Նախագահն ընդունել է Շվեդիայի խորհրդարանական պատվիրակությանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Շվեդիայի Թագավորության խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Քեննեթ Ֆորշլունդի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է բարեկամ Շվեդիայից ժամանած հյուրերին և ընդգծել խորհրդարանականների դերը միջպետական հարաբերությունների զարգացման ու ամրապնդման գործում: Նշելով, որ Հայաստանի և Շվեդիայի հարաբերությունները վերջին տարիներին բնորոշվում են դինամիկ առաջընթացով՝ Սերժ Սարգսյանը վստահեցրել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է առաջիկայում ևս այդ դինամիկան պահպանելու Սկանդինավյան տարածաշրջանում իր կարևոր ու վստահելի գործընկերներից մեկի՝ Շվեդիայի հետ: Երկկողմ հարաբերություններին նոր որակ հաղորդելու ցանկությունը, Հանրապետության Նախագահի խոսքով, պայմանավորված է ոչ միայն քաղաքական և տնտեսական շահերով, այլ նաև արժեհամակարգային նկատառումներով. Շվեդիան Հայաստանի համար օրինակելի երկիր է ընդհանուր եվրոպական արժեհամակարգին նվիրվածությամբ, կայացած ժողովրդավարությամբ, մարդու իրավունքների իրացման բարձր մակարդակով և օրենքի գերակայությամբ, ինչին ձգտում է հասնել Հայաստանը՝ տարիներ շարունակ իրականացնելով համալիր բարեփոխումներ:
Շվեդիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ Հայաստան այցի օրակարգը բավականին հագեցած է և օգտակար: Նա ընդգծել է, որ այն հարցերը, որոնք վերաբերում են Եվրոպական հարևանության քաղաքականությանը և Արևելյան գործընկերությանը, մշտապես գտնվում են Շվեդիայի խորհրդարանի ուշադրության ներքո և աշխույժ քննարկվում են: «Այս հարցերի շուրջ մեր խորհրդարանում բազմակուսակցական համաձայնություն կա, և անկախ կուսակցական պատկանելությունից, կա աջակցություն այս համագործակցությանն ու մասնավորապես այն ծրագրերին, որ նախաձեռնվում են Եվրոպական միության կողմից՝ Արևելյան գործընկերության երկրների հետ համագործակցությամբ»,-ասել է Քեննեթ Ֆորշլունդը:
Հանդիպմանը զրուցակիցները հայ-շվեդական երկկողմ հարաբերություններից բացի անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ նոր շրջանակային համաձայնագրի շուրջ ընթացող բանակցություններին, Եվրոպական կառույցների հետ Հայաստանի համագործակցությանը, ինչպես նաև ՀՀ առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին և կառավարման նոր համակարգի անցնելու այս փուլում դրանց կարևորությանը:

RA President: Armenia Is Interested in Maintaining the Dynamics with Sweden
On February 8 the RA President Serzh Sargsyan received a delegation headed by the Chairman of the Foreign Relations Commission of the Parliament of the Kingdom of Sweden Kenneth G Forslund, the press service of the RA President informs.
The President of Armenia welcomed the guests from the friendly Sweden and stressed the role of the parliamentarians in the development and strengthening of the interstate relations. Noting that in recent years the relations between Armenia and Sweden show dynamic advancement, Serzh Sargsyan ensured that Armenia is interested in maintaining the dynamics with Sweden – one of Armenia’s important and reliable partners in the Scandinavian region. According to the President, the desire to give a new quality to the bilateral relations is conditioned not only by political and economic interests but also by our common system of values. Sweden is an exemplary country for Armenia considering her dedication to the common European system of values, mature democracy, high level of adherence to human rights and the rule of law. Armenia is striving to achieve the same, implementing towards that end continuous and comprehensive reforms.
The Chairman of the Foreign Relations Commission of the Parliament of the Kingdom of Sweden noted that the agenda of the delegation’s visit to Armenia is rather full and substantial. He underscored that the issues related to the European Neighborhood Policy and Eastern Partnership remain under the constant attention of the Swedish Parliament and are debated actively. "There is an inter-partisan consensus on this issue in our Parliament, and regardless of the party affiliation, there is a support for this cooperation and particularly for the programs which are initiated by the European Union with the Eastern Partnership," said Kenneth Forslund.
At the meeting, along with the issues related to the Armenian-Swedish bilateral relations, the parties spoke about the negotiations on the new Armenia-EU framework agreement, Armenia’s cooperation with the European structures as well as the upcoming parliamentary elections in Armenia and their importance at this stage of transfer to the parliamentary system of governance.