Արևմտյան դեմարշ Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի դեմ Աստանայում
Օրեր առաջ Աստանայում ավարտվեցին սիրիական հակամարտության կարգավորման շուրջ Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի միջնորդությամբ ընթացող բանակցությունները: Սիրիական կառավարության և ընդդիմության պատվիրակությունների միջև երկխոսությունը բեկումնային անվանել չի կարելի՝ չնայած միջնորդ երկրների գործադրած ջանքերին և նրանց կողմից ներկայացվող արդյունքներին: Միևնույն ժամանակ չի կարելի անտեսել գործընթացի կարևորությունը հակամարտությունը քաղաքական կարգավորման դաշտ տեղափոխելու ջանքերի տեսանկյունից:
Բանակցություններում հաջողություն գրանցելու հնարավորությունն, իրականում, մեծ չէր: Սիրիական հակամարտության մեջ ներգրավված հիմնական ներքին (քրդական ուժեր) և արտաքին խաղացողներից (ԱՄՆ, ԵՄ, Ծոցի երկրներ) մի քանիսի ոչ լիարժեք մասնակցությունը և այն հանգամանքը, որ նրանց շահերը պատշաճ կերպով չէին ներկայացվելու, ի սկզբանե, լրջորեն նվազեցնում էր հնարավոր համաձայնության, առավել ևս՝ դրա կայունության հավանականությունը: Բանակցությունների օրակարգում հստակության բացակայությունն ու միջնորդ երկրների միջև առկա տարաձայնություններն էլ ավելի էին դժվարացնում հնարավոր հաջողության հեռանկարը:
Աստանայի գործընթացի հիմնական ձախողումները
Նախ, Մոսկվան, Անկարան և Թեհրանը բանակցությունների նախապատրաստման փուլում ընդգծում էին այն հանգամանքը, որ սիրիական կառավարության և ընդդիմության պատվիրակությունների միջև հակամարտության 6 տարիների ընթացքում առաջին անգամ ուղղակի բանակցություններ են անցկացվելու: Եվ թեև նրանց հաջողվեց սիրիական պատվիրակություններին նստեցնել մեկ սեղանի շուրջ՝ ուղղակի բանակցություններ անցկացնել այդպես էլ չհաջողվեց. բանակցություններն ընթացան միջնորդների օգնությամբ:
Երկրորդ, նախատեսվում էր բանակցությունների արդյունքում ստորագրել եզրափակիչ փաստաթուղթ, որին պետք է միանային նաև սիրիական կառավարության և ընդդիմության պատվիրակությունները: Բայց արդյունքում միջնորդ երկրները պարզապես եռակողմ հայտարարություն տարածեցին՝ իրենց հավատարմությունը հայտնելով «Սիրիայի ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը»: Ռուսաստանը, Իրանն ու Թուրքիան հայտարարեցին, որ սիրիական հակամարտությունը պետք է լուծվի քաղաքական ճանապարհով, «ռազմական լուծում գոյություն չունի»: Երեք երկրները որոշում են կայացրել Սիրիայում հրադադարի դիտարկման եռակողմ մեխանիզմ ստեղծել, որն իր աշխատանքը կսկսի Աստանայում փետրվարից: Միջնորդները խոստանում են անկողմնակալ լինել հրադադարի ռեժիմի խախտողների նկատմամբ:
Երրորդ, Աստանայում բանակցությունների արդյունքում չհաջողվեց ձևավորել հակամարտության քաղաքական կարգավորման ճանապարհային քարտեզ կամ առաջիկա գործողությունների ծրագիր: Կողմերի տարակարծությունները և փոխադարձ մեղադրանքները թույլ չտվեցին անցում կատարել քաղաքական խնդիրների քննարկման՝ բավարարվելով միայն հրադադարի պահպանմանը վերաբերող հարցերի դիտարկմամբ:
Եվ վերջապես, թերևս ամենակարևորը, միջնորդ երկրները չկարողացան հակազդել Արևմուտքի բացահայտ դեմարշին և միջազգային բնույթ հաղորդել Աստանայի բանակցություններին: ՄԱԿ-ի հովանու ներքո Ժնևում սպասվող բանակցություններից առաջ ԱՄՆ-ը և ԵՄ-ն, ըստ էության, հրաժարվեցին Աստանայի բանակցություններին մասնակցելուց՝ բավարարվելով միայն դիտորդի կարգավիճակով: Աստանայի բանակցություններին մասնակցեց միայն Սիրիայի հարցով ՄԱԿ-ի բանագնաց Ստեֆան Դե Միստուրան, ինչը, թերևս, պայմանավորված էր այն հանգամանքով, որ անմիջապես սիրիական խնդրի կարգավորմամբ զբաղվող Միստուրայի բացակայությունը մեղմ ասած ընկալելի չէր լինի: Արևմուտքի դեմարշը լուրջ հարված էր Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի դիրքերին՝ սիրիական հակամարտության կարգավորման իրենց նախաձեռնության լեգիտիմացման տեսանկյունից, քանի որ  Արևմուտքի լիարժեք մասնակցությունը Աստանայի գործընթացին կնշանակեր այս երկրների «հաղթանակը»՝ սիրիական հակամարտության կարգավորման նախաձեռնությունը ստանձնելու իմաստով: Պատահական չէ, որ արևմտյան գործիչները, գնահատելով Աստանայում բանակցությունների անցկացումը, միևնույն է շեշտադրում են ՄԱԿ-ի հովանու ներքո Ժնևում բանակցություններին վերադառնալու անհրաժեշտությունը:
Աստանայում ձեռքբերված հիմնական հաջողությունները
Խոսելով գործընթացի գրանցած հաջողությունների մասին՝ պետք է կարևորել ինքնին բանակցությունների փաստը հակամարտությունը քաղաքական կարգավորման դաշտ տեղափոխելու ջանքերի տեսանկյունից: Ռուսական կողմի տվյալներով` Աստանայի բանակցություններին ընդդիմադիր 10-15 խմբավորման ներկայացուցիչ է մասնակցել, ինչն ինքնին դրական երևույթ է թե՛ ընդդիմադիրներին ահաբեկիչներից տարանջատելու, թե՛ կառավարության հետ երկխոսություն հաստատելու տեսանկյունից:
Երկրորդ, Սիրիայում 2016 թվականի դեկտեմբերի 29-ին կնքված զինադադարը սիրիական կառավարության և ընդդիմադիր մի շարք խմբավորումների միջև, ինչպես նաև Աստանայում զինադադարի դիտարկման մեխանիզմի ստեղծումը դրական հիմք են ստեղծում հետագա քաղաքական կարգավորման համար:
Երրորդ, չի բացառվում, որ Աստանայի բանակցությունները որոշակի հիմք դառնան Ժնևում ՄԱԿ-ի հովանու ներքո բանակցությունների վերսկսման համար և իրենց նպաստը բերեն Ժնևի գործընթացին:
Ռուսաստանը, Իրանն ու Թուրքիան Աստանայի գործընթացը շարունակելու նպատակ ունեն
Ակնհայտ է, որ միջնորդ երկրները, նախ և առաջ Ռուսաստանը, Աստանայի գործընթացը շարունակելու և առնվազն Ժնևի ձևաչափին համարժեք հարթակ ստեղծելու նպատակ ունեն: Ռուսական կողմը փորձելու է ներկայացնել, որ սա ամենակենսունակ ձևաչափն է, որտեղ ներկայացված են ինչպես սիրիական, այնպես էլ տարածաշրջանային ուժեր, և գործընթացի վրա բացասաբար ազդող ուժեր: Թերևս պատահական չէ, որ Սիրիայում հրադադարի դիտարկման եռակողմ մեխանիզմը գործելու է հենց Աստանայում:
Անառարկելի է, որ Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի միջև տարաձայնությունները Սիրիայում չափազանց շատ են, բայց նրանց հաջողվել է ստանձնել սիրիական հակամարտության կարգավորման նախաձեռնությունը, և նրանք այն հեշտությամբ չեն զիջի: Նրանց միավորող գլխավոր նպատակն այս պահին տարածաշրջանում և մասնավորապես Սիրիայում արտաքին ուժերի ներգրավվածությունը բացառելն է: Հասկանալի է, որ Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի համար արտաքին ուժն այս պարագայում Միացյալ Նահանգներն է:
Սիրիայում ռուս-ամերիկյան համագործակցության հնարավորությունը դեռևս սպառված չէ
Վերոնշյալն, իհարկե, դեռ չի նշանակում, թե ռուս-ամերիկյան համագործակցության հնարավորությունը Սիրիայում սպառված է: ԱՄՆ նորընտիր նախագահի վարչակազմը չի բացառում ՌԴ-ի հետ համատեղ պայքարի հնարավորությունը «Իսլամական պետության» դեմ: Իր հերթին, ռուսական կողմը չի բացառում, որ ԱՄՆ-ը ևս կարող է համապատասխան համաձայնությունների արդյունքում Սիրիայում հրադադարի պահպանման երաշխավոր դառնալ՝ հաշվի առնելով Սիրիայում ընդդիմադիր մի շարք խմբավորումների վրա ունեցած իր ազդեցությունը:
Ռուսաստանն էականորեն ամրապնդում է իր դիրքերը որպես միջնորդ և զինադադարի երաշխավոր
Ամրապնդելով իր ներկայությունը Սիրիայում և և ձեռնամուխ լինելով ռազմական գործողությունների իրականացմանը՝ Ռուսաստանն այժմ փորձում է համանման դերակատարում ունենալ նաև հակամարտության կարգավորման գործընթացում: Աստանայի գործընթացի, իսկ ավելի վաղ նաև Մոսկվայում ընդդիմության տարբեր թևերի հետ երկխոսության միջոցով Ռուսաստանն էականորեն ընդլայնել է ընդդիմության հետ ունեցած իր կապերը և այժմ փորձում է հանդես գալ անկողմնակալ միջնորդի և զինադադարի երաշխավորի դիրքերից՝ ապահովելով իր դերակատարումը հետագա գործընթացներում: Այս տեսանկյունից ամենևին պատահական չէր այն հանգամանքը, որ Ռուսաստանը բանակցող սիրիական կողմերին ներկայացրեց Սիրիայի նոր Սահմանադրության սեփական նախագիծը՝ ներկայացնելով այն «որպես հսկայական քայլ առաջ դեպի խաղաղություն»:

Западный демарш против России, Ирана и Турции в Астане
В Астане завершились переговоры по сирийскому урегулированию. Диалог между делегациями сирийского правительства и оппозиции прорывным не назовешь, несмотря на усилия стран-посредников (Россия, Турция, Иран) и те результаты, которые они пытаются представить. Одновременно нельзя недооценивать важность процесса с точки зрения усилий по переходу к политическому урегулированию конфликта.
С самого начала было ясно, что у процесса нет больших шансов на успех. Неполноценное участие или отсутствие некоторых внутренних (курдские силы) и внешних игроков (США, ЕС, страны Залива) и тот факт, что их интересы не будут представлены соответствующим образом, с самого начала серьезно снижали возможности принятия соглашения. Отсутствие ясности в повестке дня переговоров и разногласия между странами-посредниками еще больше осложнили перспективу возможного успеха.
Основные неудачные факторы переговоров в Астане
Во-первых, Москва, Анкара и Тегеран на этапе планирования переговоров подчеркивали тот факт, что впервые за 6 лет конфликта им удастся организовать прямые переговоры между сирийским правительством и оппозицией. И хотя им удалось усадить стороны за один стол, о прямых переговорах речи быть не может: переговоры были проведены с помощью посредников.
Во-вторых, ожидалось, что в результате переговоров будет подписана совместная декларация, к которой присоединятся также делегации сирийского правительства и оппозиции. Однако в результате страны-посредники просто распространили совместное трехстороннее заявление о создании механизма по мониторингу за перемирием в Сирии.
В-третьих, в результате переговоров в Астане стороны не смогли сформировать дорожную карту или план действий по урегулированию конфликта. Стороны даже не смогли перейти к обсуждению политических вопросов, ограничившись рассмотрением вопросов, касающихся соблюдения перемирия.
И, наконец, пожалуй, самое главное, Россия, Турция и Иран не смогли противостоять демаршу Запада и придать переговорам в Астане международный характер. До начала переговоров в Женеве под эгидой ООН США и ЕС, по сути, отказались принять полноценное участие в переговорах в Астане, ограничившись лишь статусом наблюдателя. Западный демарш стал серьезным ударом по позициям России, Ирана и Турции - с точки зрения легитимации их инициативы урегулирования сирийского конфликта, поскольку полноценное участие Запада в переговорах в Астане означало бы "победу" этих трех стран. Не случайно, что западные деятели, оценивая важность проведения переговоров в Астане, подчеркивали необходимость веннуться к переговорам в Женеве под эгидой ООН.
Успехи, достигнутые в Астане
Говоря об успехах процесса, следует отметить сам факт переговоров с точки зрения усилий перевода конфликта в русло политического урегулирования. По данным российской стороны, в переговорах в Астане приняли участие представители 10-15 оппозиционных групп, что само по себе является положительным явлением как с точки зрения размежевании террористов и оппозиции в Сирии, так и установления диалога с сирийским правительством.
Во-вторых, установление перемирия между сирийским правительством и некоторыми оппозиционными группировками, а также создание механизма по мониторингу за перемирием создают положительную основу для дальнейшего политического процесса.
Россия, Турция и Иран намерены продолжить переговоры в Астане
Уже сегодня очевидно, что страны-посредники, в первую очередь, Россия,  намерены продолжить формат переговоров в Астане или хотя бы создать платформу - наравне с Женевой. Российская сторона постарается убедить, что это самый жизнеспособный формат, где представлены как сирийские стороны, так и региональные игроки.
Бесспорным остается тот факт, что между Россией, Турцией и Ираном существует слишком много разногласий в Сирии, но им удалось на данном этапе взять инициативу сирийского урегулирования в свои руки и они не намерены упускать ее. Основной целью, которая объединяет их сейчас, является предотвращение вовлечения внешних сил (в данном случае - США) в дела в региона, в частности, в Сирии.
Возможность российско-американского сотрудничества в Сирии еще не утрачена
Вышеуказанное еще не означает, что возможность российско-американского сотрудничества в Сирии навсегда утрачена. Президент США не исключает возможность совместной борьбы с Россией против "Исламского государства", а Россия, в свою очередь, не исключает, что в какой-то момент США могут стать гарантом перемирия в Сирии наряду с Россией, Ираном и Турцией.
Россия значительно укрепляет свои позиции в качестве посредника и гаранта режима прекращения огня
Укрепив свое военное присутствие в Сирии, Россия сейчас пытается играть аналогичную роль в мирном процессе. В результате переговоров в Астане, а также благодаря отдельным встречам в Москве Россия значительно укрепила свои связи с сирийской оппозицией и сейчас пытается выступать в качестве беспристрастного посредника и гаранта режима прекращения огня, обеспечивая свою роль в дальнейших процессах. С этой точки зрения неслучайным является тот факт, что Россия представила свой вариант новой Конституции в Сирии, пытаясь представить его как "огромный шаг в сторону мира".