Նախագահն ընդունել է Շվեդիայի խորհրդարանական պատվիրակությանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Շվեդիայի Թագավորության խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Քեննեթ Ֆորշլունդի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է բարեկամ Շվեդիայից ժամանած հյուրերին և ընդգծել խորհրդարանականների դերը միջպետական հարաբերությունների զարգացման ու ամրապնդման գործում: Նշելով, որ Հայաստանի և Շվեդիայի հարաբերությունները վերջին տարիներին բնորոշվում են դինամիկ առաջընթացով՝ Սերժ Սարգսյանը վստահեցրել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է առաջիկայում ևս այդ դինամիկան պահպանելու Սկանդինավյան տարածաշրջանում իր կարևոր ու վստահելի գործընկերներից մեկի՝ Շվեդիայի հետ: Երկկողմ հարաբերություններին նոր որակ հաղորդելու ցանկությունը, Հանրապետության Նախագահի խոսքով, պայմանավորված է ոչ միայն քաղաքական և տնտեսական շահերով, այլ նաև արժեհամակարգային նկատառումներով. Շվեդիան Հայաստանի համար օրինակելի երկիր է ընդհանուր եվրոպական արժեհամակարգին նվիրվածությամբ, կայացած ժողովրդավարությամբ, մարդու իրավունքների իրացման բարձր մակարդակով և օրենքի գերակայությամբ, ինչին ձգտում է հասնել Հայաստանը՝ տարիներ շարունակ իրականացնելով համալիր բարեփոխումներ:
Շվեդիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ Հայաստան այցի օրակարգը բավականին հագեցած է և օգտակար: Նա ընդգծել է, որ այն հարցերը, որոնք վերաբերում են Եվրոպական հարևանության քաղաքականությանը և Արևելյան գործընկերությանը, մշտապես գտնվում են Շվեդիայի խորհրդարանի ուշադրության ներքո և աշխույժ քննարկվում են: «Այս հարցերի շուրջ մեր խորհրդարանում բազմակուսակցական համաձայնություն կա, և անկախ կուսակցական պատկանելությունից, կա աջակցություն այս համագործակցությանն ու մասնավորապես այն ծրագրերին, որ նախաձեռնվում են Եվրոպական միության կողմից՝ Արևելյան գործընկերության երկրների հետ համագործակցությամբ»,-ասել է Քեննեթ Ֆորշլունդը:
Հանդիպմանը զրուցակիցները հայ-շվեդական երկկողմ հարաբերություններից բացի անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ նոր շրջանակային համաձայնագրի շուրջ ընթացող բանակցություններին, Եվրոպական կառույցների հետ Հայաստանի համագործակցությանը, ինչպես նաև ՀՀ առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին և կառավարման նոր համակարգի անցնելու այս փուլում դրանց կարևորությանը:

Президент Армении принял делегацию парламента Швеции
Президент Серж Саргсян принял делегацию, возглавляемую председателем Комиссии по внешним отношениям Парламента Королевства Швеции Кеннетом Форшлундом, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Республики приветствовал прибывших из дружественной Швеции гостей и подчеркнул роль парламентариев в деле развития и укрепления межгосударственных отношений. Отметив, что отношения Армении и Швеции в последние годы характеризуются динамичным прогрессом, Серж Саргсян заверил, что Армения заинтересована и впредь сохранять эту динамику с одним из важных и надежных партнеров в Скандинавском регионе - Швецией. Желание придать новое качество двусторонним отношениям, по словам президента Республики, обусловлено не только политическими и экономическими выгодами, но также соображениями, касающимися системы ценностей: Швеция для Армении служит примером в качестве страны, которая предана общеевропейской системе ценностей, имеет состоятельную демократию, высокий уровень применения прав человека и приоритета закона. Этого стремится достигнуть Армения, реализуя на протяжении лет комплексные реформы.
Председатель Комиссии по внешним отношениям парламента Швеции отметил, что повестка визита в Армению довольно насыщена и полезна. Он подчеркнул, что те вопросы, которые касаются политики Европейского соседства и Восточного партнёрства, всегда находятся в сфере внимания парламента Швеции и активно обсуждаются: "По поводу этих вопросов в нашем парламенте существует многопартийный консенсус, и независимо от партийной принадлежности есть содействие этому сотрудничеству и, в частности, тем программам, которые предпринимаются Европейским союзом при сотрудничестве стран Восточного партнёрства", - сказал Кеннет Форшлунд.
На встрече собеседники, кроме армяно-шведских двусторонних отношений, коснулись темы текущих переговоров вокруг нового рамочного соглашения РА-ЕС, вопросов сотрудничества Армении с Европейскими структурами, а также предстоящих парламентских выборов в Армении и их важности на этом этапе перехода к новой системе правления.