Միայն աշխարհի ամենահարուստ ութ մարդկանց կարողություններով կարելի է բավարարել Երկրի բոլոր աղքատների կարիքները. Оxfam
Աշխարհի ութ հարուստ մարդկանց կարողությունները միասին կբավարարեն երկրագնդի աղքատ բնակչության կարիքների բավարարմանը: Այդ մասին վկայում է Oxfam բերգործական կազմակերպության զեկույցը, փոխանցում է ria.ru-ն:
«Բարկացնող է, որ այդպիսի միջոցները կենտրոնացած են ընդամենը մի քանի մարդկանց ձեռքերում այն դեպքում, երբ Երկիր մոլորակի վրա բնակվող տասը մարդուց մեկն ստիպված է գոյատևել օրական երկու դոլարից էլ պակաս գումարով: Անհավասարությունը ստեղծել է մի իրավիճակ, որ հարյուր միլիոնավոր մարդիկ գտնվում են աղքատության թակարդում: Սա խախտում է մեր հասարակություններն ու ժողովրդավարությունը»,- Oxfam-ի պաշտոնական կայքում մեջբերված է ընկերության գործադիր տնօրեն Ուիննի Բյանիմիի խոսքերը:
Կազմակերպության հետազոտությունները ցույց են տվել նաև, որ առաջիկա 25 տարիների ընթացքում աշխարհում կարող է հայտնվել առաջին տրիլիոները: Oxfam-ի հաշվարկներով մել տրիլիոն դոլար ծախսելու համար անհրաժեշտ է 2738 տարի շարունակ ամեն օր ծախսել մեկ մլն դոլար:
Կազմակերպության տվյալների համաձայն, աշխարհի ութ ամենահարուստ մարդկանցից յոթն այսօր ապրում են այնպիսի երկրներում, որտեղ վերջին 30 տարիների ընթացքում աճել է եկամուտների անհավասարության մակարդակը: Ընդ որում, նույն հաշվարկների համաձայն, այդ երկրներին պահանջվում է 170 տարի, որպեսզի կանանց վարձատրությունը հավասարվի տղամարդկանց վարձատրությանը:
Նշենք, որ աշխարհի ամենահարուստ ութ մարդիկ են. Microsoft ընկերության հիմնադիր Բիլ Գեյթսը (75 մլրդ դոլար), Inditex ընկերության նախկին նախագահ Ուորեն Բաֆետը (60.8 մլրդ դոլար), մեքսիկացի գործարար Կառլոս Սլիմ Էլուն (50 մլրդ դոլար), Amazon ընկերության ղեկավար Ջեֆ Բեզոսը (45.2 մլրդ դոլար), Facebook սոցիալական ցանցի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբեգը (44.6 մլրդ դոլար), Oracle կորպորացիայի ղեկավար Լարի Էլիսոնը (43.6 մլրդ դոլար) և Մայքլ Բլումբերգը (40 մլրդ դոլար):

Oxfam: состояние восьми богатейших людей соответствует достатку беднейшей половины населения планеты
Состояние восьми богатейших людей мира соответствует общему достатку беднейшей половины населения планеты, об этом свидетельствуют данные исследования, проведенного благотворительной организацией Oxfam, передает ria.ru.
"Это возмутительно, что такие средства сосредоточены в руках всего нескольких человек, когда каждый десятый в мире вынужден выживать на менее чем за два доллара в день. Неравенство способствует тому, что сотни миллионов человек находятся в ловушке бедности. Это разрушает наши общества и подрывает демократию", - цитирует официальный сайт Oxfam слова исполнительного директора организации Уинни Бьянимы (Winnie Byanyima).
Исследование также показало, что уже в ближайшие 25 лет в мире может появиться первый триллионер. По подсчетам Oxfam, чтобы потратить триллион долларов, нужно ежедневно в течение 2738 лет расходовать по одному миллиону.
Согласно данным Oxfam, на сегодняшний день семь из десяти человек живут в странах, где за последние 30 лет неравенство в доходах возросло. При этом, по прогнозам организации, потребуется порядка 170 лет, чтобы труд женщин оплачивался наравне с мужским.
В число 8 богачей мира входят основатель Microsoft Билл Гейтс (чистая стоимость активов – 75 миллиардов долларов), экс-президент Inditex, в которую входит сеть магазинов одежды Zara, Амансио Ортега ($67 млрд), американский предприниматель Уоррен Баффетт ($60,8 млрд), мексиканский бизнесмен Карлос Слим Элу ($50 млрд), глава Amazon Джефф Безос ($45,2 млрд), основатель Facebook Марк Цукерберг ($44,6 млрд), глава корпорации Oracle Ларри Эллисон ($43,6 млрд) и Майкл Блумберг ($40 млрд).