«Կոշտ Brexit». ի՞նչ կստանա և ի՞նչ կկորցնի Բրիտանիան
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը ներկայացրեց այն ծրագիրը, որով պատրաստվում է առաջ մղել ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրսբերման գործընթացը: Շատերն այն որակեցին որպես «կոշտ Brexit»: Ընդհանուր առմամբ գործընթացը որոշակիություն ստացավ, որը հնարավորություն կտա թե´ ԵՄ-ին, թե´ Բրիտանիային և դրա մաս կազմող միավորներին կողմնորոշվել՝ իրենց հետագա քաղաքականությունը կառուցելիս:
Ստորև անդրադարձ կկատարենք Մեյի ծրագրի հիմնական դրույթներին և դրանց նշանակությանը կողմերից յուրաքանչյուրի համար, ինչը հնարավորություն կտա պատկերացնել կողմերի շահերն ու հետագա քայլերի մոտիվները:
Բրիտանիան դուրս կգա եվրոպական միասնական շուկայից և Մաքսային միությունից
Մեյը հայտարարեց, որ շարժվելու է «Գլոբալ Բրիտանիա» կառուցելու ճանապարհով, որն իր հայեցողությամբ կկառուցի իր արտաքին տնտեսական հարաբերություններն արտաքին գործընկերների հետ՝ չունենալով պարտավորություններ ԵՄ-ի առաջ:
Այդ կերպ Բրիտանիան, փաստացի կորցնում է մուտքը եվրոպական շուկա արտոնյալ պայմաններով, ինչը կարող է խնդիրներ ստեղծել ներդրողների համար: Միաժամանակ, սա կարող է ոչ միանշանակ ընդունվել նաև Մեծ Բրիտանիայի մաս կազմող միավորների, այդ թվում՝ Շոտլանդիայի կողմից։
Բրյուսելն, իր հերթին, բնականաբար կտուժի Բրիտանիայի այս որոշումից, սակայն չի թողնի այս հարցում կիսատ լուծումներ՝ կանխելու համար հետագա նախադեպերը:
ԵՄ հետ պահպանել առանց մաքսատուրքերի առևտուրը
Բրիտանիան պատրաստվում է ԵՄ-ի հետ նոր համաձայնագիր կնքել տնտեսական հարաբերությունների կարգավորման շուրջ, որը հնարավորություն կտա պահպանել առանց մաքսատուրքերի առևտուրը: Եթե տնտեսապես սա կարող է ձեռնտու գործարք լինել կողմերի համար, ապա քաղաքական առումով Բրյուսելը դժվար թե համաձայնի դրան: ԵՄ անդամ երկրներից ոմանք արդեն իսկ հայտարարել են, որ Բրիտանիան, դուրս գալով ԵՄ-ից, պետք է «տուժի»՝ կանխելու համար դոմինոյի էֆեկտը: Հակառակ դեպքում, ԵՄ անդամ մյուս երկրների մոտ նույնպես կարող է ցանկություն առաջանալ դուրս գալ ԵՄ-ից, ազատվելով բոլոր պարտավորություններից, և շարունակել օգտնվել տնտեսական արտոնյալ պայմաններից:
Միացյալ թագավորության ամրապնդում
Տեսնելով, որ Brexit-ի որոշումը ոչ միանշանակ է ընկալվում Միացյալ թագավորության անդամների՝ մասնավորապես Շոտլանդիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի կողմից, Մեյն այժմ շեշտադրում է Թագավորության ամրապնդման, նրանց շահերն ու առաջարկները հաշվի առնելու մտադրությունը:
Ե´վ Շոտլանդիան, և´ Հյուսիսային Իռլանդիան հանրաքվեի ժամանակ դեմ են արտահայտվել ԵՄ կազմից դուրս գալուն: Արդյունքների հրապարակումից հետո Շոտլանդիան կրկին բարձրացրել է անկախացման հանրաքվե անցկացնելու հարցը, նույնիսկ շրջանառության մեջ է դրվել համապատասխան օրինագիծը՝ երկրորդ հանրաքվե անցկացնելու վերաբերյալ: Շոտլանդիան նախընտրում է մնալ Մեծ Բրիտանիայի կազմում և միաժամանակ պահպանել անդամակցությունը ԵՄ-ին, մինչ դեռ Մեյը դժվար թե համաձայնի դրան:
Մյուս կողմից, Հյուսիսային Իռլանդիայի համար կենսական և սկզբունքային նշանակություն ունեն ԵՄ անդամ հանդիսացող Իռլանդիայի Հանրապետության հետ հարաբերությունները, այդ թվում՝ տնտեսության և շարժունակության ոլորտում արտոնյալ պայմանները: Եթե Brexit-ը սպառնա առկա իրավիճակին, իռլանդական կղզում հաստատված փխրուն կայունությունը կարող է ճաքեր տալ: Պատահական չէ, որ Մեյը հայտարարել է, որ ԵՄ հետ ապագա համաձայանգրում հատուկ դրույթ պետք է ներառվի, որը կապահովի Բրիտանիայի և Իռլանդիայի միջև հատուկ հարաբերությունների պահպանումը՝ հատկապես առևտրի և ազատ տեղաշարժի հարցերում:
Հաշվի առնելով Շոտլանդիայի անկախացման հանրաքվեի ժամանակ ԵՄ դիրքորոշումը՝ կարելի է ենթադրել, որ Բրյուսելը կխուսափի այս հարցում Էդինբուրգին ուղղակի աջակցելուց: Սակայն, չի բացառվում, որ Բրիտանիային «պատժելու» գործընթացում Շոտլանդիան ևս իր դերը խաղա:
Միգրացիոն հոսքերի սահմանափակում
Միգրացիոն խնդիրը ԵՄ կազմից դուրս գալու Մեծ Բրիտանիայի հիմնական դրդապատճառներից մեկն էր: Brexit-ից հետո Լոնդոնը մտադիր է սահմանափակել ԵՄ-ից միգրացիոն հոսքերը դեպի Միացյալ Թագավարություն: Միաժամանակ, նախատեսվում է պահպանել Բրիտանիայում բնակվող ԵՄ քաղաքացիների և ԵՄ-ում բնակվող Բրիտանիայի քաղաքացիների իրավունքները:
Սա թերևս այն հարցերից է, որոնցում Բրյուսելն էական լծակներ չունի Լոնդոնի վրա: Բնականաբար, երկու կողմերն էլ շահագրգռված են լինելու իրենց քաղաքացիների համար արտոնյալ պայմաններ ստեղծել, և այս հարցում ԵՄ-ն դժվար թե խնդիրներ ստեղծի Բրիտանիայի համար: Նույն կերպ Բրիտանիան մտադիր է պահպանել ԵՄ հետ համագործակցությունը նաև գիտության, կրթության և առողջապահության ոլորտներում: Կարևորվում է նաև անվտանգության, ահաբեկչության, միջագային հանացավորության դեմ պայքարում համագործակցությունը:
Այսպիսով, Բրիտանիան ընտրեց ԵՄ-ից խիստ ապահարզանի տարբերակը, որն իրեն հնարավորություն կտա ազատվել ԵՄ առաջ ունեցած պարտավորություններից: Մեյը հայտարարել է «Գլոբալ Բրիտանիա» կառուցելու մտադրության մասին՝ այդ թվում նախատեսելով սերտացնել տնտեսական հարաբերություններն ԱՄՆ-ի հետ և հարկային հատուկ քաղաքականության միջոցով նոր ներդրումներ գրավել: Միաժամանակ, Լոնդոնն ամեն ինչ անելու է ԵՄ-ից հնարավորինս լայն արտոնյալ պայմաններ ստանալու համար՝ չստանձնելով լրացուցիչ պարտավորություններ: Սակայն, այլ հարց է, որ այս մոտեցումը փոխադարձ ձեռնտու չէ, և ԵՄ-ն շարժվելու է Բրիտանիային «պատժելու» ճանապարհով՝ կանխելու համար նախադեպի տարածումը:
Ուստի, ամենայն հավանականությամբ, Բրյուսելն ու Լոնդոնը կպայմանավորվեն հիմնական ոլորտներում համագործակցության շուրջ՝ նվազագույն անհարմարություն հասցնելով սեփական քաղաքացիներին և միաժամանակ պահպանելով բարիդրացիական հարաբերությունները:  Սակայն սպասել, որ Բրիտանիան դուրս կգա առանց կորուստների, չարժի: Դրա փոխարեն, Մեյը փորձելու է կորուստները կոմպենսացնել արտաքին աշխարհի հետ տնտեսական կապերը խորացնելու և ընդլայնելու ճանապարհով:
Ինչ վերաբերում է Շոտլանդիային և Հյուսիսային Իռլանդիային, ապա վերջիններս ձգտելու են ապահարզանի այս գործընթացում պաշտպանել սեփական շահերն ու արտոնյալ պայմաններ ստանալ: Շոտլանդիայի ղեկավարությունն արդեն իսկ դժգոհություն է հայտնել, որ իրենց կարծիքը հաշվի չի առնվել այս գործընթացում, և այժմ Էդինբուրգը ներկայացրել է իր առաջարկները, որոնց ընդունումից և հետագա գործընթացում Շոտլանդիայի ներգրավման աստիճանից է կախված լինելու անկախացման երկրորդ հանրաքվե անցկացնելու կամ չանցկացնելու հարցը:

"Жесткий Brexit": что получит и что потеряет Британия?
Премьер-министр Великобритании Тереза Мэй представила ту программу, по которой она предполагает продвинуть процесс выхода Великобритании из ЕС. Многие охарактеризовали эту программу как "жесткий Brexit". В общей сложности процесс получил определенность, что позволит как ЕС, так и Британии, а также ее частям определиться в построении будущей собственной политики.
Ниже обратимся к основным положениям программы Мэй и их значениям для каждой из сторон, что позволит представить выгоды всех акторов и мотивацию их последующих шагов.
Британия выйдет из европейского общего рынка и Таможенного союза
Мэй заявила, что будет двигаться по пути построения "Глобальной Британии", что, по ее мнению, выстроит внешнеэкономические отношения с иностранными партнерами без обязательств перед ЕС.
Таким образом Британия, фактически, теряет выход на европейский рынок на льготных условиях, что может создать проблемы для инвесторов. Одновременно это может быть неоднозначно воспринято со стороны образований, составляющих часть Великобритании, в том числе и со стороны Шотландии.
В свою очередь Брюссель, естественно, пострадает от подобного решения Великобритании, однако не допустит в этом вопросе половинчатых решений - для предотвращения прецедентов в будущем.
Сохранить с ЕС беспошлинную торговлю
Британия готовится подписать с ЕС соглашение по урегулированию экономических отношений, которое позволит сохранить беспошлинную торговлю. Если в экономическом смысле это соглашение может оказаться выгодной сделкой для сторон, то в политическом смысле Брюссель вряд ли пойдет на такой шаг. Некоторые страны-члены ЕС уже заявили, что Британия, выходя из ЕС, должна "пострадать", чтобы предотвратить т.н. "эффект домино". В противном случае, и у других стран-членов ЕС также может возникнуть желание выйти из ЕС, и тем самым освободиться от всех обязательств, одновременно сохранив льготные экономические условия.
Укрепление Объединенного королевства
Видя, что решение по Brexit-у воспринимается неоднозначно среди членов Объединенного королевства, в частности, со стороны Шотландии и Северной Ирландии, Мэй на данный момент ставит акценты на укрепление Королевства, на учет их мнений и предложений.
И Шотландия, и Северная Ирландия во время референдума высказались против выхода Великобритании из ЕС. После опубликования результатов Шотландия вновь подняла вопрос проведения референдума по независимости, даже пущен в оборот соответствующий законопроект по проведению второго референдума. Шотландия предпочитает остаться в составе Великобритании и одновременно сохранить членство в ЕС; между тем Мэй вряд ли согласится на это.
С другой стороны для Северной Ирландии имеют жизненно важное и принципиальное значение отношения с членом ЕС Ирландской республикой, в том числе и льготные условия в экономических отношениях с ней, а также в передвижении. Если Brexit будет угрожать существующему положению, хрупкое равновесие на ирландском острове может дать трещину. Неслучайно, что Мэй заявила, что в будущем соглашении с ЕС должно быть особое положение, которое обеспечит сохранение особых отношений между Британией и Ирландией, особенно в вопросах торговли и свободного передвижения.
Учитывая позицию ЕС во время референдума по независимости Шотландии, можно предположить, что Брюссель уклонится от прямой поддержки Эдинбурга в данном вопросе. Однако не исключено, что в процессе "наказания" Британии Шотландия сыграет свою роль.
Ограничение миграционных потоков
Миграционные проблемы были одним из основных мотивов выхода Великобритании из ЕС. После Brexit-а Лондон намерен ограничить миграционные потоки из ЕС. Одновременно предполагается сохранить права живущих в Британии граждан ЕС, как и британцев, живущих в ЕС.
Это, возможно, является тем вопросом, в котором Брюссель не имеет существенных рычагов воздействия на Лондон. Естественно, обе стороны будут заинтересованы в создании льготных условий для своих граждан, и в этом вопросе ЕС вряд ли создаст проблемы для Британии. Таким же образом Британия намерена сохранить сотрудничество с ЕС в сфере науки, образования и здравохранения. Подчеркивается также важность сотрудничества в вопросах безопасности – в борьбе с терроризмом, международной преступностью.
Таким образом, Британия выбрала вариант строгого развода с ЕС, который позволит ей избавиться от обязательств перед ЕС. Мэй заявила о намерении построить "Глобальную Британию", в том числе предполагая сблизить экономические отношения с США, а при помощи особой налоговой политики обеспечить и новые инвестиции. Одновременно Лондон сделает все возможное для получения наиболее широких льгот, не беря при этом на себя дополнительных обязательств. Однако иной вопрос - такой подход не является взаимовыгодным, и ЕС будет двигаться по пути "наказания" Британии, для предотвращения распространения прецедента.
Следовательно, по всей вероятности, Брюссель и Лондон договорятся о сотрудничестве в основных областях, опустив до минимального уровня неудобства для собственных граждан и одновременно сохранив добрососедские отношения. Однако ожидать, что Британия выйдет без потерь, не стоит. Вместо этого Мэй попытается компенсировать потери, углубляя и расширяя экономические отношения с внешним миром.
Что касается Шотландии и Северной Ирландии, то последние будут стремиться к разводу, для сохранения в этом процессе собственных интересов и получения льготных условий. Руководство Шотландии уже выразило свое недовольство по поводу того, что их мнение в этом процессе не учитывается, и сегодня Эдинбург представил свои предложения, от степени принятия которых и от вовлечения Шотландии в будущие процессы будет зависеть вопрос проведения второго референдума по независимости.