ԼՂՀ ՊՆ. Հակառակորդը շարունակել է ինտենսիվորեն խախտել հրադադարը
Հունվարի 15-ին և լույս 16-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի ողջ երկայնքով հակառակորդը շարունակել է ինտենսիվորեն խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը՝ հրաձգային զինատեսակների հետ կիրառելով նաև 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետեր, հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Հատկապես ինտենսիվ արկակոծման են ենթարկվել ՊԲ արևելյան և հյուսիսարևելյան հատվածներում տեղակայված մարտական հենակետերը, որոնց ուղղությամբ հակառակորդը 60 միլիմեռտրանոց ականանետից արձակել է 51 արկ, իսկ 82 միլիմետրանոցից՝ 3 արկ:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու համար որոշ հատվածներում դիմել են պատասխան գործողությունների: Առաջնագծում իրադրության հետագա լարման հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը ընկնելու է ադրբեջանական կողմի վրա: Հակառակորդ կողմի նման պահվածքի շարունակման դեպքում ՊԲ-ի կողմից ձեռնարկվելիք գործողությունները կլինեն ավելի խիստ:

По оперативным данным, в ночь с 15 на 16 января по всей протяженности карабахско-азербайджанской границы ВС Азербайджана продолжили интенсивно нарушать режим перемирия, применив наряду со стрелковым оружием также 60-и и 82-миллиметровые минометы.
Особенно интенсивному обстрелу подверглись боевые опорные пункты Армии обороны, дислоцированные в восточном и северо-восточном участках границы. В их направлении противник применил 60-миллиметровый (51 снаряд) и 82-миллиметровый (3 снаряда) минометы.
В ряде направлений передовые подразделения Армии обороны НКР для подавления активности противника прибегли к ответным действиям.
"Вся ответственность за последствия дальнейшей эскалации ситуации на передовой ляжет на азербайджанскую сторону. В случае продолжения противником подобного поведения предпринимаемые АО НКР действия будут носить более строгий характер", – говорится в сообщении минобороны НКР.