Ռուսաստանը Սահմանադրության նախագիծ ունի Սիրիայի համար, ինչպես ժամանակին ԱՄՆ-ը՝ Իրաքի համար
Աստանայում Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի միջնորդությամբ կայացած բանակցությունների ուշագրավ կողմերից էր այն հանգամանքը, որ ռուսական կողմը բանակցող կողմերին ներկայացրեց Սիրիայի նոր Սահմանադրության սեփական նախագիծը: Այն ենթադրում է խորհրդարանի լիազորությունների ընդլայնում, մասնավորապես, խորհրդարանն է վճռելու պատերազմ կամ խաղաղություն հայտարարելու, ինչպես նաև նախագահի նկատմամբ իմփիչմենթի գործընթաց սկսելու հարցերը (նման լիազորություններ Սիրիայի խորհրդարանը ներկա Սահմանադրությամբ չունի): Ռուսական նախագիծն արգելում է զինված ուժերին միջամտել քաղաքական գործունեությանն, ինչպես նաև ամրագրում է միջազգային իրավունքի և միջազգային պայմանագրերի գերակայությունը ներքին օրենքների նկատմամբ, եթե դրանց միջև կա անհամապատասխանություն: Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն:
Նույն աղբյուրի համաձայն՝ Սիրիայի Սահմանադրության ռուսական տարբերակը նախատեսում է կառավարությունում պաշտոնների բաշխում տարբեր էթնոդավանական խմբերի միջև: Կառավարության փոխնախագահի և նախարարների նշանակումը տեղի է ունենալու Սիրիայի բնակչության բոլոր էթնիկ և կրոնական խմբերի համամասնական ներկայացվածության հիման վրա: Սիրիական Սահմանադրության ռուսական նախագիծը որոշ պաշտոններ է ամրագրում կրոնական և էթնիկ փոքրամասնությունների համար:
Աստանայում սիրիական պատվիրակություններին ներկայացված Սահմանադրության նախագծի համաձայն ինքնավար շրջաններում քրդերը կարող են իրենց լեզուն օգտագործել պաշտոնական արաբերեն լեզվի հետ հավասար: Բացի այդ, նախագիծը թույլատորւմ է երկրի պետական սահմանների փոփոխություն միայն հանրաքվեի միջոցով, որին պետք է մասնակցեն երկրի բոլոր քաղաքացիները:
Մեկ այլ դրույթով նախատեսվում է երկրի անվանումից (Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն) հանել արաբական բառը՝ թողնելով Սիրիայի Հանրապետություն: Նշենք, որ Սիրիայի քրդերն արդեն ողջունել են ռուսական նախագծի այս կետը:
Интерфакс-ի տվյալներով՝ ռուսական նախագծի համաձայն Սիրիայի նախագահն ընտրվելու է 7 տարի ժամկետով՝ առանց վերընտրվելու իրավունքի, երկրում ստեղծվելու է երկպալատ խորհրդարան, իսկ շարիաթը չի համարվելու օրենքի հիմնական աղբյուր:
Աստանայում սիրիական ընդդիմության ներկայացուցիչները հրաժարվել են դիտարկել ռուսական նախագիծը՝ նշելով, որ այն ներկայացվում է արտաքին ուժերի, այլ ոչ թե Սիրիայի ժողովրդի կողմից, հետևաբար, ենթակա չէ դիտարկման: Բացի այդ, ինչպես իրենք են նշել, իրենց խնդիրը երկրի Սահմանադրության մեջ չէ: Ինչ վերաբերվում է սիրիական կառավարությանը, ապա պաշտոնական Դամասկոսի արձագանքը բավական զգուշավոր է. այս փուլում Դամասկոսը բավարարվում է նախագծի առանձին հատվածների վերաբերյալ իր դիտարկումները ներկայացնելով, թեև ավելի վաղ բազմիցս հայտարարել է, որ «դրսից Սահամանդրության որևէ նախագիծ սիրիական կառավարությունը չի ընդունելու»:
Հատկանշական է, որ ընդդիմությունից մեղադրանքներ են հնչում Ռուսաստանի հասցեին՝ Սիրիայի Սահմանադրության ռուսական նախագիծը նմանացնելով 2005 թվականին Իրաքում ընդունված Սահմանադրության հետ, որը համարվում էր ամերիկյան նախագիծ: Ընդդիմության ներկայացուցիչները նշում են, որ Իրաքի Սահմանադրության օրինակը ցույց է տալիս, որ այլ երկրի կողմից գրված Սահմանադրությունը չի աշխատելու:
Ռուսական կողմը հերքում է այս մեղադրանքները՝ նշելով, որ Սահմանադրության նախագիծը մշակվել է՝ հաշվի առնելով հակամարտության բոլոր կողմերի՝ պաշտոնական Դամասկոսի, ընդդիմության և տարածաշրջանային երկրների տեսակետները: Ռուսական կողմի պնդմամբ Ռուսաստանի նպատակն է արագացնել Սիրիայում նոր Սահմանադրության ընդունման գործընթացը, այլ ոչ թե միջամտել ընդունման գործընթացին կամ պարտադրել սեփական տեսակետները:

Russia Has a Draft Constitution for Syria, as Then US Had for Iraq
The most remarkable aspect of the talks in Astana mediated by Russia, Iran and Turkey was the fact that the Russian side presented the negotiating parties its own draft of a new constitution of Syria. It implies an expansion of the powers of Parliament to decide on declaring war or peace, as well as starting the impeachment process against the President (Currently the Parliament has no such powers in the Syrian Constitution). The bill also prohibits the armed forces to intervene in political activities, as well as fixes the dominance of international law and international treaties over domestic laws if there is any discrepancy between them.
Russian version of the Syrian Constitution provides a distribution of posts in the Government according to the various ethno-religious groups. The appointment of Deputy Prime Minister and Ministers will be held on the basis of proportional representation of all ethnic and religious groups of the Syrian population. Russian project of the Syrian Constitution stipulates for certain posts among religious and ethnic minorities.
In the autonomous regions, according to the draft Constitution presented to Syrian delegations in Astana, Kurds can use their language equally with official Arabic language. In addition, the project allows to change the state borders only by means of a referendum, with the participation of all citizens of the country.
By another provision it is suggested to change the country's name (Syrian Arab Republic) by removing the word ‘’Arabic’’, and leaving only the Syrian Republic. It should be noted that the Syrian Kurds have welcomed the Russian point of this project.
According to the Russian draft project, the Syrian president is elected for 7 years, without the right of re-election,a bicameral parliament is established in the country, and Sharia law is no longer the main source of law.
The representatives of the Syrian opposition in Astana have refused to consider the Russian project, noting that it is submitted by external forces, not by the Syrian people, therefore, it is not a subject to consider. In addition, they stated that their problem is not in the Constitution.
As for the Syrian government, the official Syrian reaction was rather cautious. Damascus is satisfied at this stage by presenting its observations on certain parts of the project, although earlier it repeatedly stated that it "will not accept any project of Constitution outside the Syrian government."
It is noteworthy that the opposition accusations are made against Russia, saying the Russian variant of constitution is very much like the Constitution of Iraq, adopted in 2005, which was considered an American project. Opposition politicians state  taking into consideration the example of Iraq that any constitution written by other countries will not work for them.
Russian officials strongly deny the accusations, noting that the draft Constitution was developed taking into account the views of official Damascus, the opposition and other regional countries. The Russian side insisted that Russia's aim is just to speed up the process of adopting a new constitution in Syria, and not to interfere or impose their own views.