Նալբանդյան. Արցախի ժողովուրդը կրկին անգամ ի ցույց դրեց, որ ժողովրդավարական հասարակություն կառուցելու իր կամքն անշրջելի է
«Փետրվարի 20-ին կայացած սահմանադրական հանրաքվեի միջոցով Արցախի ժողովուրդը հերթական անգամ ապացուցեց ժողովրդավարական ճանապարհով իր ճակատագիրը տնօրինելու վճռականությունը», - ասել է ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: Ինչպես հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, ԱԳ նախարարը նշել է, որ սահմանադրական ներկա հանրաքվեն նպատակ է հետապնդում ընտրություն կատարել կառավարման այն համակարգի օգտին, որը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն առավել համապատասխան է համարում իր կարիքներին։
«Ողջունելի է, որ երեք տասնյակ երկրներ ներկայացնող հարյուրից ավել միջազգային դիտորդների կողմից հանրաքվեն գնահատվել է որպես լավ կազմակերպված, թափանցիկ և միջազգային չափանիշներին համապատասխան։
Հիմնարար ազատությունների կիրառումը համընդհանուր իրավունք է, որը ենթակա չէ սահմանափակման։ Քառորդ դար շարունակ Լեռնային Ղարաբաղում անցկացվում են ժողովրդավարական հասարակությանը բնորոշ գործընթացներ, և Արցախի ժողովուրդն անկասկած վաստակել է իր իրավունքն՝ ապրելու այն նույն համամարդկային արժեքներին համապատասխան, ինչ ազատ ժողովրդավարական աշխարհը։
Արցախի ժողովուրդը կրկին անգամ ի ցույց դրեց, որ ժողովրդավարական հասարակություն կառուցելու իր կամքն անշրջելի է` չնայած բոլոր դժվարություններին, որոնք պայմանավորված են Ադրբեջանի կողմից ուժի և ուժի սպառնալիքի շարունակական կիրառմամբ, տնտեսական շրջափակմամբ և այլ թշնամական քայլերով։ Պատահական չէ, որ Արցախում ընթացող ժողովրդավարական գործընթացներն ընդունվում են խիստ դժգոհությամբ՝ մարդու իրավունքները ոտնահարող Ադրբեջանում», - նշել է Նալբանդյանը։

Налбандян: народ Арцаха в очередной раз продемонстрировал, что его воля на построение демократического общества необратима
"Посредством состоявшегося 20-го февраля конституционного референдума народ Арцаха в очередной раз проявил решительность распоряжаться своей судьбой демократическим путем. Нынешний конституционный референдум преследует цель сделать выбор в пользу той системы управления, которую народ Нагорного Карабаха считает наиболее соответствующей своим потребностям", - сказал министр иностранных дел Эдвард Налбандян, передает пресс служба МИД РА.
"Стоит только приветствовать, что более ста международных наблюдателей из трех десятков стран оценили референдум как хорошо организованный, прозрачный и соответствующим международным стандартам.
Реализация основных свобод является универсальным правом не подлежащим ограничению. На протяжении четверти века в Нагорном Карабахе проводятся присущие демократической общественности процессы, и народ Арцаха несомненно заслужил свое право жить в соответствии с теми же общечеловеческими ценностями, что и свободный демократический мир.
Народ Арцаха в очередной раз продемонстрировал, что его воля на построение демократического общества необратима, несмотря на все сложности, обусловленные продолжительным применением и угрозой применения силы, экономической блокадой и другими вражественными шагами. Не случайно, протекающие в Арцахе демократические процессы воспринимаются с большим недовольством в попирающем права человека Азербайджане", - сказал Налбандян.