Թուրքիան պատրաստ է Ռուսաստանին ներել իր զինվորների սպանությունը
Ռուս-թուրքական հաշտեցման գործընթացն իր լիակատար ընթացքի մեջ է, և ոչինչ չի կարող խանգարել դրա բարեհաջող շարունակությանը: Ռուսաստանի և Թուրքիայի ներկա հարաբերությունները ստիպում են հանգել հենց նման եզրակացության:
Նախօրեին հայտնի էր դարձել, որ ռուսական օդուժի հարվածի հետևանքով Սիրիայի Ալ-Բաբ քաղաքի շրջանում 3 թուրք զինծառայող է զոհվել, ևս 11-ը՝ վիրավորվել: Բայց այս միջադեպը չկարողացավ ստվեր գցել երկու երկրների «մտերիմ» հարաբերությունների վրա: Կողմերը գտան այն հեշտությամբ հաղթահարելու եղանակը:
Ռուսական կողմը հայտարարեց, որ ռուսական կողմը պատահաբար է հարվածել թուրք զինծառայողներին, իրականում նպատակ է ունեցել հարվածել Ալ-Բաբում տեղեկայված ԻՊ-ի դիրքերին: Ռուսական կողմի պնդումների համաձայն, միջադեպը տեղի է ունեցել գործողությունների ոչ պատշաճ համակարգման արդյունքում: Ավելի ուշ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ցավակցություն է հայտնել միջադեպի կապակցությամբ:
Բայց կողմերն այսքանով չեն բավարարվել: Վստահեցնելու համար, որ միջադեպը որևէ ազդեցություն չի կարող ունենալ ռուս-թուրքական երկկողմ հարաբերությունների զարգացման ընթացքի վրա (Ռուսաստանն ու Թուրքիան պատրաստվում են 2017 թվականի մարտին Ռուսաստանում նախանշված երկու երկրների միջև ամենաբարձր մակարդակով Համագործակցության խորհրդի նիստին)՝ Էրդողանն ու Պուտինը պայմանավորվել են «ընդլայնել Սիրիայում ռազմական գծով համագործակցությունը», նշում է Կրեմլի մամլո ծառայությունը
Բացի այդ, այս միջադեպը չի անդրադառնա նաև Աստանայում Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի միջնորդությամբ ծավալվող գործընթացի վրա: Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել ջանքերը Աստանայում բանակցությունների երկրորդ փուլը կազմակերպելու ուղղությամբ, որը, հավանաբար, կկայանա փետրվարի 15-16-ին:

Турция готова простить России убийство своих солдат
Процесс нормализации отношений между Турцией и Россией идет полным ходом, и ничто не может помещать его благополучному продолжению. Российско-турецкие отношения на данном этапе вынуждают прийти к подобному выводу.
Стало известно, что в результате удара военно-воздушных сил России в районе города Эль-Баб в Сирии трое турецких военнослужащих погибли и 11 пострадали. Но инцидент не смог бросить тень на "близкие" отношения между двумя странами. Стороны нашли способ решения проблемы.
Российская сторона заявила, что ВВС России по ошибке нанесли удар по турецким военнослужащим, так как хотели ударить по позициям ИГ, расположенным в районе Эль-Баба. По утверждениям российской стороны, инцидент произошел в результате неправильной координации действий. Позднее состоялся телефонный разговор президента РФ Владимира Путина с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом. Путин выразил "соболезнования в связи с трагическим инцидентом", передает пресс-служба Кремля.
Но стороны не ограничились этим. Для того чтобы гарантировать, что инцидент не будет иметь никакого влияния на развитие русско-турецких отношений (стороны готовятся к запланированному на март 2017 года заседанию в России Совета сотрудничества высшего уровня двух стран), Эрдоган и Путин договорились расширить военное сотрудничество в Сирии.
Кроме этого, инцидент никак не скажется на процесс переговоров в Астане (посредниками процесса являются Россия, Турция, Иран). Эрдоган и Путин договорились продолжать координировать усилия для организации второго тура переговоров, который может состояться уже 15-16 февраля.