Կոլումբիայի ապստամբները գերությունից ազատ են արձակել ՀՀ քաղաքացու
Կոլումբիայում հաջողությամբ է ավարտվել Հայաստանի քաղաքացի Արսեն Ոսկանյանին Ազգային ազատագրման բանակ (ԱԱԲ) ապստամբ խմբավորման գերությունից ազատելու գործողությունը: Այս մասին հայտնում է Вести-ն:
Որպես միջնորդ հանդես է եկել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն: Հաղորդվում է, որ ապստամբները Ոսկանյանին հանձնել են Չոկո դեպարտամենտի տարածքում: Ըստ  El Tiempo կոլումբիական թերթի՝ չնայած Կարմիր խաչը դեռ չի հայտնել ազատված գերու տվյալները, զինվորականներն ավելի վաղ ապստամբների ռադիո-բանակցությունների գաղտնալսման արդյունքում պարզել են, որ խոսքը գնում է 42-ամյա ՀՀ քաղաքացու մասին:
Նշենք, որ, ըստ տեղեկությունների, տղամարդը մեկնել է Կոլումբիա՝ անօրինական ճանապարհով Հայաստան տեղական թունավոր գորտեր տեղափոխելու համար:
Ըստ ԶԼՄ-ների՝ Ոսկանյանը հանդիսանում է Հայաստանի քաղաքացի, սակայն Կոլումբիա մուտք է գործել ռուսական անձնագրով:

В Колумбии уроженец Армении освобожден из плена
В Колумбии успешно завершена операция по освобождению уроженца Армении Арсена Восканяна из плена повстанческой группировки Армия национального освобождения (АНО). Посредником выступил Международный комитет Красного Креста (МККК), сообщает сайт телеканала Вести.
Сообщается, что повстанцы передали иностранного гражданина в сельской местности департамента Чоко. По информации колумбийской газеты El Tiempo, хотя Красный Крест не сообщил о личности освобожденного, ранее военные перехватили радиопереговоры повстанцев, в которых упоминался похищенный 42-летний уроженец Армении".
Сообщалось, что мужчина находился в Колумбии с целью нелегальной переправки в Армению местных ядовитых лягушек".
В статье также говорилось, что "Восканян является уроженцем Армении, однако въехал в Колумбию по российскому паспорту".