Օբաման աշխատանքային վերջին ժամերին Պաղեստինին փոխանցել է 221 մլն դոլար
ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբաման իր աշխատանքային վերջին ժամերին Պաղեստինին է փոխանցել 221 մլն դոլար, հայտնում է Associated Press գործակալությունը, հղում անելով իրավիճակի ծանոթ աղբյուրներին;
Վերջիններիս փոխանցմամբ՝ վարչակազմը պաշտոնապես հայտնել է Կոնգրեսին իր մտադրության մասին հունվարի 20-իառավոտյան՝ մինչ Դոնալդ Թրամփի երդմնակալությունը։
Ենթադրվում է, որ նախկին նախագահական վարչակազմի նման որոշումը կարող է առաջացնել Թրամփի ու նրա շրջապատի դժգոհությունը։ Նախընտրական արշավի ընթացքում Թրամփը խոստացել էր հարթել հարաբերություններն Իսրայելի հետ, որոնք, նրա կարծիքով՝ խարխլվել էին Օբամայի վարչակազմի կողմից։ Թրամփն արդեն փետրվարին Նեթանյահուին հրավիրել է այցելել Վաշինգտոն:

US Sent $221 Million to Palestinians in Obama's Last Hours
Officials say the Obama administration in its waning hours defied Republican opposition and quietly released $221 million to the Palestinian Authority that GOP members of Congress had been blocking.
The aides said written notification dated Jan. 20 was sent to Congress just hours before Donald Trump took the oath of office, AP reports.
The Palestinian funding is likely to draw anger from some in Congress as well as the Trump White House. Trump has vowed to be a strong supporter of Israel and has invited Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu to visit Washington next month. He has also pledged to move the U.S. Embassy in Israel from Tel Aviv to Jerusalem.