Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Իրաքյան Քուրդիստանի նախագահին
Փետրվարի 17-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Մյունխենում հանդիպեց Իրաքյան Քուրդիստանի նախագահ Մասուդ Բարզանիին:
Երկուստեք արժևորվեց բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը, և մտքեր փոխանակվեցին փոխայցելությունների կազմակերպման, առևտրատնտեսական համագործակցության շուրջ։
Զրուցակիցները քննարկեցին Էրբիլում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոսության բացման հետ կապված հարցեր: Այս համատեքստում Էդվարդ Նալբանդյանը շնորհակալություն հայտնեց Քուրդիստանի իշխանությունների կողմից ցուցաբերվող համակողմանի աջակցության կապակցությամբ։
Հայաստանի արտգործնախարարի խնդրանքով Իրաքյան Քուրդիստանի ղեկավարը ներկայացրեց Իրաքում ահաբեկչական խմբավորումների դեմ պայքարում արձանագրված վերջին զարգացումները։
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը և Իրաքյան Քուրդիստանի նախագահն անդրադարձան միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության հրատապ հարցերի:

RA Foreign Minister and President of Iraqi Kurdistan Discussed Issues Related to the Opening of the Consulate General of Armenia in Erbil
On February 17, Edward Nalbandian, Foreign Minister of Armenia, had a meeting in Munich with Masoud Barzani, the President of the Iraqi Kurdistan, the press service of the RA MFA informs.
The sides appreciated the high-level political dialogue and exchanged views on organising mutual visits as well as on trade and economic cooperation.
The interlocutors discussed the issues related to the opening of the Consulate General of Armenia in Erbil. In this context, Edward Nalbandian expressed his gratitude to the authorities of the Iraqi Kurdistan for the provided comprehensive support.
Upon the request from the Foreign Minister of Armenia, the head of the Iraqi Kurdistan informed of the latest developments in the fight against terrorist groups in Iraq.
Foreign Minister of Armenia and the President of the Iraqi Kurdistan touched upon urgent regional and international security related issues.