվել միայն էներգետիկ ոլորտով, և ակտիվ քայլեր են ձեռնարկվել նաև կոմունիկացիոն նախագծերի կյանքի կոչման ուղղությամբ, որոնցում ևս Հայաստանը դիտարկվում է որպես կապող կամուրջ:
Վրաստան-Հայաստան: Հայ-վրացական փոխգործակցությունը 2016 թվականին ընթացել է բավական դինամիկ:Երկկողմ փոխայցելությունների ժամանակ կողմերը փորձել են առաջ մղել օրակարգում առկա կարևոր հարցերը, որոնց շարքում այս տարի բավական մեծ ուշադրություն էր հատկացված համատեղ տարածաշրջանային ծրագրերի կյանքի կոչմանը:
2016թ.-ի սկզբին լրացավ Հայաստանում Վրաստանի դեսպան Թենգիզ Շարմանաշվիլիի պաշտոնավարման ժամկետը: Շուրջ 3 ամիս դեսպանի պաշտոնը թափուր մնալուց հետո հունիսի վերջին Վրաստանի նախագահը Հայաստանում Վրաստանի դեսպան նշանակեց Գեորգի Սագանելիձեին:
Տարվա ընթացքում բավական ակտիվ քննարկումներ էին ընթանում իրանական գազը Հայաստանի տարածքով Վրաստան արտահանելու ուղղությամբ, որը Հայաստանի համար կարող է դառնալ բավական կարևոր և ռազմավարական ծրագիր՝ թե՛ երկրի տրանզիտային պոտենցիալի իրացման, թե՛ Վրաստանի համար Հայաստանի կարևորության մեծացման տեսանկյունից: Նախագիծը բավական իրատեսական է, և արդեն իսկ առկա են նախնական պայմանավորվածություններ իրանական գազը Հայաստանի տարածքով Վրաստան մատակարարելու վերաբերյալ, ինչը 2017թ.-ին, հուսով ենք, առավել կամրապնդվի:
Բացի այդ՝ ապրիլին Երևանում Հայաստանի, Ռուսաստանի, Իրանի և Վրաստանի էներգետիկայի նախարարները ստորագրեցին Հյուսիս-հարավ էլեկտրաէներգետիկական միջանցքի ձևավորման ճանապարհային քարտեզը և Փոխըմբռնման հուշագիրը: Էլեկտրաէներգետիկական միջանցքի նախագիծը բավական հեռանկարային է, և 4 երկրների էներգետիկ համակարգերի միավորումը հնարավորություն կտա փոխանակելու մինչև 1200 ՄՎտ հզորության հոսքեր:
Բացի էներգետիկ ոլորտից հայ-վրացական փոխգործակցությունն ակտիվ էր նաև Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի կյանքի կոչման ուղղությամբ: 2016թ.-ին ՀՀ իշխանությունները ոչ միայն շարունակեցին բավական ակտիվ կերպով առաջ մղել Սև ծով-Պարսից ծոց Հայաստանով անցնող տրանզիտային միջանցքի ստեղծման գաղափարը, այլ նաև ձեռնարկեցին դրա կյանքի կոչման քայլեր: Տարվա ընթացքում մասնավորապես մշակվեց և բավական հաջող փորձարկվեց մուլտիմոդալ բեռնափոխադրումների ծրագիրը: Նոյեմբերին փորձնական տարբերակով 2 կոնտեյներ ջրային ճանապարհով Եվրոպայից տեղափոխվել է Փոթի, այնուհետև՝ երկաթուղով Հայաստան` Երասխ կայարան, այստեղից էլ ավտոտրանսպորտով՝ Իրան: Ըստ նախնական տվյալների՝ կոնտեյներների մուլտիմոդալ բեռնափոխադրումը տևել է 38 ժամ, ինչը հնարավոր է բարելավել: Հաշվի առնելով տրանզիտային ժամանակը և այն հանգամանքը, որ փոխադրումները 1-2% ավելի էժան են՝ ի համեմատ Թուրքիայի տարածքով նման փոխադրումների, այս նախագիծը լիարժեք կյանքի կոչման մեծ հնարավորություն ունի, ինչը բավական կարևոր է Հայաստանի՝ որպես տրանզիտային երկրի դերակատարման ամրապնդման համար: Ավելին՝ ՀՀ իշխանությունները բազմիցս բարձրաձայնել են Սև ծով-Պարսից ծոց տրանզիտային միջանցքի նախագծի կյանքի կոչման կարևորության մասին:
Ըստ էության, հաշվի առնելով Իրան-Հայաստան, Հայաստան-Վրաստան, Վրաստան-Իրան խորացող համագործակցությունը, արդեն կարելի է խոսել համագործակցության եռակողմ ձևաչափերի մշակման հիմքերի մասին, որոնց տարբեր նախագծերի շրջանակներում կարող են միանալ նաև այլ երկրներ (օրինակ՝ Ռուսաստանը, Բուլղարիան, Հունաստանը և այլն):
Հատկանշական է, որ ապրիլյան պատերազմի ժամանակ վրացական կողմը որդեգրեց բավական հավասարակշռված, չեզոք դիրքորոշում: Բացի խաղաղության կոչերից՝ վրացական ղեկավարությունը հանդես եկավ միջնորդության առաջարկով: Միևնույն ժամանակ պետք է նշել, որ Վրաստանում նկատելի էր որոշակի անհանգստություն, ինչը բավական տրամաբանական էր՝ հաշվի առնելով մի կողմից Թբիլիսիի ջերմ հարաբերությունները Բաքվի և Երևանի հետ, մյուս կողմից՝ Վրաստանում ադրբեջանական և հայկական մեծաքանակ համայնքների առկայությունը:
Տարվա հիշարժան իրադարձություններից էր նաև Բագրատաշենի նորակառույց սահմանային անցման կետի բացումը: Նոյեմբերին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին անձամբ մասնակցեցին անցակետի պաշտոնական բացման արարողությանը, ինչից հետո ծանոթացան նաև երկու երկրներին կապող «Բարեկամության կամրջի» կառուցման նախապատրաստական աշխատանքներին: Կամուրջը, որի շինարարությունը պետք է մեկնարկի 2017թ.-ին, առավել կդյուրինացնի երկու երկրների բեռնափոխադրումների ու ուղևորափոխադրումների սպասարկման որակը և կապահովի ժամանակի խնայողություն:
Ամփոփելով Վրաստանի տարածաշրջանային քաղաքականությունը 2016 թվականին՝ կարող ենք այն գնահատել որպես բավական ակտիվ և արդյունավետ: Չնայած տարին ընտրական էր՝ իրենից բխող բոլոր հետևանքներով, Թբիլիսիին ընդհանուր առմամբ հաջողվել է զգալի ձեռքբերումների հասնել ինչպես իր հարևանների հետ հարաբերությունների զարգացման, այնպես էլ տարածաշրջանում իր դերի ամրապնդման տեսանկյունից:

Georgia's Regional Policy in 2016
2016was a year of challenges and opportunities for the countries of the region. Georgia, as a country with an active role in the region, is trying on one hand to strengthen and develop its relations with neighbors, on the other hand to promote its own interests in the region by maneuvering effectively.
Georgia-Turkey: Turkey, according to annual data, continues to be the main trade partner of Georgia. The sides began to implement the agreement on "Georgian-Turkish strategic council", achieved in January in Davos. Thus in July, the first meeting of the council was held, led by the Prime Ministers of the two countries. The Council aims to promote the development of bilateral relations, in particular, on the implementation of bilateral programs of regional significance. Interestingly enough, the visit of Giorgi Kvirikashvili to Turkey was the first official foreign visit after the failed coup, which is also a symbol of support for Turkish partners.
Georgia-Azerbaijan: Azerbaijani direction in 2016 was perhaps the most active one in the foreign policy of Georgia. Most of the bilateral visits were concerning the problem of the gas supply to Georgia. Because of some technical factors, Azerbaijan could not provide the growing demand for gas in Georgia, therefore Tbilisi began to look for alternative ways, including examining the possibility of increasing the volumes of gas from "Gazprom". This, of course, caused some concerns in Baku following intensive negotiations. As a result, in March, a new version of the agreement was signed for the supply of Azerbaijani gas, where both Azerbaijan maintained its monopoly position, and Tbilisi achieved some reduction in the price on the so-called "Social gas" delivered from Azerbaijan to Georgia (about 500 million cubic meters per year).
Intensive work was carried out in the direction of regional cooperation among Azerbaijan-Georgia-Turkey. In this regard, active steps were made to implement the railway project ''Baku-Tbilisi-Kars'', which is planned to operate in 2017. In May Georgian delegation participated in the ceremony of launching the construction work of the Trans Adriatic Pipeline (TAP). It is assumed that in 2019, this 800 kilometer pipeline, continuation of TANAP pipeline (which should begin in Azerbaijan and reach Greece through Georgia and Turkey), will connect Greece and southern Italy with each other, allowing the Azerbaijani gas to reach Europe.
The format of cooperation of Azerbaijan-Georgia-Turkey is also quite active. During this year, according to tradition, some trilateral meetings of Prime Ministers, Foreign Ministers and the Ministerial Offices of these three countries were held. From this point of view quite symbolic was the meeting of the defense ministers of the three countries in Gabala, as a result of which the sides agreed to deepen cooperation in the fields of military education, energy security, etc.
Georgia-Iran: From the moment of lifting the sanctions, Tbilisi started to be quite interested in the reconstruction and development of relations with Tehran. In this direction, perhaps quite a significant step was the recovery of visa free regime for Iranian citizens by Tbilisi in 2016. According to various estimates, such a move may contribute both to the increase of the number of Iranian tourists to Georgia, and the Iranian capital in Georgian economy.
During the year the possibility of supply of Iranian gas to Georgia was considered, and Armenia and Azerbaijan were seen as potential transit corridors. Already in July of this year, the National Iranian GasExportCompany (NIGEC) and the Georgian International Energy Corporation (GIEC) signed an agreement, according to which in the period of 4 months, through the territory of Armenia to Georgia  a total of 40 million cubic meters of gas will be exported.
However, Georgian-Iranian cooperation was not limited to energy only. Active steps to implement the communication projects have been undertaken, in which Armenia was also regarded as an important link.
Georgia-Armenia: Armenian-Georgian cooperation in 2016 was quite dynamic. During bilateral visits the sides tried to record progress  on important questions on the agenda, among which a lot of attention was paid to the implementation of joint regional projects.
At the beginning of 2016 Georgian Ambassador to Armenia Tengiz Sharmanashvili left his post. After almost three months, in late June, the President of Georgia appointed Georgy Saganelidze as Georgian Ambassador to Armenia.
During the year, we held a lively discussion on the transit of the Iranian gas to Georgia via Armenia, which could be quite important and strategic project for Armenia, both in terms of the implementation of transit capacity and in terms of increasing importance of Armenia for Georgia.
The project is realistic enough, and there are already preliminary agreements for the supply of Iranian gas to Georgia via Armenia, which, we hope, in 2017 will be further strengthened.
In addition, the energy ministers of Armenia, Russia, Iran and Georgia signed a road map and a memorandum of understanding on the formation of the electricity corridor ''North-South'' in April. The project is quite a promising one, as the unification of energy systems of the four countries will make it possible to exchange energy flows with capacity up to 1200 MW.
In addition to energy field, the Armenian-Georgian cooperation is also active in the implementation of transport corridor North-South. In 2016 the Armenian authorities not only continued to actively promote the idea of ​​creating a transit corridor from Black Sea to the Persian Gulf, passing through Armenia, but also took certain steps to implement it. During the year, in particular, the program of multimodal transportation was developed and successfully tested. In November, as a sample, two containers were brought from Europe to Poti by water, and then by train they were brought to Armenia - to Yeraskh station from where by trucks to Iran. According to preliminary data, the Road Transport of containers was carried out for 38 hours and it is possible to improve this result. Given the time of transit and the fact that transport costs are cheaper by 1-2% compared with the same carriage on the territory of Turkey, this project has a great ability to be fully implemented, which is very important for Armenia, and for strengthening its role as a transit country.
In fact, given the deepening cooperation between Iran and Armenia, Georgia and Armenia, Georgia and Iran, we can talk about the basics of developing a trilateral format, which, through various projects, can be also joined by other countries (such as Russia, Bulgaria, Greeceetc.).
It is noteworthy that during April war, the Georgian side had quite balanced, neutral position, while the Georgian government proposed mediation. At the same time it should be noted that certain concerns were seen in Georgia, which were quite logical taking into account the good relations of Tbilisi both with Yerevan and Baku, and also the presence of large Armenian and Azerbaijani diasporas in Georgia.
A significant event in 2016 was also the opening of the newly constructed border crossing point in Bagratashen. In November, the President of Armenia Serzh Sargsyan and Prime Minister of Georgia Giorgi Kvirikashvili personally participated at the official opening of the checkpoint, and then also got acquainted with the preparatory work for the construction of binding the two countries, "Bridge of Friendship". The bridge, the construction of which should begin in 2017, will further simplify service freight and passenger traffic.
Summing up Georgia's regional policy of 2016, we can evaluate the year as a fairly active and effective one. Despite the fact that it was a pre-election year, with all its ensuing consequences, Tbilisi managed to achieve significant results in total, both in terms of the development of relations with its neighbors, and of strengthening its role in the region.