Արևմտյան դեմարշ Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի դեմ Աստանայում
Օրեր առաջ Աստանայում ավարտվեցին սիրիական հակամարտության կարգավորման շուրջ Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի միջնորդությամբ ընթացող բանակցությունները: Սիրիական կառավարության և ընդդիմության պատվիրակությունների միջև երկխոսությունը բեկումնային անվանել չի կարելի՝ չնայած միջնորդ երկրների գործադրած ջանքերին և նրանց կողմից ներկայացվող արդյունքներին: Միևնույն ժամանակ չի կարելի անտեսել գործընթացի կարևորությունը հակամարտությունը քաղաքական կարգավորման դաշտ տեղափոխելու ջանքերի տեսանկյունից:
Բանակցություններում հաջողություն գրանցելու հնարավորությունն, իրականում, մեծ չէր: Սիրիական հակամարտության մեջ ներգրավված հիմնական ներքին (քրդական ուժեր) և արտաքին խաղացողներից (ԱՄՆ, ԵՄ, Ծոցի երկրներ) մի քանիսի ոչ լիարժեք մասնակցությունը և այն հանգամանքը, որ նրանց շահերը պատշաճ կերպով չէին ներկայացվելու, ի սկզբանե, լրջորեն նվազեցնում էր հնարավոր համաձայնության, առավել ևս՝ դրա կայունության հավանականությունը: Բանակցությունների օրակարգում հստակության բացակայությունն ու միջնորդ երկրների միջև առկա տարաձայնություններն էլ ավելի էին դժվարացնում հնարավոր հաջողության հեռանկարը:
Աստանայի գործընթացի հիմնական ձախողումները
Նախ, Մոսկվան, Անկարան և Թեհրանը բանակցությունների նախապատրաստման փուլում ընդգծում էին այն հանգամանքը, որ սիրիական կառավարության և ընդդիմության պատվիրակությունների միջև հակամարտության 6 տարիների ընթացքում առաջին անգամ ուղղակի բանակցություններ են անցկացվելու: Եվ թեև նրանց հաջողվեց սիրիական պատվիրակություններին նստեցնել մեկ սեղանի շուրջ՝ ուղղակի բանակցություններ անցկացնել այդպես էլ չհաջողվեց. բանակցություններն ընթացան միջնորդների օգնությամբ:
Երկրորդ, նախատեսվում էր բանակցությունների արդյունքում ստորագրել եզրափակիչ փաստաթուղթ, որին պետք է միանային նաև սիրիական կառավարության և ընդդիմության պատվիրակությունները: Բայց արդյունքում միջնորդ երկրները պարզապես եռակողմ հայտարարություն տարածեցին՝ իրենց հավատարմությունը հայտնելով «Սիրիայի ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը»: Ռուսաստանը, Իրանն ու Թուրքիան հայտարարեցին, որ սիրիական հակամարտությունը պետք է լուծվի քաղաքական ճանապարհով, «ռազմական լուծում գոյություն չունի»: Երեք երկրները որոշում են կայացրել Սիրիայում հրադադարի դիտարկման եռակողմ մեխանիզմ ստեղծել, որն իր աշխատանքը կսկսի Աստանայում փետրվարից: Միջնորդները խոստանում են անկողմնակալ լինել հրադադարի ռեժիմի խախտողների նկատմամբ:
Երրորդ, Աստանայում բանակցությունների արդյունքում չհաջողվեց ձևավորել հակամարտության քաղաքական կարգավորման ճանապարհային քարտեզ կամ առաջիկա գործողությունների ծրագիր: Կողմերի տարակարծությունները և փոխադարձ մեղադրանքները թույլ չտվեցին անցում կատարել քաղաքական խնդիրների քննարկման՝ բավարարվելով միայն հրադադարի պահպանմանը վերաբերող հարցերի դիտարկմամբ:
Եվ վերջապես, թերևս ամենակարևորը, միջնորդ երկրները չկարողացան հակազդել Արևմուտքի բացահայտ դեմարշին և միջազգային բնույթ հաղորդել Աստանայի բանակցություններին: ՄԱԿ-ի հովանու ներքո Ժնևում սպասվող բանակցություններից առաջ ԱՄՆ-ը և ԵՄ-ն, ըստ էության, հրաժարվեցին Աստանայի բանակցություններին մասնակցելուց՝ բավարարվելով միայն դիտորդի կարգավիճակով: Աստանայի բանակցություններին մասնակցեց միայն Սիրիայի հարցով ՄԱԿ-ի բանագնաց Ստեֆան Դե Միստուրան, ինչը, թերևս, պայմանավորված էր այն հանգամանքով, որ անմիջապես սիրիական խնդրի կարգավորմամբ զբաղվող Միստուրայի բացակայությունը մեղմ ասած ընկալելի չէր լինի: Արևմուտքի դեմարշը լուրջ հարված էր Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի դիրքերին՝ սիրիական հակամարտության կարգավորման իրենց նախաձեռնության լեգիտիմացման տեսանկյունից, քանի որ  Արևմուտքի լիարժեք մասնակցությունը Աստանայի գործընթացին կնշանակեր այս երկրների «հաղթանակը»՝ սիրիական հակամարտության կարգավորման նախաձեռնությունը ստանձնելու իմաստով: Պատահական չէ, որ արևմտյան գործիչները, գնահատելով Աստանայում բանակցությունների անցկացումը, միևնույն է շեշտադրում են ՄԱԿ-ի հովանու ներքո Ժնևում բանակցություններին վերադառնալու անհրաժեշտությունը:
Աստանայում ձեռքբերված հիմնական հաջողությունները
Խոսելով գործընթացի գրանցած հաջողությունների մասին՝ պետք է կարևորել ինքնին բանակցությունների փաստը հակամարտությունը քաղաքական կարգավորման դաշտ տեղափոխելու ջանքերի տեսանկյունից: Ռուսական կողմի տվյալներով` Աստանայի բանակցություններին ընդդիմադիր 10-15 խմբավորման ներկայացուցիչ է մասնակցել, ինչն ինքնին դրական երևույթ է թե՛ ընդդիմադիրներին ահաբեկիչներից տարանջատելու, թե՛ կառավարության հետ երկխոսություն հաստատելու տեսանկյունից:
Երկրորդ, Սիրիայում 2016 թվականի դեկտեմբերի 29-ին կնքված զինադադարը սիրիական կառավարության և ընդդիմադիր մի շարք խմբավորումների միջև, ինչպես նաև Աստանայում զինադադարի դիտարկման մեխանիզմի ստեղծումը դրական հիմք են ստեղծում հետագա քաղաքական կարգավորման համար:
Երրորդ, չի բացառվում, որ Աստանայի բանակցությունները որոշակի հիմք դառնան Ժնևում ՄԱԿ-ի հովանու ներքո բանակցությունների վերսկսման համար և իրենց նպաստը բերեն Ժնևի գործընթացին:
Ռուսաստանը, Իրանն ու Թուրքիան Աստանայի գործընթացը շարունակելու նպատակ ունեն
Ակնհայտ է, որ միջնորդ երկրները, նախ և առաջ Ռուսաստանը, Աստանայի գործընթացը շարունակելու և առնվազն Ժնևի ձևաչափին համարժեք հարթակ ստեղծելու նպատակ ունեն: Ռուսական կողմը փորձելու է ներկայացնել, որ սա ամենակենսունակ ձևաչափն է, որտեղ ներկայացված են ինչպես սիրիական, այնպես էլ տարածաշրջանային ուժեր, և գործընթացի վրա բացասաբար ազդող ուժեր: Թերևս պատահական չէ, որ Սիրիայում հրադադարի դիտարկման եռակողմ մեխանիզմը գործելու է հենց Աստանայում:
Անառարկելի է, որ Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի միջև տարաձայնությունները Սիրիայում չափազանց շատ են, բայց նրանց հաջողվել է ստանձնել սիրիական հակամարտության կարգավորման նախաձեռնությունը, և նրանք այն հեշտությամբ չեն զիջի: Նրանց միավորող գլխավոր նպատակն այս պահին տարածաշրջանում և մասնավորապես Սիրիայում արտաքին ուժերի ներգրավվածությունը բացառելն է: Հասկանալի է, որ Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի համար արտաքին ուժն այս պարագայում Միացյալ Նահանգներն է:
Սիրիայում ռուս-ամերիկյան համագործակցության հնարավորությունը դեռևս սպառված չէ
Վերոնշյալն, իհարկե, դեռ չի նշանակում, թե ռուս-ամերիկյան համագործակցության հնարավորությունը Սիրիայում սպառված է: ԱՄՆ նորընտիր նախագահի վարչակազմը չի բացառում ՌԴ-ի հետ համատեղ պայքարի հնարավորությունը «Իսլամական պետության» դեմ: Իր հերթին, ռուսական կողմը չի բացառում, որ ԱՄՆ-ը ևս կարող է համապատասխան համաձայնությունների արդյունքում Սիրիայում հրադադարի պահպանման երաշխավոր դառնալ՝ հաշվի առնելով Սիրիայում ընդդիմադիր մի շարք խմբավորումների վրա ունեցած իր ազդեցությունը:
Ռուսաստանն էականորեն ամրապնդում է իր դիրքերը որպես միջնորդ և զինադադարի երաշխավոր
Ամրապնդելով իր ներկայությունը Սիրիայում և և ձեռնամուխ լինելով ռազմական գործողությունների իրականացմանը՝ Ռուսաստանն այժմ փորձում է համանման դերակատարում ունենալ նաև հակամարտության կարգավորման գործընթացում: Աստանայի գործընթացի, իսկ ավելի վաղ նաև Մոսկվայում ընդդիմության տարբեր թևերի հետ երկխոսության միջոցով Ռուսաստանն էականորեն ընդլայնել է ընդդիմության հետ ունեցած իր կապերը և այժմ փորձում է հանդես գալ անկողմնակալ միջնորդի և զինադադարի երաշխավորի դիրքերից՝ ապահովելով իր դերակատարումը հետագա գործընթացներում: Այս տեսանկյունից ամենևին պատահական չէր այն հանգամանքը, որ Ռուսաստանը բանակցող սիրիական կողմերին ներկայացրեց Սիրիայի նոր Սահմանադրության սեփական նախագիծը՝ ներկայացնելով այն «որպես հսկայական քայլ առաջ դեպի խաղաղություն»:

Western Demarche Against Russia, Iran and Turkey in Astana
A few days ago negotiations on the Syrian settlement ended in Astana. The dialogue between the delegations of the Syrian government and opposition cannot be called a breakthrough, despite the efforts made by the mediating countries (Russia, Turkey, Iran) and the results presented by them. At the same time one cannot underestimate the importance of the process in terms of the effort to move towards a political settlement of the conflict.
From the very beginning it was clear that the process has not much chance to succeed. Partial participation or absence of some of the internal (Kurdish forces) and external forces (the US, European Union, Gulf states) involved in the conflict and the fact that their interests would not be presented in an appropriate way seriously reduced the possibility of coming to an agreement. The lack of clarity on the agenda of negotiations and disagreements between the intermediary countries further complicate the prospect of possible success.
The main failures of negotiations in Astana
First, Moscow, Ankara and Tehran at the planning stage of negotiations highlighted the fact that for the first time in 6 years of the conflict they will manage to organize direct talks between the Syrian government and the opposition. As a result, it was impossible to organize direct negotiations: talks were conducted with the help of mediators.
Second, it was expected that a final document would be signed and the Syrian delegations would join it. However, the mediating countries just released a joint tripartite declaration, announcing about establishing a monitoring mechanism for the ceasefire in Syria.
Third, negotiating sides failed to form a road map or action plan to solve the conflict. They even were not able to move to the discussion of political issues and considered issues only referring to the observance of the truce.
At last, maybe, the most important, Russia, Turkey and Iran failed to confront the demarche of the West. Before negotiations in Geneva under the auspices of the UN, the US and the European Union, in fact, refused to take full participation in the negotiations in Astana (they were observers of the process). The Western demarche was a serious blow to the positions of Russia, Iran and Turkey in terms of legitimizing their initiative of the Syrian conflict settlement, because their full participation would mean "victory" of these three countries.
The successes achieved in Astana
When talking about the positive results of the Astana talks, one should highlight the fact that the negotiations were a step towards a political settlement. According to the Russian side, 10-15 representatives of the opposition groups took part in the negotiations, which itself is a positive step in terms of distinguishing the terrorists from the opposition in Syria as well as in terms of establishing a dialogue with the Syrian government.
Second, the talks between the Syrian government and the opposition as well as a monitoring mechanism for the ceasefire in Syria create a positive basis for further political process.
Russia, Turkey and Iran plan to continue negotiations in Astana
It is already obvious that intermediaries, first, Russia, intend to continue negotiations in Astana or at least create a platform equal to Geneva. The Russian side will try to convince that this is the most sustainable format for negotiations, where both the Syrian sides and regional powers are represented.
There is no doubt that there are many disagreements between Russia, Iran and Turkey in Syria, but they have managed take the initiative of the Syrian settlement in their hands and they will not easily loss it. The main goal that unites them now is preventing the involvement of external forces (mainly the US) in the Syrian conflict and regional issues.
The possibility of Russian-American cooperation in Syria is not yet lost
The above mentioned does not yet mean that the possibility of Russian-American cooperation in Syria is lost forever. The US President does not exclude the possibility of joint fight with Russia against the "Islamic State". The Russian side, in his turn, does not exclude that the US may also become guarantor of truce in Syria, along with Russia, Iran, and Turkey.
Russia has significantly strengthened its position as a mediator and guarantor of ceasefire
Having strengthened its military presence in Syria, Russia now tries to take a similar role in the peace process. As a result of Astana talks, as well as separate meeting in Moscow, Russia has significantly strengthened its ties with the Syrian opposition and now tries to act as an impartial mediator and guarantor of ceasefire, providing its role in further processes. From this point of view it is not accidental that Russia presented its own draft of a new Constitution of Syria, trying to present it as a "huge step towards peace."