Օբաման աշխատանքային վերջին ժամերին Պաղեստինին փոխանցել է 221 մլն դոլար
ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբաման իր աշխատանքային վերջին ժամերին Պաղեստինին է փոխանցել 221 մլն դոլար, հայտնում է Associated Press գործակալությունը, հղում անելով իրավիճակի ծանոթ աղբյուրներին;
Վերջիններիս փոխանցմամբ՝ վարչակազմը պաշտոնապես հայտնել է Կոնգրեսին իր մտադրության մասին հունվարի 20-իառավոտյան՝ մինչ Դոնալդ Թրամփի երդմնակալությունը։
Ենթադրվում է, որ նախկին նախագահական վարչակազմի նման որոշումը կարող է առաջացնել Թրամփի ու նրա շրջապատի դժգոհությունը։ Նախընտրական արշավի ընթացքում Թրամփը խոստացել էր հարթել հարաբերություններն Իսրայելի հետ, որոնք, նրա կարծիքով՝ խարխլվել էին Օբամայի վարչակազմի կողմից։ Թրամփն արդեն փետրվարին Նեթանյահուին հրավիրել է այցելել Վաշինգտոն:

Обама в последние часы работы выделил $221 млн Палестине
Администрация бывшего президента США Барака Обамы в последние часы работы перевела Палестине $221 млн, передает Associated Press со ссылкой на чиновников, знакомых с вопросом.
По словам источника в Государственном департаменте и нескольких помощников в Конгрессе, команда Обамы официально уведомила Конгресс о намерении осуществить перевод утром 20 января - в день инаугурации избранного президента США Дональда Трампа. Письменное заявление о передаче $221 млн было отправлено в Конгресс "всего за несколько часов" до того, как Трамп принял присягу, передает Росбалт.
AP предполагает, что действия Обамы могут вызвать недовольство у администрации Трампа. Еще до инаугурации Трамп обещал перенести посольство страны в Израиле из Тель-Авива в Иерусалим. Накануне премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху сообщил, что Трамп пригласил его на встречу в Вашингтон в феврале.