ԼՂՀ ՊՆ. ադրբեջանական կողմը դիմել է սադրիչ գործողությունների
Այսօր ադրբեջանական կողմը ԵԱՀԿ առաքելությանը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած դիտարկման ժամանակ իր առաջնային դիրքեր դուրս չբերելուց հետո, սահմանին նորից դիմել է սադրիչ գործողությունների: Ժամը 17:00-ից 18:50-ն ընկած ժամանակահատվածում հակառակորդն իր բնակավայրերի մերձակայքում տեղակայված կրակային հենակետերից 85մմ-ոց Դ-44 տիպի հրանոթներից ուղիղ նշանառությամբ արկակոծության է ենթարկել ՊԲ արևելյան ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերը: Բացի հրանոթներից ադրբեջանական զինուժը ինչպես արևելյան, այնպես էլ հյուսիսային (Թալիշ) ուղղությամբ կիրառում է տարբեր տրամաչափի ականանետեր: Այս պահի դրությամբ, հրանոթներից և ականանետերից, ընդհանուր առմամբ, արձակվել է 46 արկ, որից 22-ը հրանոթներից, 24-ը՝ ականանետերից:
Հակառակորդի նախահարձակ գործողությունների հետևանքով ՊԲ-ն կորուստներ չունի:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված սադրիչ գործողությունների և դրանց հետևանքների ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է պաշտոնական Բաքվի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա: Նման սադրանքերի շարունակականության դեպքում ԼՂՀ պաշտպանության բանակն, Արցախի պետական սահմանների անվտանգությունն ապահովելու նպատակով, իրեն իրավունք է վերապահում դիմելու ոչ համարժեք քայլերի:

Заявление минобороны НКР: азербайджанская сторона прибегла к провокационным действиям
Азербайджанская  сторона сегодня, после того, как в ходе мониторинга не вывела миссию ОБСЕ на свои передовые рубежи, на карабахско-азербайджанской границе вновь прибегла к провокационным действиям, сообщает Panorama.am со ссылкой на минобороны НКР.
В период с 17:00 до 18:50 ВС Азербайджана из размещенных возле своих населенных пунктов огневых позиций из 85-мм пушек Д-44 под прямым прицелом обстреляли боевые позиции Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики (НКР), дислоцированные в восточном направлении границы.
Помимо пушек, ВС Азербайджана как в восточном, так и северном (Талыш) направлениях применяет минометы различного калибра.
На данный момент из пушек и минометов ВС Азербайджана выпустили в общей сложности 46 снарядов (22 – из пушек, 24 – из минометов).
Как передает пресс-служба минобороны НКР, вследствие наступательных действий ВС Азербайджана с армянской стороны потерь нет.
Минобороны НКР заявляет, что вся ответственность за инициированные Азербайджаном провокационные действия и их последствия ложится на военно-политическое руководство официального Баку. В случае продолжения подобных провокаций АО НКР, с целью обеспечения безопасности госграницы НКР, считает себя вправе прибегнуть к действиям, которые будут больше, чем соразмерными.