Մարտունու ուղղությամբ ԵԱՀԿ դիտարկումն անցել է առանց միջադեպերի
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` հունվարի 12-ին ԵԱՀԿ առաքելությունը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի պլանային դիտարկում է անցկացրել  ԼՂՀ Մարտունու շրջանի  ուղղությամբ՝ Աշաղը Վեյսալի բնակավայրի հյուսիս-արևելքում։
Ինչպես տեղեկացնում է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի վարչությունը, ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) գրասենյակի աշխատակից Պետեր Սվեդբերգը (Շվեդիա)  և   ԵԱՀԿ Բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի (ԲՄՊԽ) ղեկավար գնդապետ Հանս Լամպալցերը (Ավստրիա)։
Սահմանի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են   ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ դաշտային օգնական Խրիստո Խրիստովը (Բուլղարիա), ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ անձնական օգնական Սայմոն Թիլլերը (Մեծ Բրիտանիա) և ԵԱՀԿ ԲՄՊԽ ներկայացուցիչ, մայոր Ջավիթ Էլյասը։
Դիտարկումն անցել է ըստ նախատեսված ժամանակացույցի, կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել: Դիտարկման առաքելությանը ղարաբաղյան կողմից ուղեկցել են ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարության և պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչները:

Карабах: миссия ОБСЕ провела мониторинг границ
12 января, согласно достигнутой с властями Нагорно-Карабахской Республики договоренности, миссия ОБСЕ провела плановый мониторинг карабахско-азербайджанской границы в направлении Мартунинского района НКР, северо-восточнее населенного пункта Ашагы Вейсали, сообщает пресс-служба МИД НКР.
С позиций Армии обороны НКР наблюдение осуществили  сотрудник офиса Личного  представителя Действующего председателя  (ЛПДП)  ОБСЕ Петер Сведберг (Швеция) и  глава Группы планирования высокого уровня  (ГПВУ) ОБСЕ полковник Ханс Лампалцер (Австрия).
С противоположной стороны линии соприкосновения мониторинг осуществили    полевой помощник ЛПДП  ОБСЕ     Христо Христов (Болгария),  личный помощник ЛПДП ОБСЕ Саймон Тиллер (Великобритания) и  представитель ГПВУ ОБСЕ майор Джавит Эльяс.