Նալբանդյան. Արցախի ժողովուրդը կրկին անգամ ի ցույց դրեց, որ ժողովրդավարական հասարակություն կառուցելու իր կամքն անշրջելի է
«Փետրվարի 20-ին կայացած սահմանադրական հանրաքվեի միջոցով Արցախի ժողովուրդը հերթական անգամ ապացուցեց ժողովրդավարական ճանապարհով իր ճակատագիրը տնօրինելու վճռականությունը», - ասել է ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: Ինչպես հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, ԱԳ նախարարը նշել է, որ սահմանադրական ներկա հանրաքվեն նպատակ է հետապնդում ընտրություն կատարել կառավարման այն համակարգի օգտին, որը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն առավել համապատասխան է համարում իր կարիքներին։
«Ողջունելի է, որ երեք տասնյակ երկրներ ներկայացնող հարյուրից ավել միջազգային դիտորդների կողմից հանրաքվեն գնահատվել է որպես լավ կազմակերպված, թափանցիկ և միջազգային չափանիշներին համապատասխան։
Հիմնարար ազատությունների կիրառումը համընդհանուր իրավունք է, որը ենթակա չէ սահմանափակման։ Քառորդ դար շարունակ Լեռնային Ղարաբաղում անցկացվում են ժողովրդավարական հասարակությանը բնորոշ գործընթացներ, և Արցախի ժողովուրդն անկասկած վաստակել է իր իրավունքն՝ ապրելու այն նույն համամարդկային արժեքներին համապատասխան, ինչ ազատ ժողովրդավարական աշխարհը։
Արցախի ժողովուրդը կրկին անգամ ի ցույց դրեց, որ ժողովրդավարական հասարակություն կառուցելու իր կամքն անշրջելի է` չնայած բոլոր դժվարություններին, որոնք պայմանավորված են Ադրբեջանի կողմից ուժի և ուժի սպառնալիքի շարունակական կիրառմամբ, տնտեսական շրջափակմամբ և այլ թշնամական քայլերով։ Պատահական չէ, որ Արցախում ընթացող ժողովրդավարական գործընթացներն ընդունվում են խիստ դժգոհությամբ՝ մարդու իրավունքները ոտնահարող Ադրբեջանում», - նշել է Նալբանդյանը։

RA Foreign Minister: Once Again the People of Artsakh Demonstrated that Their Will to Build Democratic Society Is Irreversible
"The referendum held on February 20 is yet another evidence of the determination of the people of Artsakh to organise their public life by democratic processes. The current Constitutional Referendum is aimed at choosing the system of governance that the people of Nagorno-Karabakh consider more relevant to their needs," the Foreign Minister of the RA Edward Nalbandian said, RA MFA informs.
"It is commendable that more than hundred international observers representing three dozen countries assessed the Referendum as well organized, transparent and in line with international standards.
The exercise of fundamental freedoms is a universal right that cannot be subject to limitations. For quarter of a century Nagorno-Karabakh conducts processes inherent to democratic societies and there is no doubt that the people of Artsakh have certainly gained the right to live according to the same universal values that the free democratic world enjoys.
Once again the people of Artsakh demonstrated that their will to build democratic society is irreversible notwithstanding all odds of continuous use of force and threat of force, economic blockade and other hostile actions perpetrated by Azerbaijan. It does not come as a surprise that the ongoing democratic processes in Artsakh are met with such an extreme discontent in Azerbaijan - a country notorious with its human rights violations," Nalbandian said.