Մարտունու ուղղությամբ ԵԱՀԿ դիտարկումն անցել է առանց միջադեպերի
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` հունվարի 12-ին ԵԱՀԿ առաքելությունը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի պլանային դիտարկում է անցկացրել  ԼՂՀ Մարտունու շրջանի  ուղղությամբ՝ Աշաղը Վեյսալի բնակավայրի հյուսիս-արևելքում։
Ինչպես տեղեկացնում է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի վարչությունը, ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) գրասենյակի աշխատակից Պետեր Սվեդբերգը (Շվեդիա)  և   ԵԱՀԿ Բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի (ԲՄՊԽ) ղեկավար գնդապետ Հանս Լամպալցերը (Ավստրիա)։
Սահմանի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են   ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ դաշտային օգնական Խրիստո Խրիստովը (Բուլղարիա), ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ անձնական օգնական Սայմոն Թիլլերը (Մեծ Բրիտանիա) և ԵԱՀԿ ԲՄՊԽ ներկայացուցիչ, մայոր Ջավիթ Էլյասը։
Դիտարկումն անցել է ըստ նախատեսված ժամանակացույցի, կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել: Դիտարկման առաքելությանը ղարաբաղյան կողմից ուղեկցել են ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարության և պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչները:

On January 12 in accordance with the agreement reached with the leadership of the Nagorno-Karabakh Republic, the OSCE Mission conducted a planned monitoring on NKR-Azerbaijan border in the direction of the NKR Martuni region, north-east of Ashaghy Veysali settlement, Artsakhpress reports referring to the press service of the NKR MFA.
From the positions of the NKR Defense Army, the monitoring was conducted by staff member of the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Peter Svedberg (Sweden) and head of the OSCE High-Level Planning Group (HLPG) Colonel Hans Lampalzer (Austria).
From the opposite side of the Line of Contact, the monitoring was conducted by Personal Assistant to the CiO Personal Representative Simon Tiller (Great Britain), Field Assistant to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Khristo Khristov (Bulgaria), and representative of the OSCE HLPG Major Cavit Elyas (Turkey).
The monitoring passed in accordance with the agreed schedule. No violation of the ceasefire regime was registered.
From the Karabakh side, the monitoring mission was accompanied by representatives of the NKR Ministry of Foreign Affairs and Ministry of Defense.