Հարավային Կորեան հրաժարվել է ԱՄՆ-ի և Ճապոնիայի հետ զորավարժություններ անցկացնել
Հարավային Կորեան մերժել է ԱՄՆ-ի և Ճապոնիայի առաջարկը Հյուսիսային Կորեայի սուզանավերի դեմ համատեղ զորավարժություններ անցկացնելու մասին: Այս մասին գրում է ճապոնական The Asahi Shimbun թերթը՝ ճապոնական և հարավկորեական իրազեկ աղբյուրներին հղումով:
Զորավարժություններն առաջարկվում էր անցկացնել անվտանգության ոլորտում գաղտնի տեղեկությունների փոխանակման մասին Սեուլի և Տոկիոյի միջև ստորագրված համաձայնագրի հիման վրա, սակայն Հարավային Կորեան նշել է, որ դեռևս վաղ է նման զորավարժություններ անցկացնելու համար:
Թերթի աղբյուրները ենթադրում են, որ Սեուլը հրաժարվել է զորավարժություններից Չինաստանի հետ հարաբերությունների հետագա սրացումից խուսափելու համար: Նշենք, որ Պեկինում մտահոգված են Հարավային Կորեայում THAAD նորագույն ամերիկյան հակաօդային պաշտպանության համակարգի տեղակայման ծրագրերից:

Южная Корея отказалась от учений с США и Японией
Южная Корея отклонила предложения США и Японии о совместных военных учениях против подводных лодок КНДР. Об этом сообщает японская газета The Asahi Shimbun со ссылкой на осведомленные японские и южнокорейские источники.
Маневры предлагалось провести на основе соглашения об обмене секретными данными в области безопасности и обороны (GSOMIA), которое было подписано между Сеулом и Токио в ноябре. Однако, как отмечает газета, южнокорейская сторона выступила против, сославшись, что такие учения проводить пока не время, передает Корреспондент.
Источники газеты предположили, что Сеул отказался от учений, чтобы избежать дальнейшего обострения отношений с Китаем, который озабочен планами размещения в Южной Корее новейших американских противоракетных систем THAAD.